WSA: Informacja o karierze zawodowej policjanta jest jawna

Administracja publiczna Prawo pracy

Obywatel ma prawo wiedzieć, kim jest dany funkcjonariusz policji i prześledzić jego karierę. Tajemnicą objęte są zarobki, ale informacja o grupie zaszeregowania już nie - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie i nakazał Komendantowi Miejskiemu Policji udzielić żądanych informacji. W rozpatrywanej przez niego sprawie chodziło m.in o dyplom ukończenia szkoły przez policjanta.

04.11.2021

Badanie - pandemia podniosła status umowy o pracę

Prawo pracy

Co ósmy pracownik przyznaje, że teraz bardziej zależy mu na umowie o pracę. Co drugi zatrudniony cieszy się, że właśnie taki kontrakt ma zapewniony - wynika z badania Personnel Service. Jego autorzy twierdzą, że pandemia podniosła status umowy o pracę. Mimo to Polacy nie zamierzają masowo przechodzić na tę formę zatrudnienia.

03.11.2021

Praca w domu i w biurze - jak zadbać o dobrostan pracowników w systemie hybrydowym?

Prawo pracy BHP

Już ponad 3 na 4 pracowników deklaruje chęć pracy w modelu hybrydowym po zakończeniu pandemii. Pracodawcy stają tym samym przed wyzwaniem dopasowania świadczeń pozapłacowych do nowej formuły pracy i aktualnych potrzeb zespołów. Z badań wynika, że benefity musi dziś charakteryzować elastyczność, dostępność online i pozytywny wpływ na zdrowie psychofizyczne.

03.11.2021

RPO interweniuje w sprawie służby policjantek z małymi dziećmi w niedziele, święta i w nocy

Prawo pracy

Przepisy zakazują wyznaczania do służby w niedzielę, święto czy w nocy policjantek opiekujących się małymi dziećmi - jeśli z takiego uprawnienia w tym czasie nie korzysta drugie z rodziców lub opiekun. Policjantki skarżą się Rzecznikowi Praw Obywatelskich na praktyczne stosowanie tego przepisu. Marcin Wiącek poprosił o wyjaśnienia komendanta głównego policji.

03.11.2021

W sądach burza, tym razem o nagrody - powód wytyczne MS

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Decyzjami Ministerstwa Sprawiedliwości do sądów poszły środki na nagrody dla pracowników sądowych, asystentów, specjalistów OZSS i kuratorów. Problem w tym, że resort przesłał też wytyczne jakie trzeba spełnić kryteria by je uzyskać. Jedna nich to 100 proc. frekwencja w październiku - kiedy to wielu pracowników sądów poszło na L4 w związku z trwającymi protestami i "rozkręcała się" czwarta fala koronawirusa.

03.11.2021

Informacja o zakażeniach koronawirusem w urzędzie narusza prywatność

Administracja publiczna Prawo pracy HR Koronawirus

Uznanie, że informacja o liczbie pracowników urzędu zarażonych koronawirusem i jednostkach organizacyjnych, w których pracują, stanowi informację publiczną, ma swoje konsekwencje. Stwarza się bowiem w ten sposób podstawę do naruszenia ich prywatności. Powiązanie tych danych z konkretną osobą może okazać się w niektórych przypadkach bardzo proste - pisze radca prawny Lidia Mucha.

03.11.2021

Minister znów mówi o dostępie do informacji o szczepieniu pracowników, a ustawy nie ma

Prawo pracy RODO Koronawirus szczepienia

Rząd wciąż zapowiada nowelizację ustawy covidowej, by umożliwić pracodawcom dostęp do informacji o zaszczepieniu pracowników. Minister zdrowia zapowiada nawet, że ma on trafić do Sejmu na najbliższe posiedzenie, ale nikt go dotąd nie widział. Prawnicy twierdzą, że to działania mające w przyszłości zabezpieczyć szefa resortu przed odpowiedzialnością konstytucyjną.

03.11.2021

Przekształcenie spółki może oznaczać wzrost składki wypadkowej

Prawo pracy BHP

Od 18 września 2021 roku obowiązują nowe zasady rozliczania składki wypadkowej w przypadku zmiany struktury spółki. Dla których firm zmiany okażą się niekorzystne i jak uchronić je przed ryzykiem poniesienia dodatkowych kosztów – pisze Monika Grządziela, dyrektor Rozwoju Biznesu firmy doradczej W&W Consulting.

02.11.2021

Niedzielski: Projekt o weryfikacji szczepień pracowników prawdopodobnie na najbliższym posiedzeniu Sejmu

Prawo pracy Koronawirus szczepienia

Projekt przepisów pozwalających pracodawcy na sprawdzenie tego, czy pracownik jest zaszczepiony, zostanie skierowany pod obrady rządu i prawdopodobnie trafi na najbliższe posiedzenie Sejmu - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. W połowie października minister mówił, że projekt jest gotowy, ale czeka na "cięższe czasy". Wygląda więc na to, że właśnie nadeszły.

