Przedstawiciele „Solidarności” wychodzą z Rady Dialogu Społecznego

Prawo pracy

Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność" poinformował w czwartek, że członkowie Rady Dialogu Społecznego z ramienia związku złożyli rezygnację. Na razie nie wiadomo, czy jest to efekt powołania do Rady wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina, o którego nominacji na to stanowisko Duda już wcześniej krytycznie się wypowiadał.

22.10.2020

Wicepremier Jarosław Gowin i wiceminister Olga Semeniuk powołani w skład RDS

Prawo pracy

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin oraz wiceminister Olga Semeniuk – jako przedstawicielka ministra właściwego ds. pracy, odpowiedzialna za dialog społeczny – zostali powołani przez prezydenta Andrzeja Dudę w skład Rady Dialogu Społecznego. Uroczystość odbyła się dziś w Pałacu Prezydenckim.

22.10.2020

Nikt nie ma tyle urlopu, co po awansie w skarbówce

Administracja publiczna Prawo pracy

Wysocy urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej zyskali prawo do dodatkowego, płatnego urlopu wypoczynkowego - i to nie na podstawie przepisu prawa, ale interpretacji - ustalił serwis Prawo.pl. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że odbywa się to zgodnie z kodeksem pracy, jednak prawnicy poddają w wątpliwość te wyjaśnienia. Wskazują też, że pracodawca może dać pracownikowi więcej niż przewiduje prawo, ale w przypadku stanowisk publicznych powinno to być szczególnie uzasadnione.

22.10.2020

Praca zdalna musi mieć dwa tryby: nadzwyczajny i zwykły

Prawo pracy

Bez względu na to, czy pracując nad uregulowaniem pracy zdalnej w Kodeksie pracy ustawodawca zdecyduje się zostawić w nim i telepracę, i pracę zdalną, czy też telepracę zastąpi pracą zdalną, to wprowadzane rozwiązania muszą być prostsze, bardziej zbliżone do realiów rynkowych - mówi radca prawny Marcin Frąckowiak.

22.10.2020

Pracodawca a walka z pandemią, czyli między młotem a kowadłem

Prawo pracy BHP RODO Koronawirus

Choć pandemię koronawirusa Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła ponad pół roku temu, do dziś polscy pracodawcy nie mogą podejmować skutecznych działań mających na celu walkę z wirusem bez obaw o konsekwencje prawne. Wątpliwości budzi to, jakie działania może podejmować pracodawca wobec pracowników chcąc walczyć z rozprzestrzenianiem się COVID-19.

21.10.2020

Interpretacja ogólna nie kończy wątpliwości wokół 50 proc. kosztów uzyskania przychodów

PIT Prawo pracy Małe i średnie firmy

Wprawdzie wydana interpretacja ogólna traktuje problem 50 proc. kosztów w sposób kompleksowy, to nie porusza wszystkich zagadnień, które budziły dotąd wątpliwości, zwłaszcza w branży IT. W dokumencie nie został bowiem skomentowany ani wyjaśniony w żaden sposób przepis określający rodzaje działalności uprawniające do zastosowania tej ulgi – piszą Agnieszka Wachowska i Joanna Jastrząb.

21.10.2020

Praca zdalna – firmy mają zastrzeżenia do rządowego projektu

Prawo pracy BHP Koronawirus

Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie incydentalnej pracy zdalnej. Miałaby ona być wykonywana na wniosek pracownika i za zgodą pracodawcy. OPZZ już zapowiada, że nie zgodzi się na różnicowanie pracy zdalnej, ani na daleko idące wyłączenia odpowiedzialności pracodawcy i przerzucanie jej na zatrudnionych.

21.10.2020

Pod lupą inspektorów pracy głównie korporacje

Prawo pracy BHP Koronawirus

W okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia br. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła o prawie 25 proc. mniej kontroli niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. O ponad 30 proc. zmniejszyła się też liczba zastosowanych środków prawnych. Najwięcej zastrzeżeń dotyczy kwestii związanych z przestrzeganiem przepisów BHP i wypłacaniem wynagrodzeń.

20.10.2020

Ustawa ureguluje czas pracy maszynistów, ale nieetatowi mają pracować dłużej

Prawo pracy BHP

Rząd chce zróżnicować czas pracy maszynistów kolejowych w zależności od tego, czy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, czy też świadczą usługi. Etatowcy będą pracować 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Dla osób zatrudnionych na umowę zlecenie tygodniowy czas pracy nie będzie mógł przekroczyć 48 godzin.

20.10.2020

Nie każda umowa o zakazie konkurencji może zostać rozwiązana

Prawo pracy Koronawirus

Przepisy tzw. tarczy 4 pozwalają na jednostronne rozwiązanie umów o zakazie konkurencji. Może to zrobić tylko ten podmiot, który zobowiązany jest do wypłaty odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji, np. były pracodawca. Ta regulacja otwiera drogę do pozbawienia byłych pracowników oraz osób zatrudnianych na innych podstawach wynagrodzeń z umów o zakazie konkurencji – pisze Przemysław Mazur.

