Trzy artykuły „Personel Plus” wyróżnione w konkursie Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Prawo pracy

Jury konkursu „Pióro odpowiedzialności” przyznało trzy wyróżnienia dla artykułów „Personelu Plus” z 2020 roku. Dwa nagrodzono w kategorii: artykuł ekspercki - media drukowane i elektroniczne, a jeden w kategorii: artykuł tematyczny „pandemia a miejsce pracy” - media elektroniczne i drukowane. Do obecnej edycji konkursu zgłoszono rekordową liczbę 147 artykułów.

16.04.2021

Kto może w zakładzie pracy czyścić klimatyzację

Prawo pracy BHP

Powszechnie obowiązujące przepisy prawa w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy nie zawierają szczegółowych rozwiązań dotyczących czyszczenia klimatyzacji. Należy więc uznać, że praca ta jest dozwolona pod zwykłymi warunkami - wyjaśnia ekspert LEX BHP.

16.04.2021

Alimenciarze do końca życia mogą widnieć w rejestrze zadłużonych

Prawo rodzinne Prawo pracy

Od 1 lipca 2021 roku wystarczą niezapłacone przez co najmniej trzy miesiące alimenty na rzecz dziecka lub tocząca się egzekucja należności budżetu państwa, by osoba uchylająca się od płacenia trafiła do Krajowego Rejestru Zadłużonych. Będzie w nim tak długo, aż spłaci cały dług. Sejm skierował rządowy projekt w tej sprawie do prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

15.04.2021

33 organizacje biznesowe apelują do rządu o rozważną zmianę opodatkowania wynagrodzeń

PIT Prawo pracy Finanse

Reforma systemu podatkowego nie może likwidować naszej przewagi konkurencyjnej i zabijać klasy średniej. Potrzebujemy racjonalnej debaty o klinie podatkowym – z takim apelem zwróciły się do rządu 33 organizacje biznesowe i think tanki, w tym Konfederacja Lewiatan. Bo, jak twierdzą, klin podatkowy to atut w okresie odbudowywania gospodarki po kryzysie związanym z epidemią COVID-19.

15.04.2021

SN: Wdrożenie instrukcji BHP nie zwalnia pracodawcy z odpowiedzialności

Prawo pracy BHP

Samo wdrożenie instrukcji BHP nie zwalnia pracodawcy z odpowiedzialności, o ile ustali się, że miejsce pracy było nieprzygotowane. Zakres ochrony pracownika nie może być iluzoryczny, zwłaszcza w razie wykonywania pracy obarczonej dużym ryzykiem. A to powinno być pracownikom jasno wyjaśnione - orzekła Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

14.04.2021

Po zmianie prawa pracownik zagranicznej firmy założy PPK, ale nikt go nie obsłuży

Prawo pracy PPK

Osoby pracujące dla zagranicznych firm, które w Polsce nie mają numeru NIP, REGON, siedziby czy oddziału, po wejściu w życie noweli ustawy o PPK staną się podmiotami zatrudniającymi. Sami więc będą mogli podpisać umowę o zarządzanie PPK, choć sami - jako pracownicy - nie będą musieli do programu przystąpić. Jednak firmy zarządzające PPK raczej nie będą nimi zainteresowane.

14.04.2021

Za odmowę powrotu z pracy zdalnej może być nawet dyscyplinarka

Prawo pracy BHP Koronawirus

Pracownik może odmówić powrotu z pracy zdalnej i wykonywania jej w zakładzie tylko wtedy, gdy ma silne i niezbite dowody na to, że grozi mu bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia. W przeciwnym razie naraża się nawet na zwolnienie dyscyplinarne. Na odpowiedzialność karną naraża się zaś pracodawca, który powinien wysłać pracowników na pracę zdalną, bo miał taką możliwość, a tego nie zrobił

12.04.2021

NSA: Potrącenie wynagrodzenia policjantowi z winy lekarza

Policja Prawo pracy

Nawet jeśli policjant przeprowadza badania lekarskie po 30 dniach nieobecności na służbie i nie stawia się w pracy, to można potrącić mu uposażenie - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Powodem był brak jakiegokolwiek dokumentu usprawiedliwiającego nieobecność. Lekarz policjanta nie przyjął, gdyż nie miał zaświadczenia o zakończeniu leczenia.

10.04.2021

Są wytyczne dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców

Prawo pracy Koronawirus

Zapewnienie bezpieczeństwa gospodarzom i pracownikom sezonowym przebywającym na terenie gospodarstwa to jeden z powodów opublikowanych w piątek przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Główny Inspektorat Sanitarny wytycznych dla producentów rolnych, zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych, w związku z rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2.

09.04.2021

Pracodawcy na czuwaniu i oczekiwaniu na pracownika, który zechce zapisać się do PPK

Prawo pracy PPK

Pracodawcy nie wiedzą, czy mogą zrezygnować z utrzymywania systemu służącego do rozliczeń PPK, gdy z pracy odejdzie jedyny pracownik, który był uczestnikiem programu. Ustawa nic na ten temat nie mówi. Eksperci radzą utrzymywać, ale dla pracodawców to koszty. Licencja do oprogramowania to w zależności od sprzedającej ją firmy i liczby pracowników – od 2 do 6 tys. zł netto.