02.11.2021

Sądy różnie orzekają w sprawie udzielania informacji o zakażeniach w urzędzie

Administracja publiczna Prawo pracy Koronawirus

Sądy administracyjne nie są zgodne co do charakteru informacji o liczbie osób zakażonych w urzędzie administracji publicznej. Papierkiem lakmusowym okazały się wnioski Przewodniczącego Rady Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ "Solidarność" do dyrektorów izb administracji skarbowej. Organy te nie chciałby udostępnić informacji. Przeszkód nie widziała natomiast Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

02.11.2021

Sejm uchwalił ustawę zmieniającą rozliczenia świadczeń przyznanych z FGŚP

Prawo pracy Koronawirus

Uzupełnienie przepisów dotyczących rozliczeń świadczeń przyznanych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na rzecz ochrony miejsc pracy w ramach pomocy państwa w związku z epidemią COVID19 przewiduje uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy w sprawie COVID-19.

29.10.2021

Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownicy zaszczepieni. A projekt w szufladzie

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Węgierski rząd ogłosił w czwartek, że pracodawcy będą mieli prawo do wymagania od swoich pracowników zaszczepienia się przeciwko COVID-19. A polscy pracodawcy zwrócili się właśnie do premiera Mateusza Morawieckiego o przyznanie im dostępu do informacji o statusie zaszczepienia pracowników. Ale rząd projekt, który to przewidywał, schował głęboko do szuflady. Mimo wzrostu zakażeń COVID-19.

29.10.2021

Medycy zmienią formę protestu - czas pracy zgodnie z kodeksem

Prawo pracy Zawody medyczne

Protestujacy przed kancelarią premiera przedstawiciele środowisk medycznych zapowiadają przekształcenie formy protestu. Zapowiadają, że bedą zachęcać medyków, aby zadbali o swoje zdrowie i nie przekraczali limitowanego etatem czasu pracy. Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że placówki medyczne nie mogą pozwolić sobie na wprowadzenie norm zatrudnienia, ponieważ wtedy nie zepną się grafiki.

29.10.2021

W najbliższy weekend zmiana czasu z letniego na zimowy

Prawo pracy

W nocy z 30 na 31 października zmieniamy czas z zimowego na letni. W niedzielę nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 3.00 na 2.00, co dla większości osób oznacza sen dłuższy o godzinę, ale o godzinę dłużej będą też pracować zatrudnieni tej nocy pracownicy.

29.10.2021

Pracownicy nie chcą - mikroprzedsiębiorca zwolniony z tworzenia PPK

Prawo pracy Małe i średnie firmy PPK

Mikroprzedsiębiorca, któremu wszystkie osoby zatrudnione złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczego programu kapitałowego, jest zwolniony ze stosowania ustawy o PPK. Zwolnienie ze stosowania ustawy o PPK nie jest jednak bezterminowe. Jeśli pracodawca przestanie spełniać jakikolwiek warunek, od którego ono zależy, będzie zobowiązany wdrożyć PPK w swojej firmie.

29.10.2021

Rada Przedsiębiorczości wzywa do ułatwienia cudzoziemcom dostępu do rynku pracy

Rynek Prawo pracy

Rada Przedsiębiorczości apeluje o jak najszybsze podjęcie działań na rzecz wprowadzenia ułatwień w dostępie cudzoziemców do polskiego rynku pracy. W jej ocenie obecna sytuacja, w której brakuje pracowników zarówno do prac specjalistycznych, jak i prac prostych, stanowi zagrożenie dla dalszego rozwoju firm działających w Polsce.

28.10.2021

SN: Porozumienie ze związkami zawodowymi nie jest źródłem prawa

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Porozumienie zawarte pomiędzy inwestorem zamierzającym nabyć akcje spółki, którego akcjonariuszami są pracownicy, a zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi w tej spółce, nie stanowi źródła prawa pracy jako nie oparte na ustawie - to najnowsza uchwała podjęta przez Izęa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego w składzie siedmiorga sędziów przy jednym zdaniu odrębnym.

28.10.2021

Wkrótce ustawa o ochronie sygnalistów – nowe obowiązki dla firm coraz bliżej

Prawo pracy Prawo europejskie

Ustawa o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa ma wejść w życie zaraz po ogłoszeniu. Podmioty w sektorze prywatnym zatrudniające co najmniej 50 i mniej niż 250 pracowników mają mieć czas do 17 grudnia 2023 r. na stworzenie regulaminów zgłoszeń wewnętrznych. Ze względu na stosunkowo krótki okres vacatio legis, konieczne jest szybkie podjęcie prac nad regulaminami zgłoszeń.

27.10.2021

MEiN: Godziny ponadwymiarowe niesprawiedliwe, więc będzie ich mniej

Kadry w oświacie Prawo pracy

Cztery dodatkowe godziny pensum, osiem godzin rejestrowanych i zmiany dotyczące urlopów wypoczynkowych - to plan ministerstwa na zmiany w Karcie Nauczyciela. Poza dużo poważniejszymi konsekwencjami tej zmiany, jak możliwe cięcia nawet 40 tys. etatów, ograniczy ona liczbę godzin ponadwymiarowych. Zdaniem MEiN, będzie to sprawiedliwe, bo nie wszyscy nauczyciele mieli takie godziny.

26.10.2021

Bezrobocie spada, ale dalej jest wyższe niż przed pandemią

Rynek Prawo pracy

We wrześniu 2021 roku bezrobocie wyniosło 5,6 proc., co oznacza spadek w stosunku do poprzedniego miesiąca 0,2 pkt proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu do sytuacji sprzed pandemii stopa bezrobocia jest nadal wyższa, aczkolwiek różnica stopniowo ulega zmniejszeniu. We wrześniu 2019 roku wskaźnik ten wynosił 5,1 proc.

25.10.2021