Prof. Jeżowski: Zamiast dotacji pensje nauczycieli w układzie zbiorowym

Kadry w oświacie

Związki zawodowe od dawna postulują, by wynagrodzenia nauczycieli wypłacane były w formie dotacji. Może to jednak pogrążyć samorządowe kasy. Według prof. Antoniego Jeżowskiego należałoby raczej pomyśleć o uzależnieniu wynagrodzeń od układów zbiorowych. Ale skutkiem byłoby większe zróżnicowanie pensji w poszczególnych gminach.

11.06.2019

Czy czeka nas wielka letnia wyprzedaż aptek?

Farmacja

12 miesięcy - tyle czasu otrzymali przedsiębiorcy łączący działalność leczniczą i apteczną, na dokonanie wyboru, którą z nich zamierzają kontynuować. Od 1 sierpnia 2019 r. jednoczesne prowadzenie obu tych działalności będzie niemożliwe. Przynajmniej teoretycznie - zauważa Maciej Konarowski, adwokat z kancelarii KRK Legal.

11.06.2019

NFZ pokazał, gdzie warto się leczyć, a które szpitale lepiej omijać

Opieka zdrowotna

Raport NFZ „Nowotwory złośliwe – koncentracja leczenia zabiegowego” jest skarbnicą wiedzy dla pacjentów onkologicznych - gdzie się leczyć. Wynika z niego, że na 186 szpitali leczących operacyjnie w 2018 r. nowotwór złośliwy piersi - 18 z nich, czyli 10 proc., przekroczyło próg ponownych hospitalizacji.

10.06.2019

Kasy online z ulgą droższe niż offline bez odliczenia

VAT

Od 1 maja 2019 r. obowiązują regulacje wprowadzające do polskiego systemu VAT kasy rejestrujące online. Nowe urządzenia automatycznie przekażą dane do Centralnego Repozytorium Kas. Podatnik, który nie musi teraz kupować kasy fiskalnej, powinien raczej zdecydować się na kasę offline – tłumaczy dr Adam Bartosiewicz, doradca podatkowy

10.06.2019

Prof. Rogalski: Podsłuchy czasem potrzebne, ale prawa obywatelskie też muszą być chronione

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja RODO

W procesie tworzenia regulacji dotyczących stosowania podsłuchu ścierają się dwie wartości: prawa obywatelskie oraz potrzeby państwa w zwalczaniu i zapobieganiu przestępczości, poprzez posiadanie skutecznych narzędzi do walki nią. Kwestią kluczową jest znalezienie balansu pomiędzy tymi wartościami

10.06.2019

Nowe prawo budowlane da więcej swobody inwestorom

Budownictwo

Rząd opracowuje właśnie projekt dużej nowelizacji Prawa budowlanego, która – w wielu aspektach – wprowadza wręcz rewolucyjne rozwiązania, zwiększającego przede wszystkim pozycję inwestora w stosunku do organów budowlanych i dających mu realną wolność na własnej działce - pisze Jacek Kosiński, adwokat, partner zarządzający w kancelarii JK.

08.06.2019

Bezpaństwowcy są wśród nas. Także ich problemy

Administracja publiczna RODO

Na całym świecie liczbę bezpaństwowców ocenia się na ponad 10 milionów, a w Polsce jest ich około 10 tysięcy. Nasze prawo nie jest dla tych osób przyjazne, wiele z nich nie ma nawet dokumentów, a dla urzędów są one często "niewidzialne" - mówi dr Dorota Pudzianowska z Uniwersytetu Warszawskiego.

08.06.2019

Sąd Najwyższy prostuje orzecznictwo w sprawach frankowych

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy opublikował uzasadnienie do wyroku, w którym wyjaśnia skutki usunięcia nieuczciwych postanowień z umowy kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego. Sąd uznał, że umowa może nadal obowiązywać lecz będzie to kredyt w złotówkach ze stopą procentową opartą o stałą marżę i LIBOR.

07.06.2019

Spółdzielnia pracy nie przekształci się w spółkę prawa handlowego

Prawo gospodarcze

Już wkrótce, aby powołać w miejsce istniejącej spółdzielni pracy spółkę prawa handlowego, trzeba będzie najpierw spółdzielnię zlikwidować - ostrzega dr Rafał Trzeciakowski, radca prawny w kancelarii Grabowski i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych.

