WSA: Obywatel ma prawo pytać, gdzie studiował adwokat, ale nie jaką miał ocenę

Wymiar sprawiedliwości

Skoro adwokaci wykonują zawód zaufania publicznego, to obywatele mogą domagać się informacji odnoszących do ich drogi zawodowej, np. kiedy adwokat ukończył studia, czy wobec niego prowadzono postępowania dyscyplinarne. Inaczej traktuje się jednak to, z jakim wynikiem adwokat ukończył studia prawnicze - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

26.02.2025

WSA: Trzeba udostępnić faktury za dziennik elektroniczny

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Faktury za licencję lub zakup oprogramowania do prowadzenia dziennika elektronicznego dotyczą prowadzonej przez szkołę działalności w zakresie oświaty, finansowanej ze środków publicznych. Dyrektor szkoły powinien więc udostępnić te dokumenty na żądanie wnioskodawcy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie podkreślił, że wystawione faktury odnoszą się ściśle do zadań wykonywanych przez podmiot zobowiązany do udzielenia informacji publicznej.

26.02.2025

WSA: Organ może powołać biegłego wbrew woli podatnika

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne

Powołanie biegłego rzeczoznawcy majątkowego stanowi wyraz uznania, że w sprawie występują wątpliwości, które wymagają wiadomości specjalnych. Rozstrzygnięcie w tym zakresie należy do kompetencji organu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku potwierdził, że zażalenie podatnika na postanowienie o powołaniu biegłego jest niedopuszczalne. Strona może je zaskarżyć dopiero w odwołaniu od decyzji.

25.02.2025

NSA: Rada lekarska nie pozwoliła na odwołanie się od uchwały

Kodeks postępowania administracyjnego

Sąd I instancji nie uwzględnił w dostatecznym stopniu, że stwierdzenie przez Okręgową Radę Lekarską uchybienia terminowi do wniesienia odwołania nie może nastąpić przed rozpoznaniem wniosku lekarza o przywrócenie tego terminu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił wyrok WSA. Lekarz jest zagrożony pozbawieniem prawa wykonywania zawodu z powodu jego nienaukowych metod i opinii.

25.02.2025

Sąd: LEX czy papier – czy taki wybór zapewnia równość w konkursie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Niedoszły referendarz sądowy zaskarżył rozstrzygnięcie konkursu na to stanowisko, wskazując na nieprawidłowość – udostępnienie niektórym kandydatom systemu prawnego LEX, podczas gdy pozostali musieli korzystać z papierowych tekstów ustaw. Jego zdaniem, naruszyło to zasadę równego traktowania uczestników. Istniała też możliwość, że niektórzy uczestnicy skorzystali z innych danych w LEX-ie np. komentarzy.

24.02.2025

NSA: Metodę rozliczania różnic kursowych można zmieniać wstecz

CIT Doradca podatkowy

Naczelny Sąd Administracyjny wydał przełomowy wyrok w sprawie rozliczenia różnic kursowych. Przedsiębiorca, który wybrał rachunkową metodę rozliczenia różnic, może zmienić ją na metodę podatkową, składając korektę deklaracji za poprzednie lata. NSA zgodził się z podatnikiem, że korekcie podlega każda część deklaracji podatkowej, w tym również oświadczenia woli. Dla przedsiębiorców oznacza to możliwość poprawienia sytuacji finansowej.

24.02.2025

WSA: Inwestor może zostać zobowiązany do dostarczenia ekspertyzy

Budownictwo

Nałożenie obowiązku dostarczenia ekspertyzy technicznej na osobę, która w żaden sposób nie przyczyniła się do powstania uszkodzeń w obiekcie, należy uznać za uchybiające zasadzie pogłębiania zaufania obywateli do organów państwa. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wskazał, że dla określenia adresata tego obowiązku nie pozostaje bez znaczenia, kto jest odpowiedzialny za zły stan techniczny budynku. Tym samym w określonych sytuacjach, obowiązek może zostać nałożony na inwestora prowadzącego roboty na sąsiedniej działce.