19.10.2020

Związek nie może przeprowadzić referendum, bo właściciel Biedronki odmawia danych pracowników

Prawo pracy RODO

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatruje precedensową sprawę dotyczącą możliwości żądania przez związki zawodowe udostępnienia im przez pracodawcę danych osobowych pracowników. Dane te miały być wykorzystane do przeprowadzenia referendum związkowego w sprawie zorganizowania strajku załogi. Prezes UODO też miał wątpliwości, ale zmienił decyzję.

19.10.2020

SO: Bibliotekarz szkolny też musi udowodnić płacowy sufit

Prawo pracy

Dyskryminowany płacowo pracownik musi wykazać, że był wynagradzany mniej korzystnie od innych pracowników wykonujących pracę jednakową lub jednakowej wartości, a zróżnicowanie to było spowodowane niedozwoloną prawnie przyczyną - orzekł Sąd Okręgowy w Koszalinie.

17.10.2020

W dobie COVID-19 firmy przestały bać się konkurencji

Prawo pracy Koronawirus

Pracodawcy wypowiadają umowy o zakazie konkurencji. Jak ustalił serwis Prawo.pl, pierwsze wypowiedziano już dzień po wejściu w życie przepisów tarczy antykryzysowej, która wprowadziła taką możliwość. Zdaniem ekspertów, to łatwy sposób na ograniczenie kosztów przedsiębiorcy. Zwłaszcza, że firma nie musi nawet wykazywać pogorszenia sytuacji finansowej.

16.10.2020

Wydłuża się kolejka pracowników do lekarzy medycyny pracy

Prawo pracy BHP Koronawirus

Pracodawcy obawiają się, że narastająca epidemia COVID-19 wydłuży kolejki do lekarzy medycyny pracy i nie zdążą w terminie uaktualnić badań okresowych pracowników. Bez nich nie będą oni mogli być dopuszczeni do pracy, a firmy będą miały problem z funkcjonowaniem. Zdaniem ekspertów, zmiana przepisów jest konieczna, ale czas dany na zrobienie badań nie musi pokrywać się z czasem trwania epidemii.

16.10.2020

Pierwsze wnioski w ramach tzw. tarczy 5 wpłynęły do ZUS

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

W czwartek, pierwszego dnia przyjmowania wniosków w ramach tarczy 5, do ZUS wpłynęło ponad 1 tys. wniosków w sprawie branżowego zwolnienia z opłacania składek, 199 wniosków w sprawie pierwszorazowej wypłaty dla agenta i przewodnika oraz 543 wnioski w sprawie dodatkowego świadczenia postojowego branżowego – poinformował w czwartek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

15.10.2020

ZUS: Polska jest liderem w UE pod względem liczby zaświadczeń wydawanych delegowanym

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Niemcy to kraj, do którego najczęściej delegowani są pracownicy z Polski. Tylko w okresie od stycznia do sierpnia 2020 roku ZUS wystawił 56,92 proc. zaświadczeń dla pracowników delegowanych właśnie do Niemiec. Dla porównania do Francji – 9,70 proc., do Holandii – 8,35 proc., do Belgii – 6,78 proc., zaś do Szwecji – 4,25 proc.

15.10.2020

Wypadek przy pracy – jak ubiegać się o odszkodowanie

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że od stycznia do marca 2020 roku poszkodowanych w wypadkach przy pracy zostało 14 140 osób. Tyle samo, co przed rokiem, czyli 0,2 proc. z nich poniosło śmierć. W porównaniu do 2019 roku zmniejszyła się natomiast liczba osób poszkodowanych przypadających na 1000 pracujących – z 1,17 do 1,04.

15.10.2020

SN ocenia skargę nadzwyczajną w sprawie pozbawienia pracy radnego

Prawo pracy

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego wyznaczyła na 28 października ogłoszenie wyroku w sprawie byłego radnego z Piotrkowa Trybunalskiego, bezprawnie zwolnionego z pracy. Twierdzi on, że była to decyzja polityczna. Prokurator Generalny podziela pogląd powoda, że doszło do rażącego naruszenia praw człowieka.

15.10.2020

Wraca sprawa umów o pracę dla adwokatów - warszawski samorząd zdecydowanie na "tak"

Prawnicy Strefa aplikanta Prawo pracy

Blisko 90 proc. adwokatów i aplikantów, którzy wzięli udział w ankiecie przygotowanej przez Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie, chce podjęcia działań zmierzających do cofnięcia zakazu zatrudnienia na umowę o pracę. Teraz - jak mówią organizatorzy badania - czas na ruch ze strony Naczelnej Rady Adwokackiej i szerszą dyskusję nad zmianami w tym zakresie.

14.10.2020

Informatyzacja i usprawnienie komunikacji to najważniejsze reakcje firm na pandemię

Prawo pracy BHP HR Prawo AI

Głównym wyzwaniem dla działów HR podczas pandemii stało się zapewnienie bezpiecznych warunków pracy przy jednoczesnej poprawie komunikacji kanałami online. Jednocześnie 71 proc. firm nadal prowadziło procesy rekrutacyjne na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie. Co czwarta firma podjęła decyzje o zwolnieniach – wynika z badania „Puls rynku pracy”.

13.10.2020