Kwarantanna dla tych, co pracują tuż za granicą

Prawo pracy

Kto mieszka w Cieszynie, Zgorzelcu, Świnoujściu, a zarabia za granicą, musi się liczyć z przymusowym wolnym. Rozporządzenie ograniczające przemieszczenie się dotyczy też ruchu przygranicznego. Rozszerza bowiem obowiązek kwarantanny na osoby wykonujące czynności zawodowe w państwie sąsiadującym. Tym samym traktuje ich gorzej niż pracujących w Polsce.

25.03.2020

SO: Karą umowną nie można zmusić lekarza do podjęcia pracy

Prawo cywilne Prawo pracy Opieka zdrowotna

Umowa przedwstępna może poprzedzać właściwą umowę o pracę. Pracownik, który chce się z niej wycofać musi się jednak liczyć z zapłatą odszkodowania niedoszłemu pracodawcy. W żadnym jednak wypadku nie może ono jednak przybrać formy kary umownej orzekł Sąd Okręgowy - Sąd Pracy w Płocku.

25.03.2020

W czasie epidemii handlowcy ułożą towary na półkach w niedzielę

Rynek i konsument Prawo pracy BHP Koronawirus

Pracownicy sklepów będą mogli w niedziele z zakazem handlu rozładowywać towary, przyjmować je i układać na półkach. Czasowe zniesienie zakazu wykonywania czynności związanych z handlem ma jednak dotyczyć tylko towarów pierwszej potrzeby. O jakie dokładnie towary chodzi - nie wiadomo. Zdaniem ekspertów, w praktyce może to rodzić wątpliwości.

25.03.2020

Do szpitali zakaźnych płynie wsparcie kadrowe do walki z epidemią koronawirusa

Pacjent Prawo pracy Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Pierwsi lekarze zostają oddelegowani do pracy w szpitalach zakaźnych jednoprofilowych lub tych z oddziałami zakaźnymi. Potrzebne jest wsparcie anestezjologów i internistów. Kadry zaczyna brakować, bo ona sama też zaraża się i jest poddawana kwarantannie. A w polskiej służbie zdrowia nie ma rezerw kadrowych.

25.03.2020

Bez maseczek i kombinezonów - prokuratorzy też boją się koronawirusa

Prokuratura Prawo pracy BHP Koronawirus

Problem dotyczy prokuratur w całym kraju, choć zwracają na niego uwagę głównie śledczy z miejscowości, w których wyznaczono szpitale dla osób zakażonych SARS CoV-2. Wystosowali oni pisma do swoich przełożonych, domagając się środków ochrony osobistej i wypracowania procedur dotyczących pracy.

25.03.2020

ZUS: Wypłaty trzynastek dla emerytów i rencistów w kwietniu

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W przyszłym miesiącu ruszą wypłaty tzw. trzynastek, czyli dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. Trafią one do uprawnionych razem z kwietniową emeryturą lub rentą. ZUS i Poczta Polska zapewniają, że wszystkie świadczenia dotrą do uprawnionych na czas.

24.03.2020

FPP i CALPE: Potrzebne regulacje pracy zdalnej poszerzające opcję telepracy

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy

Określenie w Kodeksie pracy podstawowych zasada pracy zdalnej postulują FPP oraz CALPE. Ich zdaniem, przepisy powinny obejmować m.in. możliwość wskazania dodatkowego miejsca pracy, warunki, w jakich następować może praca zdalna czy maksymalnego czasu trwania stosunku pracy i jej czasu oraz rozliczania. W rządowym pakiecie tarczy antykryzysowej nie ma takiej propozycji.

24.03.2020

Rząd chroni pracowników przed zwolnieniami. A co z firmami, którym ubywa rąk do pracy?

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus

Już ponad 41 tysięcy osób korzysta z dodatkowego zasiłku opiekuńczego – ustaliło Prawo.pl. Tymczasem przedsiębiorcy mają coraz większe braki kadrowe. To największy problem dla strategicznych dla państwa branż, pracujących w ruchu ciągłym - m.in. producentów leków czy żywności. Zdaniem prawników, firmy nie mogą odmówić udzielenia zwolnienia od pracy na okres sprawowania opieki

24.03.2020

Polak potrafi. Luka w przepisach zachęca do unikania pracy dzięki kwarantannie

Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus

Osoby powracające do kraju, np. po urlopie, mają odbyć 14-dniową obowiązkową kwarantannę. Niektórzy pracownicy celowo, choć na chwilę, przekraczają granicę, by przez dwa tygodnie nie pracować. Nikt nie bada ich zdolności do wykonywania w tym czasie pracy, np. zdalnej. A pracodawcy nie wiedzą, jakie wynagrodzenie wypłacać im w tym czasie. W najgorszym razie - można pozostać bez środków do życia.

