Amnesty: Zamach na autonomię polskiej szkoły

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Upolitycznienie, ograniczenie roli samorządów w edukacji, zagrożenie dla pluralizmu prezentowanych poglądów – takie konsekwencje mogą dotknąć polskie szkoły po wprowadzeniu proponowanych przez ministra Przemysława Czarnka zmian w prawie oświatowym ocenia Amnesty International.
Krzysztof Sobczak
04.07.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty - za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 60 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki – 47 proc. Wyniki są porównywalne z zeszłorocznymi, kiedy ósmoklasiści z języka polskiego uzyskali średnio 59 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki – 46 proc.
Monika Sewastianowicz
02.07.2021
Zarządzanie oświatą
Od nowego roku szkolnego mają ruszyć programy, które pomogą uczniom dojść do siebie po powrocie do stacjonarnej nauki. Ministerstwo edukacji i nauki ma zainwestować w zajęcia wyrównawcze, dodatkowe godziny wychowania fizycznego oraz pomoc pedagogiczno-psychologiczną. Przygotowania już ruszyły, ale zajęć może nie być tak znowu wiele.
Monika Sewastianowicz
02.07.2021
Zarządzanie oświatą
W czwartek w siedzibie Forum Związków Zawodowych w Warszawie doszło do spotkania władz związkowych Forum i Związku Nauczycielstwa Polskiego w celu wypracowania wspólnej strategii dalszych działań. Związkowcy podkreślają, że potrzebny jest rzetelny dialog i podwyżki wynagrodzeń nauczycieli.
Monika Sewastianowicz
01.07.2021
Kadry w oświacie

ZNP apeluje do premiera o odwołanie ministra

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą
Przemysław Czarnek, pełniąc funkcję Ministra Edukacji i Nauki dał się poznać jako osoba, która swoimi działaniami wywołuje nieustanne kontrowersje, budzi oburzenie i niesmak większości polskiego społeczeństwa - pisze Związek Nauczycielstwa Polskiego i apeluje o odwołanie szefa resortu edukacji i nauki z zajmowanego stanowiska.
Monika Sewastianowicz
01.07.2021
Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

