Mec. Czaja: Mediacja w Polsce wymaga zdecydowanych działań

Wymiar sprawiedliwości

Mediacji obligatoryjnej nie powinniśmy się bać. To rozwiązanie działa w innych krajach europejskich i się sprawdza, a główną zaletą, poza odciążeniem sądów, jest zwiększanie świadomości obywateli. Tyle że same przepisy nie wystarczą. Do tego trzeba przygotować także sądy, profesjonalnych mediatorów i pełnomocników - mówi w rozmowie z Prawo.pl Jacek Czaja, radca prawny, dyrektor International Academy of Dispute Resolution i laureat III miejsca w konkursie Rising Stars Liderzy jutra 2023.

23.02.2024

Mec. Copp: Demonstracyjna pogarda wobec pracownika to zniewaga

Prawo cywilne Prawo pracy BHP

Pracodawca obowiązany jest szanować godność i inne dobra osobiste pracownika, a więc np. zdrowie, wolność, cześć, swobodę sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnicę korespondencji, prywatność. Ciężkie naruszenie przez pracodawcę obowiązku dotyczącego poszanowania godności pracownika może być podstawą rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia – pisze Anna Copp, adwokat. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

22.02.2024

Skarga pauliańska po upadłości dłużnika na zakręcie

Prawo cywilne

Do dnia wydania uchwały Sądu Najwyższego było jasne, że pozew syndyka wyklucza jednostkowe powództwa wierzycieli. Obecnie, gdy okazało się, że powództwo wierzyciela nie jest sprawą dotyczącą masy upadłości (tak wskazano wprost w uzasadnieniu), nie jest nawet jasne, czy w systemie prawnym znajduje się reguła rozstrzygająca kolizję między tymi dwoma roszczeniami. Tym bardziej nie ma na razie mowy o tym, jak tę kolizję rozstrzygnąć - pisze Maciej Woźniak, radca pracy w Dziale Restrukturyzacji i Upadłości Kancelarii Filipiak Babicz Legal.

22.02.2024

Ubezpieczenia W&I jako coraz popularniejsza praktyka w transakcjach M&A

Ubezpieczenia

Ubezpieczenia W&I weszły już do standardu procesów M&A. Coraz częściej stają się narzędziem do alokacji ryzyka pomiędzy stronami transakcji i zastępują przy tym tradycyjne ograniczenie ryzyk. Pozwalają stronom osiągnąć lepszy efekt planowanych transakcji oraz przyczyniają się do wzrostu rynku ubezpieczeń, który nie był obecny w Polsce jeszcze 6-8 lat temu - piszą Andrzej Laprus, radca prawny, Counsel w EY Law oraz Marta Sadowska, radca prawny, Associate w EY Law.

21.02.2024

Prof. Pisuliński: Uporządkowanie procedury cywilnej pilnie potrzebne

Prawo cywilne

Kodeks cywilny, mimo że w tym roku skończy 60 lat, może jeszcze poczekać. Pilniejszą sprawą jest uporządkowanie procedury cywilnej, która po ogromniej liczbie zmian jest już regulacją niespójną i trudną do stosowania. Takie priorytety dla nowej komisji kodyfikacyjnej wskazuje serwisowi Prawo.pl prof. Jerzy Pisuliński z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

21.02.2024

Test zaspokojenia w restrukturyzacji, tylko kiedy opłaci się to wierzycielom?

Prawo gospodarcze Restrukturyzacja

Regulacja dotycząca testu zaspokojenia i kryterium ochrony najlepszych interesów wierzycieli realizuje wymogi stawiane państwu przez Dyrektywę 2019/1023. Będzie ona miała istotny wpływ głównie na te małe, średnie i duże firmy, które działają w oparciu o bazę w postaci własnego majątku. W ich przypadku trudniej będzie uzasadnić restrukturyzację, jeżeli nie wygenerują odzysku wyższego niż syndyk w upadłości - pisze Michał Cecerko, partner DZP, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny.

20.02.2024

Wysyłając niektóre listy, fiskus łamie prawa podatników

Prawo karne PIT Małe i średnie firmy Finanse Prawo europejskie

Treść pisma zastępcy szefa KAS w sprawie listów behawioralnych wyraźnie potwierdza, że zalecono organom, jeśli nie mają nawet usprawiedliwionego przypuszczenia wystąpienia nieprawidłowości po stronie podatnika, domaganie się od niego składania wyjaśnień, tłumaczenia się i samodenuncjacji – pisze Przemysław Hinc, doradca podatkowy. I podkreśla, że takie działanie jest nie tylko sprzeczne z zasadami wyrażonymi w Konstytucji, ale też w przepisach ratyfikowanych umów międzynarodowych.