09.04.2021

Prokuratura "idzie na wojnę" ze związkowcami? Kasacja po wyroku w sprawie dostępu do informacji

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Prawo pracy

Prokurator Generalny wniósł skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który uchylił decyzję o odmowie udostępnienia MOZ NSZZ “Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury informacji publicznej o wynagrodzeniach w Prokuraturze Krajowej. Wskazał, że związek nie może wykorzystywać takich informacji w interesie publicznym,

08.04.2021

W fabrykach policja covidowa ściga pracowników i wlepia mandaty

Prawo pracy BHP Koronawirus

Zakłady przemysłowe zatrudniły dodatkowych pracowników, by sprawdzali, czy załoga przestrzega obostrzeń wprowadzonych przez pracodawcę w specjalnych procedurach. Niesubordynowanym grożą sankcje: upomnienia, nagany a nawet zwolnienie z pracy. Przedsiębiorcy starają za wszelką cenę zabezpieczyć przed przypadkami zakażenia, bo przestój oznacza milionowe straty.

08.04.2021

Eksperci: Likwidacja umów cywilnoprawnych byłaby groźna dla rynku pracy, zwłaszcza w pandemii

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Pracodawcom są potrzebne elastyczne formy zatrudnienia, szczególnie teraz - twierdzą eksperci i przestrzegają przed radykalnym działaniem. Warto natomiast rozważyć ujednolicenie zasad oskładkowania śmieciówek i umów o pracę. Nie należy jednak takich zmian przeprowadzać w czasie pandemii. Teraz można jedynie wypracować rozwiązanie na przyszłość.

07.04.2021

Badanie: Hybrydowe formy zatrudnienia mogą zastąpić pracę zdalną

Prawo pracy BHP Koronawirus

Blisko 9 na 10 badanych, pracujących zdalnie w trakcie pandemii, chciałoby kontynuować ten model także po jej zakończeniu. Chęć pracy poza biurem na pełen etat wyraża 13 proc. respondentów, a kolejne 27 proc. chce pracować zdalnie w pojedyncze dni miesiąca – wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

07.04.2021

Nauczyciel opiekujący się oddziałem przedszkolnym z prawem do dodatku

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Część samorządów ogranicza wydatki na dodatki funkcyjne dla nauczycieli przedszkoli - zwracają uwagę posłowie. Chodzi o uzależnianie wypłaty dodatku od liczby godzin pensum wychowawcy. Resort edukacji wyjaśnia, że taka praktyka jest niezgodna z prawem. I podkreśla, że dodatek funkcyjny dla nauczyciela opiekującego się oddziałem przedszkolnym jest dodatkiem obligatoryjnym.

07.04.2021

Instytucje publiczne nie lubią krytyki i nie chcą patrzenia przez związki na ręce

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Śledzenie prywatnych wpisów w mediach społecznościowych, monitorowanie stron związkowych i wpisów na forach czy oskarżanie o przekroczenie dopuszczalnej krytyki pracodawcy, to tylko niektóre praktyki w instytucjach publicznych. Celem jest zastraszenie związkowców i zniechęcenie do patrzenia pracodawcy na ręce. Zdaniem ekspertów, związkowcy potrzebują lepszej ochrony.

07.04.2021

ABSL: Regulacje pracy zdalnej powinny być elastyczne, także do okazjonalnego stosowania

Prawo pracy

Nowe rozwiązania dotyczące pracy zdalnej powinny uwzględniać wypracowaną i dobrze funkcjonującą praktykę ostatnich miesięcy, a nie jedynie modyfikować instytucje telepracy, która w praktyce miała marginalne zastosowanie – twierdzi Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych. Związek przekazał do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii stanowisko do projektu uregulowania pracy zdalnej w Kodeksie pracy.

06.04.2021

Pracodawcy szykują się do organizacji szczepień

Prawo pracy BHP Koronawirus

Część firm już deklaruje chęć zorganizowania szczepień w zakładach pracy i zamierza zgłosić się po szczepionki. Udział pracodawców w programie szczepień odciąży system podstawowej opieki zdrowotnej i przyśpieszy szczepienia. Czekają na szczegóły. Obecnie najważniejsze jest umożliwienie pracodawcom przygotowania się, z pewnym wyprzedzeniem, do realizacji programu szczepień – twierdzi Konfederacja Lewiatan.

06.04.2021

Rodzice kontra bezdzietni - polityka prorodzinna firmy nie może dyskryminować

Prawo pracy

Coraz więcej firm decyduje się na wprowadzanie rozwiązań promujących rodziny z dziećmi - często zapewniając sobie w ten sposób przewagę konkurencyjną na rynku. Politykę prorodzinną trzeba jednak wdrażać tak, by nie narazić się na zarzut nierównego traktowania pracowników. Ci, którzy zapomną o komunikacji, mogą spodziewać się wybuchu konfliktu o to, że preferowani są rodzice, a osoby bezdzietne czy single muszą za nich pracować.

06.04.2021