24.02.2025

Sąd: Zasadna rozdzielność majątkowa z datą wsteczną, skoro małżonkowie są w separacji

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Powódka wniosła o ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną, czemu sprzeciwiał się pozwany. Małżonkowie od marca 2023 r. nie współdziałają w zarządzie majątkiem wspólnym, żyją w separacji. Sąd Rejonowy w Kętrzynie uznał jednak, że zaistniały ważne powody do ustanowienia rozdzielności majątkowej małżeńskiej.

22.02.2025

Sąd: Ubezpieczonemu należała się rekompensata za pracę w szczególnych warunkach

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Organ rentowy odmówił ubezpieczonemu prawa do rekompensaty z tytułu pracy w szczególnych warunkach z uwagi na nieprawidłowości dotyczące przedstawionych przez niego dokumentów. Sąd podkreślił, że autentyczność i zgodność z prawdą tych dokumentów nie była kwestionowana. Natomiast dokonane w toku procesu ustalenia wskazywały, że ubezpieczony pracował 23 lata w szczególnych warunkach, więc należało mu przyznać rekompensatę.

22.02.2025

WSA: Umowa nie zwalnia z odpowiedzialności za usunięcie drzew

Środowisko

Spółka twierdziła, że nie powinna ponosić odpowiedzialności za usunięcie drzew bez wymaganego zezwolenia, ponieważ dopuścił się tego wykonawca robót, który działał niezgodnie z zawartą umową. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wskazał, że umowa nie może zwalniać z odpowiedzialności. Natomiast ewentualne roszczenia regresowe oraz skutki przekroczenia granic zlecenia powinny być oceniane w ramach postępowania cywilnego.

22.02.2025

SN: Adwokat ujawnił przed sądem pertraktacje ugodowe

Prawnicy

Zeznając przed sądem jako pełnomocnik, adwokat ujawnił, jak toczyły się rozmowy ugodowe z inną spółką. Jednak został uniewinniony od tego zarzutu przez sąd dyscyplinarny pierwszej instancji, choć złamał zakaz, iż poza procesowe pertraktacje pojednawcze prowadzone z udziałem adwokatów i radców prawnych nie podlegają ujawnieniu. Sąd Najwyższy zgodził się, że sprawa wraca do ponownego rozpoznania.

21.02.2025

Sądy: Fiskus nie może wygaszać interpretacji B+R w całości

CIT PIT

Sądy kwestionują praktykę organów podatkowych, które po wydaniu interpretacji ogólnej w sprawie wynagrodzeń liczonych do ulgi na badania i rozwój (B+R), masowo wygaszają interpretacje indywidualne w tym zakresie. Według WSA fiskus nie może wygaszać w całości interpretacji, które obejmują wiele zagadnień, nie tylko kwestię wynagrodzeń. Taka praktyka pozbawia bowiem podatników ochrony. Prawnicy podpowiadają, co zrobić w takiej sytuacji.

21.02.2025

Ciąża z pracodawcą nie świadczy o pozorności umowy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Pracownica była w ciąży z pracodawcą. Umowa o pracę, którą zawarli nie mogła jednak zostać uznana za pozorną. Sąd podkreślił, że przepisy nie zawierają ograniczeń w zakresie nawiązywania stosunku pracy pomiędzy członkami rodziny i nie zabraniają zatrudniania kobiet w ciąży. Natomiast zgromadzony materiał dowodowy potwierdził wykonywanie pracy przez ubezpieczoną w ramach powierzonego jej stanowiska.

