Polacy po pandemii wrócą do mniejszych biur

Prawo pracy

Z danych Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych wynika, że w trzecim kwartale 2020 r. wynajęto o 40 proc. mniej powierzchni biurowych niż rok wcześniej. Zdaniem ekspertów, tendencja spadkowa utrzyma się w kolejnych kwartałach, bo firmy coraz bardziej będą stawiały na pracę hybrydową.

04.12.2020

Migranci zarobkowi mogą zechcieć uregulować swój status podatkowy

PIT Prawo pracy

Nie każdy pracownik delegowany, który wyjeżdża do pracy za granicą, może zmienić rezydencję podatkową. Praca tymczasowa nie daje do tego podstawy, ale kilkuletni kontrakt – już tak, zwłaszcza, gdy wyjeżdżający zabiera ze sobą rodzinę. Wcześniej pracownik powinien to jednak ustalić z pracodawcą, bo podatki trzeba wtedy płacić w państwie przyjmującym już od pierwszego dnia pobytu.

04.12.2020

RPO domaga się kompleksowej polityki równościowej w administracji publicznej

Administracja publiczna Prawo pracy

Program powinien doprowadzić do wprowadzenia kompleksowej polityki równościowej w ministerstwach, organach administracji, urzędach wojewódzkich, a jej trzonem powinien być regulamin antydyskryminacyjny. Należy wypromować to rozwiązanie, jako dobrą praktykę, wśród pracodawców prywatnych oraz organów jednostek samorządu terytorialnego – uważa RPO.

03.12.2020

Wypadek przy pracy zdalnej poza kontrolą inspektorów pracy

Prawo pracy BHP Poprawmy prawo

W okresie od 1 marca do 19 listopada do Państwowej Inspekcji Pracy zgłoszono 5 wypadków, do których doszło podczas wykonywania pracy zdalnej - ustaliło Prawo.pl. W żadnym z nich PIP nie prowadziła czynności, bo do zdarzeń doszło w mieszkaniach prywatnych, do których dostęp inspektorów pracy jest niemożliwy. Ustawa o PIP nie dopuszcza bowiem prowadzenia czynności kontrolnych w takich lokalizacjach.

03.12.2020

Kontrole trzeźwości pracowników - RPO pyta ministra, kiedy powstaną regulacje prawne

Prawo pracy

Pracodawcy powinni mieć możliwość samodzielnej kontroli pracowników na obecność alkoholu czy substancji psychotropowych – z przestrzeganiem ich prawa do prywatności. Szczególnie ważne jest to w przypadku kierowców autobusów, lekarzy, czy obsługi ruchu lotniczego - twierdzi RPO. I pyta wicepremiera Jarosława Gowina o stan prac nad taką ustawową zmianą.

02.12.2020

O nienoszeniu maseczki w zakładzie pracy może zdecydować pracodawca

Prawo pracy BHP Koronawirus

Od środy, 2 grudnia, rząd wprowadził nowe zasady noszenia maseczek zakładach pracy. Utrzymał wprawdzie nakaz zasłaniania ust i nosa w pomieszczeniach, gdzie przebywa więcej niż jedna osoba, ale jednocześnie pozwolił, by o obowiązku tym decydował jednak pracodawca. Dopuszczone będzie też odsłonięcie ust i nosa na czas spożywania posiłków lub napojów w zakładach pracy.

02.12.2020

Banach: Rząd likwiduje ulgę abolicyjną, a Polacy mogą zrezygnować z certyfikatu rezydencji

PIT Prawo pracy Prawo europejskie

Likwidacja, od 1 stycznia 2020 r., tzw. ulgi abolicyjnej w podatku dochodowym od osób fizycznych wcale nie oznacza, że wszystkie osoby pracujące i mieszkające zagranicą, np. w Skandynawii czy Holandii, będą musiały zapłacić PIT w Polsce od dochodów uzyskiwanych za granicą. Najprostszym sposobem, żeby tego uniknąć jest rezygnacja z rezydencji podatkowej w Polsce – mówi radca prawny Józef Banach.

02.12.2020

SN: Pracownicy delegowani nie mogą zostać bez żadnego ubezpieczenia z powodu fałszerstwa

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Cofnięcie zaświadczenia A1 wydanego dla pracowników delegowanych do Belgii w okolicznościach nieuprawniających do jego wystawienia jest możliwe w każdym czasie, jeżeli okaże się, że nie zostały spełnione – wynikające z rozporządzeń unijnych - warunki do jego wydania. Ale ZUS musi wcześniej wyczerpać tryb współpracy z instytucją ubezpieczeniową innego państwa - orzekł Sąd Najwyższy

02.12.2020

TSUE: Dyrektywa o delegowanych pracownikach ma zastosowanie do transportu drogowego

Prawo pracy Prawo europejskie

Dyrektywa dotycząca delegowania pracowników ma zastosowanie do transnarodowego świadczenia usług w sektorze transportu drogowego. Ma ona bowiem, co do zasady, zastosowanie do każdego transnarodowego świadczenia usług obejmującego delegowanie pracowników, niezależnie od danego sektora gospodarki – orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

01.12.2020

Firmy nadal bez przepisów pozwalających im walczyć z pandemią

Prawo pracy Koronawirus

Mija już dziewiąty miesiąc epidemii COVID-19 w Polsce, a pracodawcy wciąż nie wiedzą, czy mogą mierzyć temperaturę osobom wchodzącym na teren zakładu pracy, testować pracowników czy informować załogę o przypadkach zachorowań. Nie ma przepisów, nie ma też wspólnych, jasnych wytycznych wszystkich służb. Jest za to luka w prawie, która wykluczyła pracodawców z systemowej walki z pandemią.

