Parlament Europejski podkreśla rolę przedsiębiorstw w przestrzeganiu praw człowieka

Prawo pracy Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Przyjęcie przez Parlament Europejski Rezolucji dotyczącej należytej staranności i odpowiedzialności przedsiębiorstw to jeden z ważnych kroków na drodze do przestrzegania praw człowieka oraz standardów środowiskowych w łańcuchu dostaw. Zgodnie z danymi Międzynarodowej Organizacji Pracy na świecie prawie 25 mln osób doświadcza pracy przymusowej,

31.03.2021

Raport: W Polsce dość złożone procedury zwolnienia pracownika

Prawo pracy Prawo europejskie

Aż 37 krajów gwarantuje pracownikom zarówno okres wypowiedzenia, jak i odszkodowanie w przypadku zwolnienia z pracy. Osobne normy prawne stworzono w większości krajów na potrzeby zwolnień grupowych – twierdzą eksperci Deloitte w raporcie na temat przepisów dotyczących zatrudnienia i zwolnień. Polska znalazła się w środku zestawienia.

30.03.2021

ZUS wysłał płatnikom informacje o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał do 154 620 płatników składek zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Otrzymali je ci, którzy złożyli informację ZUS IWA za lata 2018-2020. Ci, którzy tego nie zrobili, sami muszą ustalić obowiązującą ich w nowym roku składkowym stopę procentową składki.

30.03.2021

SA: Wada wzroku nie upoważnia do renty rodzinnej po ojczymie

Prawo pracy

Jeśli ubezpieczony nie był osobą całkowicie niezdolną do pracy przed 16 rokiem życia, to tym samym nie spełnia warunków do przyznania prawa do renty rodzinnej po ojczymie - orzekł Sąd Apelacyjny w Szczecinie i uchylił wyrok sądu I instancji. Stwierdził, że rozpoznanie u ubezpieczonego wrodzonej genetycznie choroby oczu nie przeszkodziło powodowi w podejmowaniu, choć nieudolnie prac

30.03.2021

We Francji inspekcja sprawdzi, czy pracownicy pracują zdalnie

Prawo pracy Koronawirus

Inspekcja Pracy we Francji ma zintensyfikować kontrole w firmach, by sprawdzić, czy ich pracownicy wykonują pracę zdalnie, jak zaleca rząd. Takie polecenie wysłało do inspekcji tamtejsze ministerstwo pracy. Działania takie nakazał rząd w związku z doniesieniami o pracy wykonywanej w siedzibach firm.

29.03.2021

Zakaz umieszczania informacji na liście obecności z uwagi na RODO jest absurdalny

Prawo pracy

Nie ma przepisu prawa pracy, który nakazywałby pracodawcom prowadzenie listy obecności jako sposobu potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy. Żaden też przepis prawa pracy nie definiuje jej „zawartości”. Lista obecności nie jest zatem dokumentem obowiązkowym, ale ze względów praktycznych jest ona prowadzona przez większość pracodawców – pisze Krzysztof Stucke.

29.03.2021

Zmiana pracy to nowy rachunek PPK. Ale stare mogą ciągle dla nas pracować

Prawo pracy PPK

Nie wszyscy pracownicy wiedzą, że razem ze zmianą pracodawcy mogą zmienić konto PPK i zdecydować, czy do nowej instytucji finansowej przeniosą środki zgromadzone u ostatniego pracodawcy lub wszystkie pieniądze na wszystkich kontach, jakie posiadają dzięki pracy w kilku miejscach. Na skutek niejasnych przepisów osoby często zmieniające pracę mogą mieć wiele kont PPK.

29.03.2021

SN: Likwidacja szkoły utrudnia przywrócenie do pracy

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Sąd Najwyższy odmówił nauczycielce szkoły podstawowej przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania. Dlatego, że trzy lata wcześniej skargę powódki rozpoznał i zgodził się, że nauczycielce trzeba wypłacić odszkodowanie za wypowiedzenie umowy o pracę. Niemożliwe jest jednak przywrócenie jej do pracy, gdyż szkołę zlikwidowano, a nie ma następcy prawnego.

29.03.2021

Strasburg: Skazanie za zniesławienie w toku sporu pracowniczego z naruszeniem wolności wyrażania opinii

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Skazanie karne za krytyczną wypowiedź w kontekście zawodowym i zarzucenie współpracownikowi złej wiary stanowiło naruszenie wolności wyrażania opinii - stwierdził w wydanym w czwartek wyroku Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wyrok dotyczy sprawy z Grecji, ale jest też kolejnym argumentem za wykreśleniem z polskiego kodeksu karnego art. 212, penalizującego zniesławienie.

26.03.2021

Barometr Rynku Pracy: Kolejny lockdown może być groźny

Prawo pracy Koronawirus

Optymizm firm i pracowników kończy się, a rosnące koszty kolejnych lockdownów mogą oznaczać pesymistyczny scenariusz dla rynku pracy – uważa Konfederacja Lewiatan. Ostatni, 15. pomiar Barometru Rynku Pracy przygotowanego przez Work Service pokazuje, że strategie firm i plany pracowników stają się coraz bardziej zachowawcze.

26.03.2021

Sąd w Bydgoszczy zajmie się powrotem sędziego Juszczyszyna do orzekania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Sąd Rejonowy w Bydgoszczy rozpatrzy sprawę o nakazanie dopuszczenia sędziego Pawła Juszczyszyna do orzekania. O przekazaniu jej tam decyzją Sądu Okręgowego w Olsztynie poinformował w czwartek rzecznik tego sądu Olgierd Dąbrowski-Żegalski. Juszczyszyn został zawieszony w czynnościach przez Izbę Dyscyplinarną SN w lutym ub.r. w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem dyscyplinarnym.

