Pracodawca będzie mógł zaprzestać finansowania PPE, ale w porozumieniu z reprezentacją pracowników

Domowe finanse Prawo pracy

Na jednym wniosku do CEiDG przedsiębiorcy będą mogli poinformować o zawieszeniu czy wyrejestrowaniu działalności gospodarczej, jak i zgłosić ZUS zmiany w zakresie ubezpieczeń społecznych dotyczące ich jako płatnika składek. To jedna ze zmian przewidzianych w tzw. tarczy prawnej. Projekt umożliwia też pracodawcom w trudnej sytuacji nieodprowadzanie składek na PPE za pracowników.

28.05.2021

Praca zdalna - projekt nie rozwiązuje wszystkich problemów, z jakimi mierzą się pracodawcy i pracownicy

Prawo pracy

Pomimo, że projekt ustawy reguluje znaczną liczbę obszarów, pominięto w nim w całości kwestię dotyczącą czasu pracy pracowników, w tym określania odrębnego systemu czasu pracy dla pracy zdalnej oraz pracy na terenie zakładu pracy. Brak tego elementu może znacznie utrudniać elastyczną organizację pracy zdalnej – piszą prawnicy z kancelarii DGTL Kibil Piecuch i Wspólnicy.

28.05.2021

Niepokojący trend zwolnień psychiatrycznych wykorzystują też zdrowi pracownicy

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Z raportu ZUS wynika, że w 2020 roku liczba zaświadczeń chorobowych z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania wzrosła o 25 proc. rok do roku, a Polacy nie chodzili z tego powodu do pracy łącznie przez 27,7 mln dni. Zdaniem ekspertów stanowi to dziś większy kłopot zdrowotny i jest częściej spotykane, niż np. zwyrodnienia kręgosłupa, zapalenia zatok czy bóle gardła.

27.05.2021

Przeważająca działalność - złamanie zakazu handlu w niedzielę ukarane grzywną

Prawo karne Prawo pracy Prawo gospodarcze

Można ukarać właściciela sklepów za prowadzenie handlu w niedziele i święta mimo zakazu, jeśli zadeklarował on przeważającą działalność inaczej niż w rzeczywistości ją wykonuje, np. deklarował handel pieczywem, a sprzedaje papierosy - odpowiedziała Izba Karna Sądu Najwyższego. Decydujący jest rodzaj przeważającej działalności wskazany we wniosku o wpis do krajowego rejestru

27.05.2021

WSA: Nie każde zwyrodnienie stawów u masażysty to choroba zawodowa

Prawo pracy Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarze rozpoznali u masażysty zmiany zwyrodnieniowe stawów, ale nie były one objęte obowiązującym wykazem chorób zawodowych. Organ wydał więc decyzję, w której odmówił stwierdzenia, że schorzenia mają związek z wykonywanym zawodem. Kwestionowanie orzeczeń lekarskich nie przyniosło skutku, ponieważ od strony formalnej były one prawidłowe, a zawarte w nich wnioski nie budziły wątpliwości.

27.05.2021

Lewiatan: Fali zwolnień pracowników nie widać

Rynek Prawo pracy

W kwietniu 2021 roku stopa bezrobocia wyniosła 6,3 proc. i była niższa o 0,1 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. W powiatowych urzędach pracy zarejestrowanych było 1053,8 tys. osób. Zdaniem ekspertów, nierozwiązywalnym od lat problemem rynku pracy jest zróżnicowanie terytorialne. W efekcie zapotrzebowanie na pracę nie pokrywa się z dostępnością pracowników.

26.05.2021

Badanie: W czasie pandemii prawie 8 mln Polaków pracowało zdalnie

Prawo pracy

Prawie 8 mln Polaków w czasie pandemii pracowało zdalnie – poinformował w środę ING Bank Śląski, przedstawiając wyniki międzynarodowego badania „Finansowy Barometr ING”. 56 proc. ankietowanych było zdania, że w pracy zdalnej łatwiej jest im osiągnąć równowagę między życiem prywatnym i zawodowym, a 54 proc. deklarowało, że w ten sposób pracuje bardziej efektywnie.

26.05.2021

Mama w pracy - czy firmy przestrzegają uprawnień związanych z rodzicielstwem?

Prawo rodzinne Prawo pracy

Obchodząc Dzień Matki, warto pomyśleć o tym, że czas pandemii jest dla wielu mam, zwłaszcza tych pracujących zawodowo, bardzo trudny. To dobra okazja, by przypomnieć kilka podstawowych uprawnień związanych z rodzicielstwem i spytać, jak one są realizowane – podkreśla prof. Monika Lewandowicz-Machnikowska z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.

26.05.2021

Lepiej zachęcać pracowników do szczepień, niż ich zmuszać

Prawo pracy Koronawirus szczepienia

Dodatkowe pieniądze, benefity albo dzień wolny z prawem do wynagrodzenia - to tylko niektóre sposoby pracodawców na zachęcenie pracowników do szczepienia się przeciwko COVID-19. Ale są też firmy, które stosują metodę kija, a nie marchewki. Udowodnienie dyskryminacji w takim działaniu pracodawcy nie jest jednak proste i oczywiste

26.05.2021

Związkowcy i pracodawcy wybiorą najlepsze agencje zatrudnienia

Prawo pracy

Jedenaście firm zgłosiło się do programu certyfikacji „Agencja zatrudnienia przyjazna pracownikom”. Jego celem jest promowanie najlepszych agencji zatrudnienia. Wkrótce zostanie podana lista wyróżnionych agencji, które wykazują ponadprzeciętną troskę o jakość świadczonych usług, promują stabilne formy zatrudnienia, podejmują działania służące zapewnieniu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zwiększeniu zadowolenia pracowników.