21.02.2025

SN: Prawnuk dziedziczy, gdy jego rodzice są wydziedziczeni

Prawo cywilne

Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną uczestnika, będącego prawnukiem spadkodawczyni, w sprawie z wniosku córki spadkodawczyni o dział spadku. W postępowaniu jako uczestniczka brała udział również druga córka spadkodawczyni, czyli siostra wnioskodawczyni. Z tym że nie ma konieczności ustalenia wartości korzyści, którą mógłby uzyskać dalszy zstępny spadkodawcy, a zaliczenie darowizn przeprowadzane jest bez ustalania rzeczywistego lub hipotetycznego przysporzenia.

20.02.2025

SN: Odszkodowanie za hałas, nawet gdy dom jest ”w strefie zewnętrznej" obszaru utworzonego dla lotniska

Prawo cywilne

Skoro mamy do czynienia z legalnym działaniem władzy, to nie ma możliwości, aby powodowie przed tym hałasem obronili się, korzystając z prawa własności. A zatem szkoda polega na tym, że ograniczone zostaje ich prawo własności przez wykluczenie możliwości obrony przed nadmiernym hałasem - stwierdził Sąd Najwyższy w sprawie odszkodowania dla właścicieli budynku, który znajduje się poza sferą ograniczonego użytkowania z powodu działalności lotniska.

19.02.2025

Kłamstwo historyczne popełnione w Niemczech rozpozna polski sąd

Prawo cywilne

We wtorek, 18 lutego, Izba Cywilna Sądu Najwyższego uchyliła postanowienie Sądu Apelacyjnego odrzucające pozew byłego więźnia obozów zagłady Auschwitz o ochronę dóbr osobistych przeciwko niemieckiej gazecie lokalnej. Sąd II instancji powinien teraz przeanalizować brak jurysdykcji sądu polskiego, czyli uzupełnienie o tzw. zasadę mozaiki, czyli możliwości dochodzenia krzywdy na terytorium Polski.

18.02.2025

Sąd: Nieuzasadniona dyscyplinarka za nieodebranie skierowania na badania

Prawo pracy HR

Jednym z powodów zwolnienia dyscyplinarnego było nieodebranie przez pracownicę, w trakcie trwania urlopu wychowawczego, skierowania na kontrolne badania lekarskie. Sąd uznał, że nie doszło w ten sposób do naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Pracownik, stawiający się do pracy po długiej nieobecności, nie ma bowiem obowiązku dostarczenia już pierwszego dnia orzeczenia o zdolności do pracy.

18.02.2025

Wadliwa obsada sądu – NSA nie wznowi postępowania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego skoro prezydent RP powołał sędziego Joannę Małgorzatę Salachnę i sędziego Bogdana Witolda Fischera do pełnienia urzędu sędziego tego sądu, to nie mogą być oni osobami nieuprawnionymi. Utrwala się linia orzecznicza w NSA: Nie dochodzi do wznowienia postępowania, gdy w składzie wydawali wyrok sędziowie powołani po 2018 roku.

18.02.2025

Antyszczepionkowcy cofają kasacje, NSA umarza sprawy

Wymiar sprawiedliwości Pacjent

Naczelny Sąd Administracyjny umorzył w lutym 11 postępowań z powodu cofnięcia skarg kasacyjnych przez pełnomocników rodziców, na których nałożono karę i tytuł egzekucyjny z powodu nieszczepienia dzieci na choroby zakaźne. W styczniu i lutym wierzyciel wycofał się z zarzutów do prowadzonego postępowania egzekucyjnego i sąd umorzył postępowania.

18.02.2025

SN nie uchyla immunitetu sędziego Iwańca w sprawie pomówienia, ale to nie koniec kłopotów

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Marek Motuk z Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN jednoosobowo odmówił uchylenia immunitetu sędziemu Jakubowi Iwańcowi w sprawie pomówienia publicznego sędziego Waldemara Żurka. To jedna z trzech spraw immunitetowych Iwańca. Posiedzenie kwestii „rozpracowywania” zielonych teczek sędziów i podawania informacji do zaprzyjaźnionych mediów zostało odroczone przez prezesa Kozielewicza do czasu wydania opinii przez biegłego do 15 kwietnia.

17.02.2025