Plany dotyczące zwiększenia zatrudnienia pokazują, że firmy oceniają swoją sytuację jako stabilną i widzą możliwości rozwoju lub powrotu do poziomu działalności, jaki był przed pandemią. Z danych GUS widać, że niewątpliwie pomaga przedsiębiorcom eksport polskich towarów oraz konsumpcja wewnętrzna.
Czytaj również: Lewiatan: Fali zwolnień pracowników nie widać>>
Niewystarczające zasoby kadrowe
- W czasie pandemii nie było znaczących zwolnień. Pracodawcy raczej starli się utrzymać poziom zatrudnienia, co zresztą było wspomagane przez instrumenty publiczne. Obecne wydaje się, że zaczyna wracać wcześniej zgłaszany problem przez pracodawców, czyli niewystarczające zasoby pracy, co może – w dłuższej perspektywie – stanowić istotną barierę prowadzenia działalności – mówi Monika Fedorczuk, ekspert ds. rynku pracy Konfederacji Lewiatan.
Jej zdaniem, na rynku pracy widać kilka czynników, które składają się na deklaracje wzrostu wynagrodzeń. Jednym z nich jest rosnąca inflacja, która powoduje zmniejszenie wartości nabywczej wynagrodzeń. - Cześć firm, w ramach swojej polityki płacowej, corocznie lub częściej dokonuje podwyżek płac, tak aby zachowywały one swoją wartość – podkreśla Fedorczuk.
Kolejnym czynnikiem jest odłożenie podwyżek płac w czasie pandemii. - Obecnie, kiedy firmy mają raczej stabilną sytuację, pracownicy wracają z oczekiwaniami powrotu do odłożonych rozmów o wzroście wynagrodzeń. Również widoczna w badaniach Randstad chęć zwiększenia rozmiarów zatrudnienia oraz braki pracowników, które dotykają wiele branż, powodują, że pracodawcy konkurują płacami, chcąc przyciągnąć nowych pracowników, ale równocześnie muszą tak kształtować politykę płacową, aby nie dopuścić do odpływu obecnych współpracowników – ocenia ekspert ds. rynku pracy Konfederacji Lewiatan.
Swoboda w korzystaniu z pracy zdalnej jest przede wszystkich domeną „białych kołnierzyków”, zatrudnionych w dużych firmach. Na możliwość korzystania z tej formy świadczenia pracy ma również wpływ charakter wykonywanych obowiązków zawodowych – stąd też większa jej popularność w branżach takich jako bpo/ssc czy finanse.
Sprawdź również książkę: Kodeks pracy. Przepisy >>
Praca zdalna i jej konsekwencje dla organizacji
Pandemia upowszechniła pracę zdalną i skłoniła rząd do rozpoczęcia prac nad jej uregulowaniem w polskim prawie. Wiele firm zdaje sobie sprawę również z konsekwencji pracy zdalnej nie tylko dla organizacji, ale również dla pracowników. Stąd też próby wprowadzenia „jasnych zasad dotyczących czasu pracy”, co powinno przekładać się na zwiększenie równowagi między życiem zawodowym a osobistym pracowników czy wypożyczanie sprzętu biurowego do domu celem zapewnienia lepszej ergonomii miejsca pracy.
- Coraz częściej mówi się również o wyzwaniach całościowego pozostawania w trybie „home office”, z czego zdaje sobie sprawę coraz większa liczba menedżerów. Po stronie firm świadomość ryzyk powoduje działania nastawione na budowanie zespołu, wzmacnianie więzi z firmą czy próby wypracowywania nowych sposobów współdziałania w zespole – podkreśla Monika Fedorczuk.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.