Kobieta, która zarabia mniej niż mężczyzna, może pozwać pracodawcę

Prawo pracy

Przy okazji niedawno obchodzonego Dnia Kobiet, warto po raz kolejny wrócić do wielowątkowego i dużo bardziej skomplikowanego niż by się mogło wydawać problemu luki płacowej kobiet względem mężczyzn, czyli różnicy w wynagradzaniu pracowników ze względu na płeć - pisze dr Karol Kulig z kancelarii K. Kulig & Współpracownicy.

11.03.2019

Rafalska: Nie zabraknie pieniędzy na "Emeryturę plus"

Pomoc społeczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

"Emerytura plus" to rozwiązanie o wiele bardziej korzystne niż "500 plus" dla emerytów, o którym przez wiele miesięcy mówiły media - twierdzi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

11.03.2019

Menedżerowie HR wiedzą za mało

HR

Badania pokazują, że nie jest najlepiej z wiedzą menedżerów i specjalistów HR z zakresu zarządzania. Tymczasem dobry menedżer zdaje sobie sprawę z braków swojej wiedzy i cały czas się rozwija, bo wie, że zawsze może osiągnąć więcej. Jeśli nie czuje potrzeby rozwoju, to ważny znak ostrzegawczy - mówi dr Piotr Prokopowicz

02.03.2019

Cywilizacja prawa pracy, to nie jest droga w jedną stronę

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Prawo pracy zaczęło kształtować się w okresie rewolucji przemysłowej, a więc jego podstawowe założenia i zasady zostały sformułowane w okresie rynku pracodawcy, i jako takie niekoniecznie muszą one przystawać do obecnych warunków, w których mamy do czynienia z rynkiem pracownika - pisze Bartosz Armknecht,

25.02.2019

O okresie przechowywania dokumentacji nie trzeba informować wszystkich pracowników

Prawo pracy

Pomimo pojawiających się interpretacji wskazujących na obowiązek wydania informacji o okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej wszystkim pracownikom, bez względu na datę ich zatrudnienia – ilość argumentów przeciwnych jest tak duża, że przyjęcie takiej wykładni zdaje się niemożliwe - pisze Piotr Strumiński, prawnik z kancelarii Sobczyk & Współpracownicy.

22.02.2019

Nowe rękawice robocze w plecaku pracownika to za mało do zwolnienia za kradzież

Prawo pracy

Zwolnienie pracownika w tzw. „trybie dyscyplinarnym” nie jest proste. Sąd Najwyższy podkreśla, że nie ma możliwości kwalifikowania czynu jako ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, jeżeli brak jest pewności, czy został on w ogóle popełniony - pisze dr Łucja Kobroń-Gąsiorowska z kancelarii BCKG adwokaci.

21.02.2019

Pracodawca odpowiada za wybór PPE albo PPK 

Ubezpieczenia społeczne

W przypadku większości pracodawców, w szczególności spółek kapitałowych, analiza prawna i ekonomiczna wyboru PPE albo PPK stanowi ich obowiązek oceniany w kontekście należytej staranności osób prowadzących sprawy spółki - pisze radca prawny Przemysław Mazur. I dodaje, że dość łatwo o sankcję dla przedsiębiorców, którzy nie zabezpieczą się przed tym ryzykiem.

21.02.2019

Perspektywa HR nie zawsze pokrywa się z optyką pracownika

HR

Z pozycji centrali firmy czy działu HR wiele rzeczy w firmie wygląda inaczej niż z perspektywy pracownika. Warto zastanowić się, co ta druga strona widzi, wie i jak to rozumie oraz na ile te punkty widzenia obu stron są spójne - mówi Anna Jaworska, menedżer ds. rozwoju i szkoleń w Securitas Polska, zwyciężczyni X jubileuszowego Konkursu TOP HR Manager in Action

20.02.2019

Dziurawa deklaracja o rezygnacji z PPK

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Projekt rozporządzenia w sprawie deklaracji rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczego planu kapitałowego, w kolejnych miejscach okazuje się być nieprzygotowanym i nieprzemyślanym aktem. W przypadku PPK niestety nie jest to jednorazowa sytuacja - zwracają uwagę dr Antoni Kolek i Oskar Sobolewski, eksperci z Instytutu Emerytalnego.