23.03.2020

Miliony Polaków pracują zdalnie - nadal bez kodeksowej regulacji

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy Koronawirus

Wbrew oczekiwaniom przedsiębiorców, rząd nie zamierza uregulować pracy zdalnej w kodeksie pracy. Przy okazji zmian w specustawie dotyczącej walki z koronawirusem, chce zapewnić możliwość takiej pracy funkcjonariuszom służb: policji, ABW, Agencji Wywiadu, SKW, CBA, Państwowej Straży Pożarnej, służb celno-skarbowych i służby więziennej.

23.03.2020

Sobolewski: Zawieszenie składek na FUS nie zwolni małych firm z obowiązku wpłat do PPK

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorcy, których przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego 2020 roku, będą zwolnieni z płacenia składek na ZUS przez trzy miesiące. To oznacza, że firmy zatrudniające do 9 osób, które zostały już objęte PPK (w ramach grup kapitałowych), będą miały obowiązek finansowania wpłat do PPK, natomiast składek do FUS już nie

21.03.2020

W oczekiwaniu na rządowy pakiet firmy mogą korzystać z pomocy publicznej

Ordynacja Prawo pracy Koronawirus

Przedsiębiorcy z niecierpliwością czekają na szczegóły pakietu osłonowego. Najważniejsze ułatwienia mają dotyczyć: ulg w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS. Wiele z tych rozwiązań dostępnych jest już dzisiaj - twierdzi dr Jacek Drosik, adwokat z Kancelarii Prawnej Ślązak, Zapiór i Wspólnicy w Katowicach.

21.03.2020

Stan epidemii - wojewoda wyznaczy do pracy przy zwalczaniu koronawirusa

Prawo pracy Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Obowiązujący od tygodnia stan zagrożenia epidemicznego przekształcony zostanie w stan epidemii. Oznacza to możliwość wprowadzania szeregu dodatkowych ograniczeń i obowiązków dla obywateli, ale także na tej podstawie możliwe będzie wyznaczania wybranych osób do pracy przy zwalczaniu epidemii koronowirusa.

20.03.2020

Zleceniobiorcy nie wiedzą kto dostanie wsparcie. Czy rząd to wie?

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

Rząd zadeklarował wypłatę świadczeń dla samozatrudnionych i osób pracujących na umowach cywilnoprawnych - po ok. 2 tysiące złotych miesięcznie. Choć dotyczy to ponad 2 mln osób, brakuje szczegółów jednego ze sztandarowych rozwiązań Tarczy Antykryzysowej. Pojawiają się już głosy, że to kolejne rozdawnictwo, a pomoc na utrzymanie miejsc pracy powinna trafić do pracodawców.

20.03.2020

BCC za czasowymi ułatwieniami w legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców

Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus

Uznanie pracy cudzoziemca na terenie RP za legalną przez okres 3 miesięcy od dnia końca ważności zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy, na rzecz tego samego podmiotu i na warunkach nie gorszych niż określone w tych dokumentach - postuluje BCC. I to bez konieczności spełnienia obowiązujących dzisiaj ograniczeń dotyczących formy wykonywania pracy oraz jej okresu.

19.03.2020

Prusik: Jednostronne zawieszenie układów zbiorowych pracy do rozważenia

Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

Widmo załamania gospodarczego z powodu koronawirusa wymaga nadzwyczajnych regulacji także na polu prawa pracy. Jednym z rozwiązań do rozważenia jest uprawnienie uzwiązkowionych pracodawców do jednostronnego zawieszenia warunków płacowych wynikających z układów zbiorowych pracy, a także regulaminów wynagradzania – pisze radca prawny Adrian Prusik.

19.03.2020

Prawie 700 tys. przedsiębiorców nie ma prawa do nowego zasiłku opiekuńczego

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

Okazuje się, że wielu przedsiębiorcom nie przysługuje dodatkowy, 14-dniowy zasiłek opiekuńczy na dziecko w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola czy szkoły. Warunkiem jest bowiem posiadanie ubezpieczenia chorobowego. Na szczęście można to szybko nadrobić - jeszcze dziś złożyć wniosek, by już jutro zyskać prawo do zasiłku. Co do zasady, nie uda się zapłacić składek wstecz.

19.03.2020

Dziurawa tarcza antykryzysowa - biznes punktuje braki

CIT VAT Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus

Przedsiębiorcy są rozczarowani ogłoszonymi we środę przez rząd rozwiązaniami pakietu antykryzysowego. Wskazują, że brakuje w nim wielu ważnych rozwiązań, które realnie pomogłyby im przetrwać skutki epidemii koronawirusa. Nie było mowy o umorzeniu składek, przełożeniu wdrożenia PPK, przesunięciu terminów płacenia CIT czy ułatwieniach we wprowadzeniu postoju w firmach.

19.03.2020