07.06.2019

Dzierżanowski: Nowe prawo zamówień publicznych idzie w dobrym kierunku

Zamówienia publiczne

Projekt przewiduje szereg słusznych rozwiązań - np. katalog klauzul abuzywnych, jeden sąd właściwy do spraw zamówień publicznych czy postępowanie koncyliacyjne. Nie rozwiązuje jednak wszystkich problemów – m.in. tych związanych z podstawami wykluczenia z przetargu czy słabą ochroną podwykonawców - mówi Włodzimierz Dzierżanowski, prezes Grupy Doradczej SIENNA.

07.06.2019

Prawo oświatowe przyczynia się do wypalenia zawodowego nauczycieli

Kadry w oświacie Prawo pracy BHP

Kolejne zmiany w przepisach prawa oświatowego nakładają na szkoły duży rygor wykonywalności, obowiązku, kontroli, narzucanych rozwiązań. Tymczasem możliwość przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu to przede wszystkim środowisko, gdzie mamy autonomię, kreatywność, dobrą komunikację, motywację i wsparcie - uważa Jarosław Kordziński

06.06.2019

Pośrednicy nieruchomości muszą uważać na pranie pieniędzy

Budownictwo Compliance Nieruchomości

Dotychczas w Polsce systemy zarządzania zgodnością były kojarzone głównie z sektorem finansowym i ubezpieczeniowym. To się jednak zmienia. Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy dotyczy też m.in. pośredników nieruchomości. Jej nieprzestrzeganie, może ich słono kosztować – mówi Katarzyna Saganowska, ekspert do spraw compliance w firmie JLL.

06.06.2019

Zmiany w statusie prosumenta wpłyną na rozliczenia akcyzy?

Akcyza

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji rozszerzający status prosumenta na gruncie regulacji energetycznych również o małych i średnich przedsiębiorców. Zostanie wprowadzona również możliwość oddania nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej do sieci dystrybucyjnej przez taki podmiot. A co z konsekwencjami na gruncie podatku akcyzowego takich zmian – zastanawia się Krzysztof Wiński z PwC.

05.06.2019

Fizjoterapeuta musi ubezpieczyć swoją pracę

Zawody medyczne

Z dniem 1 czerwca weszło w życie rozporządzenie ministra finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia OC podmiotów wykonujących działalność leczniczą. W świetle nowych przepisów takie ubezpieczenie mają obowiązek posiadać wszyscy fizjoterapeuci prowadzący działalność gospodarczą

05.06.2019

Zarząd banku musi się liczyć ze sprzeciwem kuratora

Prawo gospodarcze Finanse

Ustanowiony przez Komisję Nadzoru Finansowego kurator ma szeroki zakres uprawnień, który pozwala mu ingerować w działalność banku. Jak to działa w praktyce, będą mogły przekonać się zarządy, pracownicy i klienci dwóch polskich banków, do których w maju skierowani zostali kuratorzy.

05.06.2019

Nakaz zapłaty i co dalej?

Prawo cywilne Rynek i konsument

Działania nieuczciwych operatorów telekomunikacyjnych to obecnie plaga na rynku usług skierowanych do konsumentów. Co można zrobić, gdy taki przedsiębiorca żąda od konsumenta zapłaty? O tym, jaka jest najskuteczniejsza forma obrony na etapie sądowym, pisze Małgorzata Miś, prezes Stowarzyszenia Aquila.

05.06.2019

Prof. Izdebski: Prawo nie wspiera samorządów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Słabość prawa w zakresie mechanizmów wspierających zasadę adekwatności powoduje, że nie ma ograniczeń, żeby spychać na samorząd problemy, których władza centralna nie jest w stanie rozwiązać. Prawo nie zabezpiecza samorządów przed tym, żeby dawano im nowe zadania bez środków na ich realizację – mówi prof. Hubert Izdebski

05.06.2019

Trybunały arbitrażowe starają się zasypać przepaść między oczekiwaniami stron

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Przepaść między wycenami ekspertów stron postępowania arbitrażowego jest ogromna. Gdy powód żąda 100 mln dol., pozwany wskazuje, że ewentualna szkoda wyniosła jedynie 12 milionów. Takie rozbieżności to dla trybunałów wyzwanie. By mu sprostać wykorzystują coraz więcej narzędzi mających doprowadzić do zmniejszenia przepaści między wyliczeniami. Jakich piszą Piotr Szymankiewicz i Szymon Bartczak z PwC.

05.06.2019