25.05.2021

Raport płacowy 2021: Wynagrodzenia menedżerów wysokie

Prawo pracy Koronawirus

Pensje większości menedżerów wysokiego szczebla nie ucierpiały podczas pandemii koronawirusa. Osoby na wielu stanowiskach zarządczych, zwłaszcza związanych z e-handlem i nowoczesnymi technologiami, odnotowały znaczący wzrost wynagrodzeń - wynika z Raportu Płacowego 2021. Liderzy, którzy się sprawdzili, są dziś najbardziej cenionymi i poszukiwanymi managerami w Polsce i Europie.

25.05.2021

Po zmianie prawa pracodawca poniesie część kosztów pracy zdalnej

Prawo pracy

Opublikowany właśnie projekt w sprawie wprowadzenia pracy zdalnej do Kodeksu pracy, przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, przewiduje, że pracodawcy będą zobowiązani do pokrywania kosztów jej wykonywania. Jak zwykle w takiej sytuacji pojawia się pytanie o zakres tego obowiązku – pisze radca prawny Adrian Prusik.

25.05.2021

Niezaszczepieni pracownicy tracą pracę. Pytanie, co zrobią sądy pracy

Prawo pracy

Pierwsze osoby straciły już pracę, bo nie chciały się zaszczepić przeciwko COVID-19. Pracodawcy, kalkulując potencjalne szkody, jakie dla klientów i załogi może spowodować niezaszczepiony pracownik, zaczęli wypowiadać umowy o pracę. Zdaniem ekspertów, nie można odmówić im do tego prawa, bo szczepienia są obowiązkiem pracowników i przejawem solidarności społecznej.

25.05.2021

Związki zawodowe wiedzą, o ile powinny wzrosnąć płace w 2022 r.

Emerytury i renty Prawo pracy

Wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej powinien w 2022 roku wynosić nie mniej niż 8,5 proc., w państwowej sferze budżetowej - nie mniej niż 12 proc., a minimalnego wynagrodzenia za pracę – nie mniej niż 10,71 proc. Taką propozycję przedstawili Ministerstwu Finansów związkowcy z Forum Związków Zawodowych, NSZZ „S” i OPZZ.

24.05.2021

RPO interweniuje w sprawie zwolnień profesorów krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego

Prawo pracy Szkolnictwo wyższe

Osiągnięcie wieku emerytalnego nie może być wyłączną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę - stwierdził Rzecznik Praw Obywatelskich podejmując interwencję w sprawie decyzji o zwolnieniach krakowskich profesorów. I zwrócił uwagę, że narusza to zasadę równego traktowania, jeśli dotyczy tylko osób krytycznie nastawionych wobec władz uczelni i związku zawodowego

24.05.2021

Gowin: Umowy cywilnoprawne nie będą zlikwidowane, lecz oskładkowane

Prawo pracy

Umowy cywilnoprawne nie będą zlikwidowane. Chodzi o zlikwidowanie różnicy w oskładkowaniu umów zleceń i umów o pracę - powiedział w poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin. Według niego, umowy o dzieło powinny pozostać bez zmian. Obecnie trwają prace nad rozwiązaniami dla samozatrudnionych, by nie stracili na rozwiązaniach podatkowych z Polskiego Ładu.

24.05.2021

Crunch przed premierą gry. Co na to prawo pracy?

Prawo pracy Prawo AI

Nerwy, gorączkowe analizy, dopracowywanie szczegółów - to typowe elementy crunchu, czyli okresu wzmożonej pracy, zwykle na krótko przed premierą gry wideo. To kilkunastogodzinne dni pracy, noce i weekendy przed komputerem, czasem skierowanie do zadań, których dotychczas się nie wykonywało. Czy pracodawca może to nakazać, a pracownik musi posłuchać?

24.05.2021

Depresja zbiera żniwo wśród pracowników, a firmy i ZUS słabo sobie z tym radzą

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

W 2020 roku lekarze wystawili półtora miliona zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych oraz zaburzeń zachowania. To 7 proc. wszystkich elektronicznych zaświadczeń o niezdolności do pracy. Takich zwolnień jest znacznie więcej i są one coraz dłuższe. Ile z nich było zasadnych - nie wiadomo. Ani pracodawcy, ani ZUS nie radzą sobie z ich weryfikacją.

24.05.2021

Multisport prawem, a nie towarem - będą procesy o benefity

Prawo pracy BHP

Pracodawcy, zwłaszcza w branżach, w których mamy do czynienia z rynkiem pracownika, kuszą potencjalnych kandydatów pakietami sportowymi, abonamentem medycznym lub "owocowymi wtorkami". Firma, która chce wycofać się z dodatków dla pracowników, może jednak mieć z tym problem.

22.05.2021