25.03.2021

Pomoc finansowa dla firm kiedyś się skończy - wzrośnie bezrobocie?

Prawo pracy Koronawirus

Wszyscy czekają, jak będzie wyglądała sytuacja na rynku pracy, gdy skończy się pomoc finansowa dla firm z tarcz antykryzysowych i finansowych PFR, a ZUS przestanie przyznawać ulgi. Zdaniem ekspertów, dziś dużo miejsc pracy jest sztucznie utrzymywanych ze względu na dofinansowanie. W międzyczasie skończył się też rynek pracownika i nieprędko do niego wrócimy po pandemii.

25.03.2021

TSUE: Tylko jedna kara za brak wykresówek z tachografu z kilku dni

Prawo pracy Prawo europejskie

Kierowcy pojazdów ciężarowych, autokarów i autobusów, którzy podczas kontroli nie przedstawiają wykresówek tachografu dotyczących dnia kontroli i 28 poprzednich dni, podlegają jednej karze, niezależnie od liczby brakujących wykresówek. Zasada ustawowej określoności czynów zabronionych i kar, w myśl której obywatele muszą być w stanie określić zachowania grożące pociągnięciem do odpowiedzialności

24.03.2021

Pandemia sprzyja mobbingowi w pracy

Prawo pracy Koronawirus

Pracownikom trudno jest udowodnić mobbing - potwierdza to Państwowa Inspekcja Pracy. To efekt nieprecyzyjnych przepisów i podejścia sądów, które bardziej niż na bezprawności działań mobbera, koncentrują się na uczuciach ofiar. Tymczasem problem będzie narastał, bo w pandemii mobbing się nasilił. Napięcie nerwowe spowodowane izolacją odbija się na stosunkach międzyludzkich w pracy

24.03.2021

Pracodawcy przeciwni pełnemu ozusowania umów zleceń i o dzieło

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Niemal 9 na 10 przedsiębiorców jest przeciwnych ozusowaniu umów o dzieło, które dotychczasowej formule nie są oskładkowane – wynika z badania wśród pracodawców, które przeprowadził BCC. Zdaniem 84 proc. ankietowanych, umowy zlecenia – tak jak obecnie - powinny być oskładkowane od podstawy wymiaru, czyli jeśli z pierwszej umowy opłacono składki od co najmniej minimalnego wynagrodzenia, to od kolejnych umów opłaca się wyłącznie składkę zdrowotną.

23.03.2021

Lewiatan: Co dalej z bezrobociem? Na razie stoi w miejscu

Prawo pracy Koronawirus

Na koniec lutego 2021 roku bezrobocie wyniosło 6,5 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. W ciągu roku zmagania się z pandemią i jej skutkami, w porównaniu z lutym ubiegłego roku, w skali całego kraju bezrobocie wzrosło o 1 pkt proc., a liczba bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy - o 179,6 tys.

23.03.2021

Rozpoczął się tygodniowy protest lekarzy rezydentów

Prawo pracy Zawody medyczne

Decyzja o odwołaniu egzaminów specjalizacyjnych, ale także postulaty płacowe oraz o pretensje o nieprzygotowanie systemu do kolejnej fali epidemii - to podłoże rozpoczętego właśnie protestu lekarzy rezydentów. Decyzja w sprawie przełożenia egzaminów specjalizacyjnych dla lekarzy na jesień przelała czarę goryczy - powiedział przewodniczący Porozumienia Rezydentów Piotr Pisula.

22.03.2021

Pracodawca nie może zapisać pracownika na szczepienie bez jego zgody

Prawo pracy RODO Koronawirus szczepienia

Szczepienia przeciwko COVID-19 są dobrowolne. Nawet dla osób z grup zawodowych szczególnie narażonych na kontakt z wirusem, jak pracownicy ochrony zdrowia czy nauczyciele. Pracodawca nie może więc sam, bez wiedzy i zgody pracownika, zapisać go na szczepienie. Jeśli to zrobi, to działa bezprawnie – ostrzegają eksperci. W grę wchodzi też naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych.

22.03.2021

Sąd: Pocałunki przez kraty ukarane wydaleniem ze służby

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Ze względu na dobro służby więziennej nie może być przyzwolenia na pozasłużbowe kontakty funkcjonariuszy z osadzonymi. A wymierzenie kary wydalenia ze służby jest adekwatne do zagrożenia i mieści się w ramach prewencji ogólnej - orzekł Sąd Okręgowy w Łodzi. - Postawa i zachowanie obwinionej, jak prowadzenie korespondencji i pocałunki, naruszało ustalony porządek i bezpieczeństwo jednostki - dodał sąd.

20.03.2021

Europejscy pracodawcy nie chcą Unii Socjalnej

Prawo pracy Prawo europejskie

Przedstawiciele siedmiu organizacji pracodawców z Niemiec, Danii, Estonii, Finlandii, Szwecji, Czech i Polski, reprezentowanej przez Konfederację Lewiatan napisali do Komisji Europejskiej. Chcą Europy Socjalnej wspierającej państwa członkowskie w poprawie warunków społecznych i gospodarczych, ale nie Unii Socjalnej ze zharmonizowaną polityką społeczną.

19.03.2021