Badanie: Hybrydowe formy zatrudnienia mogą zastąpić pracę zdalną

Prawo pracy BHP Koronawirus

Blisko 9 na 10 badanych, pracujących zdalnie w trakcie pandemii, chciałoby kontynuować ten model także po jej zakończeniu. Chęć pracy poza biurem na pełen etat wyraża 13 proc. respondentów, a kolejne 27 proc. chce pracować zdalnie w pojedyncze dni miesiąca – wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

07.04.2021

Nauczyciel opiekujący się oddziałem przedszkolnym z prawem do dodatku

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Część samorządów ogranicza wydatki na dodatki funkcyjne dla nauczycieli przedszkoli - zwracają uwagę posłowie. Chodzi o uzależnianie wypłaty dodatku od liczby godzin pensum wychowawcy. Resort edukacji wyjaśnia, że taka praktyka jest niezgodna z prawem. I podkreśla, że dodatek funkcyjny dla nauczyciela opiekującego się oddziałem przedszkolnym jest dodatkiem obligatoryjnym.

07.04.2021

Instytucje publiczne nie lubią krytyki i nie chcą patrzenia przez związki na ręce

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Śledzenie prywatnych wpisów w mediach społecznościowych, monitorowanie stron związkowych i wpisów na forach czy oskarżanie o przekroczenie dopuszczalnej krytyki pracodawcy, to tylko niektóre praktyki w instytucjach publicznych. Celem jest zastraszenie związkowców i zniechęcenie do patrzenia pracodawcy na ręce. Zdaniem ekspertów, związkowcy potrzebują lepszej ochrony.

07.04.2021

ABSL: Regulacje pracy zdalnej powinny być elastyczne, także do okazjonalnego stosowania

Prawo pracy

Nowe rozwiązania dotyczące pracy zdalnej powinny uwzględniać wypracowaną i dobrze funkcjonującą praktykę ostatnich miesięcy, a nie jedynie modyfikować instytucje telepracy, która w praktyce miała marginalne zastosowanie – twierdzi Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych. Związek przekazał do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii stanowisko do projektu uregulowania pracy zdalnej w Kodeksie pracy.

06.04.2021

Pracodawcy szykują się do organizacji szczepień

Prawo pracy BHP Koronawirus

Część firm już deklaruje chęć zorganizowania szczepień w zakładach pracy i zamierza zgłosić się po szczepionki. Udział pracodawców w programie szczepień odciąży system podstawowej opieki zdrowotnej i przyśpieszy szczepienia. Czekają na szczegóły. Obecnie najważniejsze jest umożliwienie pracodawcom przygotowania się, z pewnym wyprzedzeniem, do realizacji programu szczepień – twierdzi Konfederacja Lewiatan.

06.04.2021

Rodzice kontra bezdzietni - polityka prorodzinna firmy nie może dyskryminować

Prawo pracy

Coraz więcej firm decyduje się na wprowadzanie rozwiązań promujących rodziny z dziećmi - często zapewniając sobie w ten sposób przewagę konkurencyjną na rynku. Politykę prorodzinną trzeba jednak wdrażać tak, by nie narazić się na zarzut nierównego traktowania pracowników. Ci, którzy zapomną o komunikacji, mogą spodziewać się wybuchu konfliktu o to, że preferowani są rodzice, a osoby bezdzietne czy single muszą za nich pracować.

06.04.2021

Kto będzie dmuchał w alkomat przed pracą – ministerstwo już wie, ale nie chce powiedzieć

Prawo pracy BHP

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii ma już gotowy projekt zmian w Kodeksie pracy oraz w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, które mają umożliwić pracodawcom kontrolę trzeźwości pracowników. Zdaniem ekspertów, przy tej okazji uregulować trzeba też kwestię narkotyków. Przede wszystkim jednak ustalić, jakie normy i do kogo będą stosowane.

02.04.2021

Jest projekt o pracy zdalnej - pracownik odpowiedzialny za organizację stanowiska pracy

Prawo pracy BHP

Praca wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu zamieszkania pracownika lub w innym miejscu ustalonym przez pracownika i pracodawcę, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość – to definicja pracy zdalnej z projektu, do którego dotarło Prawo.pl. Zdaniem ekspertów, stanowi on w 80 proc. powtórzenie przepisów o telepracy.

01.04.2021

Parlament Europejski podkreśla rolę przedsiębiorstw w przestrzeganiu praw człowieka

Prawo pracy Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Przyjęcie przez Parlament Europejski Rezolucji dotyczącej należytej staranności i odpowiedzialności przedsiębiorstw to jeden z ważnych kroków na drodze do przestrzegania praw człowieka oraz standardów środowiskowych w łańcuchu dostaw. Zgodnie z danymi Międzynarodowej Organizacji Pracy na świecie prawie 25 mln osób doświadcza pracy przymusowej,

31.03.2021

Raport: W Polsce dość złożone procedury zwolnienia pracownika

Prawo pracy Prawo europejskie

Aż 37 krajów gwarantuje pracownikom zarówno okres wypowiedzenia, jak i odszkodowanie w przypadku zwolnienia z pracy. Osobne normy prawne stworzono w większości krajów na potrzeby zwolnień grupowych – twierdzą eksperci Deloitte w raporcie na temat przepisów dotyczących zatrudnienia i zwolnień. Polska znalazła się w środku zestawienia.