16.02.2019

Sąd: Praca dzieci na roli była powszechnym zjawiskiem społecznym

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Ubezpieczony w latach 70-tych XX wieku pomagał w gospodarstwach rolnych swoich rodziców i dziadków. Praca ta zajmowała mu co najmniej połowę podstawowego wymiaru czasu pracy. Okres pracy należało więc uwzględnić w sprawie o przyznanie świadczenia przedemerytalnego - orzekł Sąd Okręgowy w Częstochowie.

16.02.2019

Informacja zwrotna ważna w pracy szefa

HR

Informacja zwrotna jest podstawowym narzędziem managerskim, które służy rozwijaniu ludzi, utrzymaniu nowych postaw i zachowań oraz korygowaniu tych niepożądanych. Doświadczeni managerowie, będąc na licznych szkoleniach, mają możliwość poznania modeli dawania informacji zwrotnej

15.02.2019

PPK to wyzwanie dla HR-owców

HR

Czy to już czas, by ruszyć z działaniami, czy może jeszcze mamy chwilę? - zastanawiają się firmy. HR-ową stronę przygotowań do wdrożenia i prowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) omawia Magdalena Miąsek, Compensation & Benefits Manager, członek Rady Programowej Klubu Compensation & Benefits.

14.02.2019

Komuda: Ostrożnie z elastycznością w prawie pracy

Prawo pracy

Przed zmianami w Kodeksie pracy, które miałyby uelastycznić kwestię zatrudnienia należy zastanowić się na ile obecne przepisy są respektowane. Niektóre zmiany Kodeksu przy obecnych realiach nie poprawią losu tych, którym na rynku pracy jest najciężej i są najsłabsi, bo ich prawa dalej będą mogły być naruszane - uważa Łukasz Komuda

14.02.2019

Prezes ZUS: e-Akta pomogą przy ustalaniu prawa do świadczeń

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

System przechowalniczy, w którym dokumentacja pracownicza przechowywana jest przez wiele dekad, powodował zawsze pewne negatywne konsekwencje przy ustalaniu prawa do świadczeń. Z powodu braku dokumentacji wiele spraw o prawo do świadczenia lub jego wysokości niestety trafiało do sądu

12.02.2019

Gujski: Dobry menedżer powinien zarabiać dużo

Prawnicy Prawo pracy

Jeśli porównamy dzisiejsze odprawy prezesów spółek z odprawami z lat 90., to można powiedzieć, że są one śmiechu warte - mówi adwokat Waldemar Gujski. - Ale dzisiaj trzeba uważać, by te kontrakty były ważne. Inaczej menedżer nie dostanie żadnej odprawy, ani nagród - dodaje.

06.02.2019

HR musi reagować na zmiany

HR

HR 2019 roku musi zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Na branżę z jednej strony wpływa rozwój technologii, z drugiej - sytuacja polityczna, gospodarcza oraz społeczna i to nie tylko w Polsce, ale i w naszych sąsiednich krajach - pisze Karolina Serwańska, dyrektor zarządzająca w agencji pośrednictwa pracy Polski HR.

31.01.2019

Pułapki emerytury obywatelskiej

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Powracająca co jakiś czas dyskusja o emeryturze obywatelskiej jest intrygująca intelektualnie, ale trudna w realizacji. Debatę o przyszłości systemu należy prowadzić w sposób merytoryczny, wolny od politycznego sporu i z przeznaczeniem dla kolejnych pokoleń - pisze dr Antoni Kolek, prezes zarządu Instytutu Emerytalnego.

30.01.2019

Dr Lubasz: Minister nie może interpretować RODO

Administracja publiczna RODO

Urzędy państw członkowskich nie mogą wydawać wiążących interpretacji do prawa Unii Europejskiej obowiązującego wprost - twierdzi radca prawny dr Dominik Lubasz. A nawiązując do głośnego sporu pomiędzy prezesem Urzędu Ochrony Danych Osobowych i ministrem cyfryzacji wskazuje, że dbałość o jednolitość wykładni jest zadaniem tego pierwszego organu.

26.01.2019