Parlament Europejski podkreśla rolę przedsiębiorstw w przestrzeganiu praw człowieka

Prawo pracy Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Przyjęcie przez Parlament Europejski Rezolucji dotyczącej należytej staranności i odpowiedzialności przedsiębiorstw to jeden z ważnych kroków na drodze do przestrzegania praw człowieka oraz standardów środowiskowych w łańcuchu dostaw. Zgodnie z danymi Międzynarodowej Organizacji Pracy na świecie prawie 25 mln osób doświadcza pracy przymusowej,

31.03.2021

Szymański: Umowa jest jak dom. Jeśli się wali, pretensje trzeba mieć do architekta

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe

Wywody niektórych ekonomistów przypominają narzekania, że źle zaprojektowany dom się zawalił. Pretensje należy kierować w takim wypadku do odpowiedzialnego za projekt architekta, zamiast utyskiwać na prawa fizyki. Ekonomistom zaś wydaje się umykać zasadnicza różnica pomiędzy umową rozumianą jako konstrukcja prawna a zamierzeniem ekonomicznym - przekonuje adwokat Marcin Szymański,

31.03.2021

Gut-Mostowy: Vouchery turystyczne ważne dłużej, ale nastawiajmy się na rodzinne wczasy w Polsce

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Koronawirus

Zmiany w ustawie covidowej pozwolą na skorzystanie z voucherów nawet do dwóch lat od czasu, gdy miała się odbyć pierwotna impreza turystyczna. Jeśli ktoś do tej pory nie miał możliwości wykorzystania vouchera, oferujemy mu możliwość, żeby skorzystał z niego później. Ja namawiam, aby podczas wakacji korzystać z uroków Polski, wspierać turystykę krajową - mówi Andrzej Gut-Mostowy,

31.03.2021

Metropolie potrzebują dobrej ustawy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Metropolie od dekad są przedmiotem debaty publicznej – naukowej, eksperckiej i politycznej. Niestety, jej dynamika nie przekłada się na efektywność działania władzy publicznej, która w dalszym ciągu stroni od kompleksowej reformy samorządu terytorialnego na obszarach metropolitalnych - pisze dr Jakub H. Szlachetko. I dodaje, że metropolie stały się kwestią ideologiczną, choć to problem pragmatyczny.

30.03.2021

Nie wszystkie nieruchomości przedsiębiorcy są związane z działalnością gospodarczą

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Dorobek orzeczniczy Trybunału Konstytucyjnego od wielu lat kształtuje zasady regulujące podatek od nieruchomości w nie mniejszym stopniu niż ustawodawca. Najnowszy wyrok TK wpisuje się w tę tradycję, dając wielu podatnikom szansę na istotne ograniczenie ponoszonych obciążeń podatkowych – pisze dr Adam Kałążny z Deloitte.

29.03.2021

Ustnie, pisemnie, czy u notariusza? Forma umowy jest istotna

Prawo cywilne

Zanim strony zdecydują się na zawarcie umowy, warto ustalić to, w jakiej formie powinny być złożone ich oświadczenia. Niedochowanie przepisów prawa i zastosowanie niewłaściwej formy w określonych przypadkach rodzi skutek nieważności umowy.

29.03.2021

Zakaz umieszczania informacji na liście obecności z uwagi na RODO jest absurdalny

Prawo pracy

Nie ma przepisu prawa pracy, który nakazywałby pracodawcom prowadzenie listy obecności jako sposobu potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy. Żaden też przepis prawa pracy nie definiuje jej „zawartości”. Lista obecności nie jest zatem dokumentem obowiązkowym, ale ze względów praktycznych jest ona prowadzona przez większość pracodawców – pisze Krzysztof Stucke.

29.03.2021

Prezes NRA: Ze zmianami w etyce adwokackiej nie ma co czekać, potrzebna dyskusja

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie zamierzam marnować czasu do drugiej części Krajowego Zjazdu Adwokatury. Dyskusja o zmianach w zasadach etyki powinna toczyć się nadal, a naturalnym kierunkiem, w którym powinniśmy teraz ją rozwinąć, jest pion dyscyplinarny samorządu adwokackiego - mówi adwokat Przemysław Rosati, prezes NRA. Wśród pilnych priorytetów wymienia też określenie zasad świadczenia pomocy prawnej.

29.03.2021

Ograniczenie wolności trudne w stosowaniu, także w czasie pandemii

Wymiar sprawiedliwości

Prawnicy są zgodni, że kara ograniczenia wolności powinna być częściej stosowana, bo pełni istotną rolę wychowawczą. Problem w tym, że szczególnie w okresie koronawirusa brakuje miejsc, w których skazani mogą wykonywać prace społeczne. Przypomnijmy, jest to kara nieizolacyjna, wymierzana najczęściej za lżejsze przestępstwa.

28.03.2021

Prof. Żytko: Infantylizacja wiedzy nie służy rozwojowi dziecka

Kadry w oświacie Szkoła i uczeń

W Polsce fetyszyzujemy podstawę programową, uważamy, że bez niej wszystko runie. Taki, niestety, jest cel pracy nauczyciela wymuszany przez administrację - mówi prof. Małgorzata Żytko. Jej zdaniem, podstawa programowa nie powinna być nadmiernie szczegółowa. Powinna jedynie pokazywać pewną koncepcję myślenia, jak interpretujemy i rozumiemy cele edukacji.