Prof. Śliwerski: Edukacja ma być dobrem wspólnym, ponadpartyjnym

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą
Edukacja powinna być dobrem wspólnym, ponadpartyjnym, ponad formacją rządzącą. W sytuacji scentralizowania, przy jednoczesnym dyscyplinowaniu pedagogicznym i ideologicznym dyrektorów szkół, uniemożliwia się jakiekolwiek zmiany wewnątrzszkolne - mówi prof. Bogusław Śliwerski. Krytycznie ocenia też przygotowywany przez MEiN projekt tzw. pakietu wolności akademickiej.
Beata Igielska
01.07.2021
Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą
Prywatna szkoła, która nie posłucha kuratora, będzie mogła stracić uprawnienia – wynika z założeń do projektu zmian w przepisach oświatowych. W uzasadnieniu resort edukacji twierdzi, że kurator nie może skutecznie sprawować nadzoru, nawet gdy otrzyma skargi. Tymczasem w odpowiedzi na interpelację dotyczącą szkół katolickich podkreśla, że to rzadkie przypadki
Monika Sewastianowicz
30.06.2021
Administracja publiczna Zarządzanie oświatą
Ze względu na pandemię wiele szkół nie organizowało egzaminów na kartę rowerową, co było normą w poprzednich latach. Dla dzieci to problem, w tym roku jeszcze większy niż w poprzednich, bo kartę muszą mieć również, gdy chcą jeździć na hulajnodze elektrycznej lub deskorolce z takim napędem. To skutek niedawnej zmiany przepisów.
Monika Sewastianowicz
29.06.2021
Szkoła i uczeń
Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest przygotowany do realizacji programu „Dobry Start”, w ramach którego będzie wypłacał świadczenie 300 plus – deklaruje ZUS. Od roku szkolnego 2021/2022 to bowiem Zakład będzie przyznawał i wypłacał świadczenie w ramach tego programu. Wcześniej robiły to samorządy.
Grażyna J. Leśniak
28.06.2021
Pomoc społeczna Domowe finanse
Groźna luka w przepisach sprawiała, że dyrektor, który dopuścił do molestowania dziecka w prowadzonej przez siebie placówce, nie mógł zostać ukarany - tak rząd uzasadnia wprowadzenie nowych przepisów karnych. Tak nieostrych, że przy okazji będą skutecznym straszakiem na niepokornych dyrektorów.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
28.06.2021
Wymiar sprawiedliwości Zarządzanie oświatą
Nie można dziury w murawie boiska łatać piaskiem. W przypadku wyłączenia obiektu z użytkowania, nie wystarczy poinformować o tym na kartce przytwierdzonej do furtki lub wygrodzić wejścia taśmą. Na zarządcach boisk ciąży odpowiedzialność za bezpieczeństwo ich użytkowników - wyzwaniem będą imprezy plenerowe, które ruszą lada chwila. A odszkodowania za wypadki bywają kosztowne.
Robert Horbaczewski
28.06.2021
Samorząd terytorialny Prawo cywilne
I oto koniec roku szkolnego – kolejnego, który upłynął pod znakiem pandemii. Choć uczniowie mieli od września uczyć się stacjonarnie, kolejne fale zakażeń szybko pokrzyżowały te plany. Niezadowoleni byli i nauczyciele i uczniowie. Wielu obawia się, że tak będzie także po wakacjach i chce, by rządzący tym razem odrobili lekcje i dobrze przygotowali szkoły do niepewnej jeszcze sytuacji we wrześniu.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
25.06.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się o wyjaśnienia dotyczące postępowania dyscyplinarnego przeciwko Marcinowi Konradowi Jaroszewskiemu, dyrektorowi XXX Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Warszawie w związku z jego wypowiedziami publicznymi o prezesie Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieju Nawackim.
Monika Sewastianowicz
24.06.2021
Zarządzanie oświatą
Uczeń będzie musiał chodzić albo na religię, albo na etykę – trzeciej możliwości mieć nie będzie. A z racji, że w proces kształcenia nauczycieli etyki zaangażują się uczelnie katolickie, część rodziców obawia się, że będzie to po prostu religia bis. Prawnicy punktują, że zmiana przepisów może nie być wcale taka prosta, a rodzice uczniów już szukają kreatywnych rozwiązań.
Monika Sewastianowicz
24.06.2021
Zarządzanie oświatą
Wspólnotę akademicką, podobnie jak całe społeczeństwo, tworzą ludzie różniący się pod względem wieku, narodowości, płci, orientacji seksualnej, światopoglądu, czy wyznawanej religii. Każda z tych osób zasługuje jednakowy szacunek, poszanowanie swojej godności i odmienności - oceniło prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).
Monika Sewastianowicz
23.06.2021
Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe
Nauczyciel lub pracownik niepedagogiczny zatrudniony w kilku szkołach może pobierać w każdej z nich świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a ze względu na ich fakultatywność rodzi to czasem niesnaski. Sytuacji nie poprawią zapowiadane zmiany w Karcie Nauczyciela. Problem dotyczy też zatrudnionych na częściach etatów w innych branżach.
Grażyna J. Leśniak Monika Sewastianowicz
23.06.2021
Pomoc społeczna Prawo pracy Zarządzanie oświatą
W poniedziałek, o 18 pod ministerstwem edukacji odbył się protest pod hasłem: "Czarnek, idź precz!". Udział w nim wzięli nauczyciele, dyrektorzy szkół, związkowcy. Chodzi przede wszystkim o zmiany, które wzmacniają nadzór kuratora nad szkołami. Posłanki Koalicji Obywatelskiej zapowiedziały wniosek o odwołanie ministra.
Monika Sewastianowicz
21.06.2021