20.02.2024

Szewera-Nalewajek: Standardy ochrony dziecka to nie biurokracja, a kwestia szacunku

Wymiar sprawiedliwości Zarządzanie oświatą

Zaskakujące dla mnie jest to, że standardy ochrony dzieci wywołują tak dużo emocji wśród nauczycieli, dyrektorów i innych pracowników placówek zajmujących się opieką nad dziećmi. W naszych czasach powinny być przecież normą - dziecko jest człowiekiem, podobnie jak dorosły wymaga szacunku. Nie można go poniżać, nie można stosować wobec niego przemocy, trzeba uwzględniać jego wolę - mówi w rozmowie z Prawo.pl Aleksandra Szewera-Nalewajek, trenerka, pedagożka.

19.02.2024

Zamiast kandydatury na Prokuratora Krajowego

Prokuratura

Jednym z wymogów dla kandydatów na Prokuratora Krajowego jest przedstawienie własnej koncepcji prokuratury. W praktyce jednak wprowadzenie zmian w życie nie będzie łatwe, bo jedną z fundamentalnych przeszkód jest to, że prokuratura to nadal firma źle zorganizowana, zarządzana „kijem”, gdzie pozycja zawodowa i komfort pracy zależą od znajomości - piszą prokuratorzy dr Piotr Turek i dr Michał Gabriel-Węglowski.

19.02.2024

Kiedy cudzoziemiec odpowie za przestępstwo popełnione na szkodę Polaka?

Prawo karne

Bezsilność, to uczucie które na samym początku towarzyszy pokrzywdzonemu przestępstwem. Osoba ta może udać się do organów ścigania i zawiadomić o naruszeniu prawa. Powstaje pytanie, czy ta sama procedura istnieje w przypadku, gdy zdarzenie przestępcze miało miejsce poza granicami Polski, a dodatkowo popełnił je na naszą szkodę obcokrajowiec, czy wówczas możliwe są realne działania organów ścigania, czy jak prawdopodobnie uważa wiele osób, nic nie da się zrobić? - analizuje Paweł Gołębiewski, radca prawny z Kancelarii Kopeć Zaborowski.

17.02.2024

Łodzińska: Pielęgniarki chcą uznania posiadanego wykształcenia

Zawody medyczne

W zawodach pielęgniarki i położnej musimy doceniać i doświadczenie, i wykształcenie. Bardzo ważne są obydwa te czynniki składowe kompetencji. Nie można bowiem nikogo dyskryminować ani  degradować - podkreśla Mariola Łodzińska, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Dodaje, że nie mniej ważny jest postulat uznania przy ustaleniu wynagrodzenia wykształcenia posiadanego, a nie wymaganego na danym stanowisku.

17.02.2024

Przedawnienie roszczeń banków, czyli TSUE kontra SN

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Od kiedy powinien być liczony termin przedawnienia roszczeń frankowych banku? Uważam, że od daty wypłaty kapitału. Roszczenie o zwrot nienależnego świadczenia jest bowiem roszczeniem bezterminowym, tzn. stosunek prawny, z którego się to roszczenie wywodzi samo w sobie nie zawiera daty, w której świadczenie powinno być spełnione - pisze Wiktor Budzewski, adwokat i partner zarządzający w kancelarii KBiW Kurpiejewski Budzewski i Wspólnicy sp.p.

16.02.2024

Prof. Krawiec: Nie potrzebujemy rzecznika praw ucznia, byłby "batem na nauczycieli"

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Ewentualny rzecznik praw uczniowskich byłby podmiotem umocowanym jedynie ustawowo, a nie konstytucyjnie. Tym samym jego pozycja prawna byłaby słabsza od roli rzeczników konstytucyjnych: praw obywatelskich i praw dziecka - uważa prof. Grzegorz Krawiec z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej. Wskazuje, że taka instytucja budzi obawy nauczycieli.