01.12.2020

Pracownik może wykonywać pracę 6 dni w tygodniu

Prawo pracy HR Małe i średnie firmy

Zgodnie z zasadą przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, możliwe jest stosowanie rozkładów czasu pracy przewidujących pracę przez więcej niż 5 dni w tygodniu przy równoczesnym ustaleniu odpowiednio mniejszej liczby dni pracy w innych tygodniach danego okresu rozliczeniowego.

30.11.2020

Praca w trakcie domowej izolacji będzie możliwa

Prawo pracy Koronawirus

Nie tylko osoby na kwarantannie, ale także osoby w izolacji domowej będą mogły - za zgodą pracodawcy albo zatrudniającego - wykonywać pracę zdalnie i otrzymywać za to wynagrodzenie. Takie m.in. rozwiązanie zakłada uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy w sprawie przeciwdziałania COVID-19.

27.11.2020

W pracy też w maseczce, nawet na open space i stołówce

Prawo pracy BHP Koronawirus

Od soboty, 28 listopada, w zakładach pracy wszyscy pracownicy będą musieli chodzić w maseczkach. Nowe obostrzenia nakazują bowiem zasłanianie ust i nosa w pomieszczeniach, w których przebywa więcej niż jedna osoba. Oznacza to konieczność zakładania maseczek nie tylko w pokojach, ale także w pomieszczeniach typu open space, czy kuchnia. Wyjątków nie ma. Zdaniem prawników to dowód na to, że pracodawcy nie powinni wprowadzać własnych dalej idących ograniczeń

27.11.2020

Już w tym miesiącu wielu pracodawców naliczy pierwsze wpłaty do PPK

Prawo pracy PPK

10 listopada minął ostateczny termin na zawarcie umów o prowadzenie pracowniczych planów kapitałowych przez firmy z tzw. II i III etapu ich wdrażania. Zasadą jest, że od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi po zapisaniu go do PPK należy odprowadzić wpłaty do PPK. Co to oznacza?

27.11.2020

MF: Pracodawca ma podać właściwy PESEL lub NIP pracownika

PIT Prawo pracy

Pracodawca jako płatnik ma obowiązek podać w formularzu podatkowym poprawny PESEL lub NIP pracownika. Pozwoli to na jego szybką identyfikację przez urząd skarbowy i umożliwi mu wywiązanie się z obowiązków podatkowych – przypomniało w czwartek Ministerstwo Finansów. Dzięki temu pracownik będzie mógł m.in. skorzystać z usługi Twój e-PIT i rozliczyć podatek dochodowy łatwo bez wychodzenia z domu.

26.11.2020

Ciepły posiłek i herbata dla pracownika - tylko w jakich warunkach?

Prawo pracy BHP Koronawirus

Pracodawcy mają problem z wydawaniem posiłków pracownikom pracującym w szczególnie uciążliwych warunkach, np. w zimie na otwartej przestrzeni. Wytycznych dla stołówek zakładowych nie ma, a Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii twierdzi, że np. w stołówkach, w których działają cateringi zakładowe, obowiązują zasady dotyczące gastronomii.

26.11.2020

GUS: W III kwartale było aż 124 tys. osób biernych zawodowo przez pandemię

Prawo pracy Koronawirus

Trzeci kwartał br. na rynku pracy to stabilna stopa bezrobocia i rosnąca liczba aktywnych zawodowo – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Zdaniem ekspertów, korzystne wskaźniki to dobry sygnał dla pracowników, ale niewystarczający powód do optymizmu. Po poluzowaniu obostrzeń w okresie lipiec-wrzesień i zwiększonej aktywności na rynku pracy, znów pojawił się niepokój wraz z zaostrzeniem ograniczeń.

25.11.2020

Przedsiębiorcy i związki proponują czasowe zawieszenie zakazu handlu w niedziele

Rynek i konsument Prawo pracy Koronawirus

O zawieszenie zakazu handlu w niedziele na czas stanu zagrożenia epidemicznego oraz w okresie 180 dni po jego odwołaniu zaapelowali partnerzy społeczni w Radzie Dialogu Społecznego. Pracodawcy i związkowcy domagają się też incydentalnej zmiany w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, która umożliwi pracę w handlu w niedzielę, 27 grudnia,

24.11.2020