Pleśniar: Urzędnik kuratoryjny będzie jak prokurator

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Konkursy na dyrektorów już nimi nie są, mówi się na nich wyłącznie językiem władzy – uważa Marek Pleśniar, dyrektor biura Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. - Wprowadza się wzmocnienie uprawnień kuratora oświaty we wszystkich kluczowych obszarach dla władzy nad szkołą. Chodzi tylko o nią, a nie o ocenianie jakości - podkreśla.
Beata Igielska
21.06.2021
Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
W jednej z warszawskich szkół podstawowych ksiądz uczący religii włączył dziewięcio- i dziesięciolatkom drastyczne sceny z filmu Mela Gibsona „Pasja”. Dzieci płakały, odwracały głowę - dwie dziewczynki zaczęły mieć kłopoty ze snem. Część rodziców protestowała, jednak dyrekcja nie ma większego wpływu na treści prezentowane na lekcjach religii. Skargi można też kierować do kurii diecezjalnej.
Beata Igielska
21.06.2021
Zarządzanie oświatą
Szkoły będą mogły także w lata 2021 - 2024 uzyskać wsparcie finansowe na zakup sprzętu i pomocy dydaktycznych - np. laptopów, kamer i głośników potrzebnych do zdalnej i hybrydowej nauki. Co ważne, w specjalne zestawy będą mogły wyposażyć nauczycieli. Chodzi o program "Aktywna tablica", który ma wspomóc je w zakresie narzędzi technologicznych. Projekt rozporządzenia trafił do opiniowania.
Patrycja Rojek-Socha
20.06.2021
Szkoła i uczeń
Nowa lista lektur to pierwszy krok, żeby dzieła Jana Pawła II za chwilę stały się obowiązkowe. Nie pojawia się na niej nic z nowszych tytułów, naprawdę istotnych, czytanych przez młodych ludzi. Ale rozumiem, że pod wpływem proponowanych ramot mają się oni zmienić. Jacy mają być? - zastanawia się Paweł Lęcki, polonista z Sopotu.
Beata Igielska
19.06.2021
Zarządzanie oświatą
Szkoła ma prawo wprowadzić mundurki lub określić, jak mają ubierać się uczniowie. Zasady te powinny być jednak jasne i adekwatne. Niedopuszczalne jest stosowanie podwójnych standardów wobec uczniów i uczennic. Budzące wątpliwości przepisy można zgłosić do kuratora oświaty.
Monika Sewastianowicz
19.06.2021
Zarządzanie oświatą
Resort edukacji niezbyt chętnie dzieli się informacjami o szczegółach swoich przedsięwzięć - kilka spraw o dostęp do informacji publicznej kończyło się w sądach, tak jak w przypadku odmowy podzielenia się listą nazwisk ekspertów pracujących przy podstawie programowej. Wymijającą odpowiedź otrzymała też posłanka pytająca o koszty wydanej niedawno przez pewną fundację książki.
Monika Sewastianowicz
18.06.2021
Zarządzanie oświatą
Zmiany zagrażają jakości pracy szkoły, stabilności i niezależności nauczania i wychowania. Jeśli zostaną wprowadzone, szkoła utraci autonomię i podporządkowana zostanie w pełni władzy centralnej - piszą organizacje społeczne i stowarzyszenia angażujące się w działalność edukacyjną.
Monika Sewastianowicz
17.06.2021
Zarządzanie oświatą
Ministerstwo Edukacji i Nauki podtrzymuje swoje plany dotyczące zmian w Karcie Nauczyciela - zniknąć mają niektóre dodatki, wzrosnąć pensum. Nauczyciele mają za to otrzymać podwyżki wynagrodzeń. Zmiany negatywnie oceniają związkowcy, którzy swoją opinię przedstawili podczas środowego spotkania ze stroną rządową.
Monika Sewastianowicz
17.06.2021
Kadry w oświacie
Nie ma autonomii szkół, jest autonomia szkół wyższych, a i tak jest fetyszyzowana - mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, komentując zapowiadane zmiany dotyczące uprawnień kuratorów. Według tego projektu, za niewykonanie zaleceń dyrektor będzie mógł zostać odwołany lub zawieszony - to ostatnie bez konieczności wytaczania postępowania dyscyplinarnego.
Monika Sewastianowicz
16.06.2021
Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą
Z programu „Kangur” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje przedsięwzięcia zmniejszające zużycie paliw w transporcie w gminach. Dofinansowane zostaną zeroemisyjne autobusy do przewozu uczniów - w drugiej edycji programu „Kangur” wsparcie otrzyma szesnaście gmin.
Monika Sewastianowicz
16.06.2021
Zarządzanie oświatą
Dyrektor wskazywała, że złożona przez nią rezygnacja ze stanowiska jest nieważna, ponieważ podpisała ją pod przymusem, co rzutuje na zarządzenie w sprawie odwołania. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał jednak, że kwestia badania wadliwości oświadczeń woli nie należy do kompetencji sądu administracyjnego. Materia ta jest bowiem zagadnieniem z zakresu prawa cywilnego,
Dorian Lesner
14.06.2021
Kadry w oświacie Szkoła i uczeń Prawo pracy
Coraz mniej nieletnich jest umieszczanych w poprawczakach, ale wzrastają problemy z nastolatkami, które przebywają w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych. Resort sprawiedliwości wraca więc do pomysłu utworzenia czegoś pomiędzy - placówek dla szczególnie trudnej młodzieży. W ocenie ekspertów punktowe zmiany niewiele dadzą, a brak kompleksowej reformy to wychowywanie kolejnego pokolenia więźniów.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
14.06.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Samorząd zawiesił w obowiązkach dyrektora łódzkiego liceum, w którym zakazano uczniom używania w aplikacji nauczania zdalnego związanych z polityką awatarów, w tym m.in. czerwonej błyskawicy – symbolu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Ministerialna komisja uchyliła tę decyzję.
Monika Sewastianowicz
11.06.2021
Zarządzanie oświatą
Prawo.pl