W czwartkowych negocjacjach w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" uczestniczyli m.in. wicepremier Beata Szydło i szef ZNP Sławomir Broniarz. Szydło podkreśliła, że to wyjście naprzeciw oczekiwaniom nauczycieli. Dodała, że rząd chciał w ten sposób konstruktywnie rozwiązać problem protest.
Czytaj: Zalewska: Rady klasyfikacyjne po świętach>>
- Ta propozycja to rozpoczęcie znacznego wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli, który rozpocząłby się od września 2020 r. Średnio dla nauczyciela dyplomowanego 250 zł za zwiększenie o 90 minut czasu pracy (pensum) w tygodniu – powiedziała wicepremier.
Sprawdź w LEX: Wynagradzanie nauczycieli oraz pracowników szkoły za okres strajku >
Związkowcy mówią nie
Na takie rozwiązanie nie zgodzili się związkowcy. Obstają przy postulowanej wcześniej 30-procentowej podwyżce płac dla nauczycieli jeszcze w tym roku. Zaproponowali jednak wdrożenie jej w trzech kolejnych terminach. Przedstawiony przez nich kalendarz wypłat obejmował zrealizowaną w styczniu tego roku podwyżkę w wysokości 5 proc. wynagrodzenia oraz zapowiedziany wcześniej przez rząd na 1 września wzrost płac o 9,6 proc. Kolejne 5-procentowe podwyżki miałaby – według propozycji ZNP - wchodzić w życie z początkiem października, listopada i grudnia. To nie spotkało się z kolei z aprobatą strony rządowej.
Czytaj: Propozycja dla nauczycieli: 250 zł podwyżki za dodatkowe 90 min pracy >>
Przed rozpoczęciem kolejnej tury rozmów, prezes ZNP Sławomir Broniarz powiedział, że "taka oferta złożona podczas strajku jest niczym więcej jak prowokacją, żeby strajk nie mógł być zawieszony".
- Na stole nie ma żadnej sensownej propozycji - ocenił natomiast Sławomir Witkowicz przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Solidarność.
Sprawdź w LEX: Czy w czasie przerwy świątecznej zimowej lub wiosennej można zwołać zebranie rady pedagogicznej? >
Przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa komentując propozycję strony rządowej dotyczącej wzrostu płac w powiązaniu z podniesieniem pensum o 90 min. powiedział:, "że nie czas ani pora na rozmowy o zmianie pensum". - Na dzień dzisiejszy ta nowa propozycja rządu jest dla nas nie do zaakceptowania – dodał.
MEN: Poparcie dla akcji strajkowej coraz mniejsze
Obecnie 67 proc. publicznych przedszkoli i ponad 60 proc. szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych funkcjonuje normalnie. Dodatkowo w wielu szkołach i placówkach oświatowych obserwujemy odchodzenie poszczególnych nauczycieli od akcji strajkowej - informuje resort edukacji. Egzaminy odbyły się bez zakłóceń. Do obu egzaminów przystąpiło ponad 727 tys. uczniów z całego kraju. Wyniki obu egzaminów zostaną ogłoszone 14 czerwca br. Termin wydania zaświadczeń i informacji zdającym to 21 czerwca.
Sprawdź w LEX:
Kalendarz zadań dyrektora - Kwiecień 2019 >
Czy dyrektor może sklasyfikować uczniów za strajkujących nauczycieli? >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.