30.03.2021

ZUS wysłał płatnikom informacje o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał do 154 620 płatników składek zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Otrzymali je ci, którzy złożyli informację ZUS IWA za lata 2018-2020. Ci, którzy tego nie zrobili, sami muszą ustalić obowiązującą ich w nowym roku składkowym stopę procentową składki.

30.03.2021

SA: Wada wzroku nie upoważnia do renty rodzinnej po ojczymie

Prawo pracy

Jeśli ubezpieczony nie był osobą całkowicie niezdolną do pracy przed 16 rokiem życia, to tym samym nie spełnia warunków do przyznania prawa do renty rodzinnej po ojczymie - orzekł Sąd Apelacyjny w Szczecinie i uchylił wyrok sądu I instancji. Stwierdził, że rozpoznanie u ubezpieczonego wrodzonej genetycznie choroby oczu nie przeszkodziło powodowi w podejmowaniu, choć nieudolnie prac

30.03.2021

We Francji inspekcja sprawdzi, czy pracownicy pracują zdalnie

Prawo pracy Koronawirus

Inspekcja Pracy we Francji ma zintensyfikować kontrole w firmach, by sprawdzić, czy ich pracownicy wykonują pracę zdalnie, jak zaleca rząd. Takie polecenie wysłało do inspekcji tamtejsze ministerstwo pracy. Działania takie nakazał rząd w związku z doniesieniami o pracy wykonywanej w siedzibach firm.

29.03.2021

Zakaz umieszczania informacji na liście obecności z uwagi na RODO jest absurdalny

Prawo pracy

Nie ma przepisu prawa pracy, który nakazywałby pracodawcom prowadzenie listy obecności jako sposobu potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy. Żaden też przepis prawa pracy nie definiuje jej „zawartości”. Lista obecności nie jest zatem dokumentem obowiązkowym, ale ze względów praktycznych jest ona prowadzona przez większość pracodawców – pisze Krzysztof Stucke.

29.03.2021

Zmiana pracy to nowy rachunek PPK. Ale stare mogą ciągle dla nas pracować

Prawo pracy PPK

Nie wszyscy pracownicy wiedzą, że razem ze zmianą pracodawcy mogą zmienić konto PPK i zdecydować, czy do nowej instytucji finansowej przeniosą środki zgromadzone u ostatniego pracodawcy lub wszystkie pieniądze na wszystkich kontach, jakie posiadają dzięki pracy w kilku miejscach. Na skutek niejasnych przepisów osoby często zmieniające pracę mogą mieć wiele kont PPK.

29.03.2021

SN: Likwidacja szkoły utrudnia przywrócenie do pracy

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Sąd Najwyższy odmówił nauczycielce szkoły podstawowej przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania. Dlatego, że trzy lata wcześniej skargę powódki rozpoznał i zgodził się, że nauczycielce trzeba wypłacić odszkodowanie za wypowiedzenie umowy o pracę. Niemożliwe jest jednak przywrócenie jej do pracy, gdyż szkołę zlikwidowano, a nie ma następcy prawnego.

29.03.2021

Strasburg: Skazanie za zniesławienie w toku sporu pracowniczego z naruszeniem wolności wyrażania opinii

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Skazanie karne za krytyczną wypowiedź w kontekście zawodowym i zarzucenie współpracownikowi złej wiary stanowiło naruszenie wolności wyrażania opinii - stwierdził w wydanym w czwartek wyroku Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wyrok dotyczy sprawy z Grecji, ale jest też kolejnym argumentem za wykreśleniem z polskiego kodeksu karnego art. 212, penalizującego zniesławienie.

26.03.2021

Barometr Rynku Pracy: Kolejny lockdown może być groźny

Prawo pracy Koronawirus

Optymizm firm i pracowników kończy się, a rosnące koszty kolejnych lockdownów mogą oznaczać pesymistyczny scenariusz dla rynku pracy – uważa Konfederacja Lewiatan. Ostatni, 15. pomiar Barometru Rynku Pracy przygotowanego przez Work Service pokazuje, że strategie firm i plany pracowników stają się coraz bardziej zachowawcze.

26.03.2021

Sąd w Bydgoszczy zajmie się powrotem sędziego Juszczyszyna do orzekania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Sąd Rejonowy w Bydgoszczy rozpatrzy sprawę o nakazanie dopuszczenia sędziego Pawła Juszczyszyna do orzekania. O przekazaniu jej tam decyzją Sądu Okręgowego w Olsztynie poinformował w czwartek rzecznik tego sądu Olgierd Dąbrowski-Żegalski. Juszczyszyn został zawieszony w czynnościach przez Izbę Dyscyplinarną SN w lutym ub.r. w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem dyscyplinarnym.

25.03.2021