16.02.2024

Prokurator Zapaśnik: Nie ma podstaw do kwestionowania mojego powrotu ze stanu spoczynku

Prokuratura

Gdyby celem ustawodawcy była epizodyczność słynnego art. 47 z przepisów wprowadzających ustawę - Prawo o prokuraturze, to zostałoby to uwzględnione np. w tym konkretnym przepisie. Nie mam wątpliwości, że mój powrót ze stanu spoczynku 19 maja 2016 r. nie był wadliwy. Decyzja Sądu Okręgowego w Szczecinie będzie mieć tragiczne skutki dla prowadzonych spraw, bo pewnych czynności nie da się powtórzyć, ale przede wszystkim dla pokrzywdzonych - mówi prokurator Bogusława Zapaśnik.

15.02.2024

Prof. Adamus: Czy członek rady nadzorczej spółki kapitałowej może mieć złoty głos?

Spółki

Prawo weta, czy „głos aprobujący” nie jest typowym sposobem ukształtowania konstrukcji większości głosów w organach spółki. Większość głosów z natury rzeczy jest „anonimowa” w tym znaczeniu, że chodzi o większość głosów jakichkolwiek wspólników. „Głos aprobujący” blokuje (eliminuje) uchwały a „podwójny” czy „rozstrzygający” głos przewodniczącego jest mechanizmem „pozytywnym”, pozwalającym na przyjęcie uchwały. Nie można więc sprowadzić ich do wspólnego mianownika - pisze prof. dr hab. Rafał Adamus.

15.02.2024

Unijna dyrektywa o przejrzystości wynagrodzeń – na co należy się przygotować?

Prawo pracy Prawo europejskie

Unia Europejska od lat stara się wzmacniać zasadę równości wynagrodzeń kobiet i mężczyzn - za taką samą pracę lub pracę takiej samej wartości. Cel ten ma pomóc szybko osiągnąć najnowsza dyrektywa, która przewiduje m.in. jawność informacji dotyczących stawek wynagrodzeń na danych stanowiskach i otwarte raportowanie lub informowanie pracowników o poziomach płac – piszą Iwona Smolak i Paweł Piotrowski z kancelarii Gardocki i Partnerzy.

15.02.2024

Prof. Lipowicz: Samorząd wymaga wzmocnienia, ale najpierw trzeba uzdrowić administrację

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Samorząd terytorialny w Polsce został poważnie osłabiony. Jego wzmocnienie wymaga reform nie tyle w nim samym, co w administracji rządowej, która zamiast odbierać samorządom kolejne kompetencje, powinna się skoncentrować na strategicznych problemach państwa – mówi prof. Irena Lipowicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, redaktor „Systemu Prawa Samorządu Terytorialnego”.

15.02.2024

Dr Kubista: Kwota wolna 60 tys. zł oznaczać będzie faktyczną obniżkę opodatkowania

PIT Doradca podatkowy

Propozycję podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł należy ocenić pozytywnie. Proponowana zmiana uplasuje kwotę wolną pomiędzy minimalnym, a przeciętnym wynagrodzeniem netto. Oznacza to realnie więcej pieniędzy w kieszeniach podatników rozliczających się skalą podatkową i faktyczną obniżkę opodatkowania - pisze dr Bartosz Kubista, adwokat, doradca podatkowy, partner zarządzający w Kancelarii GLC.

14.02.2024

Prof. Dziurda: Jednoosobowe składy w apelacji powodują trudności w praktyce

Wymiar sprawiedliwości

Zmiana przepisów o składach sądu w postępowaniu apelacyjnym i zażaleniowym, dokonana znienacka pod koniec poprzedniej kadencji parlamentu, spowodowała ogromne trudności w praktyce. Dotyczą one m.in. tzw. spraw uchwałowych – o uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwały organu stanowiącego spółki kapitałowej, spółdzielni albo wspólnoty mieszkaniowej - wskazuje prof. Marcin Dziurda z Katedry Postępowania Cywilnego Uniwersytetu Warszawskiego.

14.02.2024

Dr Gumularz: Stosowanie aktu o usługach cyfrowych – jak się przygotować?

Nowe technologie Prawo europejskie

DSA nie wymaga (aktywnego) monitorowania, czy dostawca przechowuje treści nielegalne, ale w przypadku uzyskania w tym zakresie wiedzy uruchamia szereg mechanizmów, które z jednej strony wymagają od dostawcy działania, ale z drugiej - starają się chronić odbiorców usługi przed nadmiernym i arbitralnym działaniem dostawców - pisze dr Mirosław Gumularz, adiunkt WSB Merito, radca prawny w kancelarii NTL (NewTechLaw.eu).

14.02.2024