27.03.2021

Biznes otwarty wbrew obostrzeniom? Kontroli lepiej nie utrudniać, warto się odwołać

Prawo karne Małe i średnie firmy Koronawirus

Przedsiębiorcy, którzy mimo ogłoszonych obostrzeń, chcą otworzyć swoje biznesy, muszą się liczyć z kontrolami. Ich utrudnianie lub udaremnianie może stanowić wykroczenie lub nawet przestępstwo, za co grożą kary. Dlatego zamykając drzwi przed inspektorem sanepidu, lepiej się dwa razy zastanowić. Jeśli jednak wyda decyzję nakładającą karę, warto wnieść odwołanie, bo podstawa kar jest wątpliwa.

27.03.2021

Ofiary zatorów mogą uniknąć kary, ale prawo niedoskonałe

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

W lutym Prezes UOKiK wydał pierwsze decyzje w sprawach zatorów płatniczych. W dwóch przypadkach przedsiębiorcy opóźniający się z realizacją swoich zobowiązań uniknęli kar, gdyż spełnili warunki nakazujące odstąpienie od wymierzenia kary wobec ofiar zatorów. Pomimo słusznej idei tego rozwiązania, regulacja w tym zakresie jest niedoskonała i potrzebne jest jej uzupełnienie - pisze Adrian Bielecki,

26.03.2021

Projekt przepisów o fundacji rodzinnej wymaga doprecyzowania

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Przewagą podatkową polskiej fundacji rodzinnej nad zagraniczną może być to, że osoby najbliższe będą zwolnione z podatku od spadków i darowizn, jeżeli przedmiotem świadczenia na ich rzecz będzie mienie wniesione do fundacji przez fundatora. Nie jest jednak jasne, czy ze zwolnienia korzystać będzie majątek nabyty przez fundację w trakcie jej trwania – pisze Aldona Leszczyńska-Mikulska z GWW.

25.03.2021

Prof. Grzybczyk: Przywłaszczanie kultury dla celów komercyjnych wymaga edukacji, nie regulacji

Prawo cywilne Rynek i konsument

Światowi projektanci czerpią z dziedzictwa kulturowego i zarabiają na tym, podczas gdy autorzy pierwotnych wzorów nie mają z tego nic. Jednak zmiany w tej dziedzinie mogą zachodzić nie tylko poprzez wprowadzanie odpowiednich przepisów. Lepszą metodą jest wyjaśnianie, tłumaczenie, szeroko pojęta edukacja, a także promowanie dobrych praktyk - uważa prof. Katarzyna Grzybczyk

25.03.2021

Więcej nie znaczy lepiej - konieczne odchudzenie podstawy programowej historii

Kadry w oświacie Szkoła i uczeń

Podstawa programowa historii powinna zostać odchudzona - uważa dr Piotr Kroll pełnomocnik do spraw specjalizacji nauczycielskiej na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Uważa, że powinno się w niej znaleźć więcej historii społecznej, gospodarczej, historii mentalności i kultury.

24.03.2021

Prof. Lipowicz: Centralizacja szpitali będzie sprzeczna z konstytucją

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Odebranie samorządom szpitali, zmiany właścicielskie czy wprowadzenie ich centralnego zarządzania nie będzie rozwiązaniem skutecznym. Bo ich problemy wynikają przede wszystkim z niedofinansowania całego systemu ochrony zdrowia, w tym liczby i wyceny kontraktowanych świadczeń. Do tego centralizacji szpitali nie da się przeprowadzić zgodnie z konstytucją – mówi prof. Irena Lipowicz.

24.03.2021

E-faktura i Centralny Rejestr Faktur – kolejne narzędzia e-kontroli?

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

E-faktura i Centralny Rejestr Faktur to kolejny etap wdrażania pionierskich e-usług administracji, ułatwiających rozliczenia między firmami i jak zapewnia Ministerstwo Finansów zapewniających im bezpieczeństwo rozliczeń. Jakie skutki będzie miało wprowadzenie rejestru oraz nowych e-faktur – pisze Iwona Biernat-Baran, doradca podatkowy.

23.03.2021

Prof. Markiewicz: Jest dyrektywa, brakuje nowelizacji ustawy autorskiej, potrzebne prounijne orzecznictwo

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Dyrektywa w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym wprowadza wiele ważnych zmian zarówno dla twórców i wydawców, jak i użytkowników dzieł. Ponieważ jednak w wymaganym czasie, który upływa za dwa i pół miesiąca, raczej nie powstanie implementująca te zasady ustawa, w tej sytuacji, przynajmniej w części, na sądy spada odpowiedzialność za prounijną ich wykładnię

23.03.2021

Temkin: Obecnej ewaluacji nic już nie uratuje - potrzebna abolicja

Szkolnictwo wyższe

Przywrócenie starej listy czasopism nie pomoże. Uważam, że to droga donikąd. Trzeba zrobić abolicję ewaluacyjną. Ta ewaluacja powinna mieć charakter testowy - proponujemy, żeby wszystkie ośrodki akademickie miały B+ - uważa Aleksander Temkin z Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej.

22.03.2021

Samoocena w kontroli zarządczej - pokazuje tendencje, wskazuje ryzyka, pomaga zarządzać

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Samoocena służy do poprawy zarządzania. Pokazuje kierownictwu obszary do poprawy, pomaga zarządzać ryzykiem, pozwala sprawdzać wiedzę pracowników dotyczącą ważnych, nowych zagadnień, jak etyka czy bezpieczeństwo informacji. Pracownikom natomiast pozwala w bezpieczny sposób przekazać uwagi dotyczące funkcjonowania urzędu – mówi audytor Robert Lipka.

22.03.2021