Kusiak: Wyłączenie dodatku stażowego z minimalnej pensji usuwa pewną niesprawiedliwość

Prawo pracy

Ustawa o wyłączeniu dodatku stażowego z wynagrodzenia przy minimalnej pensji poprawi sytuację pracowników otrzymujących z wynagrodzenia na niższym poziomie. W świetle obowiązujących przepisów pracownicy z długoletnim stażem pracy są poszkodowani, co rodzi wśród pracujących uzasadnione poczucie niesprawiedliwości - ocenia Norbert Kusiak z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

24.07.2019

Fedorczuk: Dobra sytuacja na rynku pracy ułatwia znalezienie zatrudnienia

Prawo pracy

Najnowsze dane GUS o rynku pracy wskazują, że w czerwcu wzrostowi liczby pracujących w sektorze przedsiębiorstw, towarzyszy dalszy spadek bezrobocia rejestrowanego. Dobrym sygnałem jest spadek liczby osób długotrwałe bezrobotnych, młodych (do 30 roku życia) bez pracy oraz korzystających ze świadczeń z pomocy społecznej - wskazuje Monika Fedorczuk, ekspert Konfederacji Lewiatan.

23.07.2019

Co niszczy zaufanie w zespole?

HR

Zaufanie jest podstawą pracy zespołowej - wpływa między innymi na zaangażowanie ludzi, branie odpowiedzialności za cele i wyniki, jakość relacji oraz klimat wspólnej pracy. Managerowie wiedzą, że to filar, na którym mogą budować skuteczne i zaangażowane zespoły. Uczą się, jak budować zaufanie, ale wdrożenie tej wiedzy bywa trudne - pisze Beata Stefańska, psycholog biznesu.

23.07.2019

Dr Wojewódka: Dziurawa ustawa pozwoli na opóźnienia w tworzeniu PPK

Prawo pracy PPK

Czasami zdarza się, że jesteśmy o czymś tak bardzo przekonani, np. o istnieniu jakiegoś przepisu, że przyjmujemy jego istnienie na wiarę, nie analizując szczegółowo treści postanowień normatywnych. Wiele wskazuje na to, że taka sytuacja przydarzyła się właśnie polskiemu ustawodawcy w przypadku ustawy o pracowniczych planach kapitałowych - pisze dr Marcin Wojewódka.

22.07.2019

Sudoł: Możliwość ustalenia stosunku pracy przez PIP nie mogłaby być decyzją ostateczną

Prawo pracy

Nawet gdyby Państwowa Inspekcja Pracy miała możliwość, w drodze decyzji administracyjnej, zmienić umowę cywilnoprawną w umowę o pracę, to postanowienie inspektora nie mogłoby mieć charakteru ostatecznego, a postępowanie powinno być wieloinstancyjne - podkreśla adwokat Magdalena Sudoł, szef praktyki prawa pracy w Kancelarii Czublun Trębicki.

22.07.2019

Czy pracownik musi dostać urlop w wakacje?

Prawo pracy

Pogląd o tym, że pracownik może się na termin urlopu nie zgodzić i przez to uniemożliwić pracodawcy udzielenia mu urlopu jest błędny i wynika z niezrozumienia przepisów prawa pracy. Nie może podlegać ochronie prawnej pracownik, który „dla zasady” nie akceptuje żadnego z proponowanych przez pracodawcę terminów urlopu, bo takie ma widzimisię albo akurat chciał jechać nad Balaton w sierpniu, a nie w lipcu - pisze dr Karol Kulig.

13.07.2019

Szef też ma prawo do urlopu

HR

Każdy menedżer ma prawo do letniego urlopu, bo potrzebuje dodatkowych mocy i energii na czwarty kwartał, który bywa dla wielu biznesów kluczowy. Do odpoczynku warto się przygotować, bo kiedy menedżera nie ma, biznes ma toczyć się jak zwykle - pisze Beata Stefańska, psycholog biznesu.

22.06.2019

Likwidacja OFE jeszcze w 2019 roku, kto zyska, a kto może stracić?

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W związku z likwidacją OFE do FUS w latach 2020-2021 trafi dodatkowo około 17 mld zł, jednak już w perspektywie 2030 roku w wyniku braku wpływów z tzw. suwaka bezpieczeństwa saldo FUS będzie ujemne i wymusi dopłatę ze środków budżetowych w wysokości 3,8 mld zł.

29.05.2019

W PPK milionerem nie zostaniesz

PPK

Przyjęta przez Sejm i skierowana do Senatu nowelizacja ustawy o pracowniczych planach kapitałowych zakłada, że maksymalny limit wpłat i dopłat na wszystkie rachunki PPK wynosić będzie 50 tys. dolarów rocznie - pisze dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

23.05.2019

Menedżer, który nie dba o siebie, nie będzie dobrym szefem

HR

Kolejne studia podyplomowe, kursy i szkolenia czy procesy coachingowe są chętnie wybierane przez menedżerów. W dużej mierze dotyczą doskonalenia kompetencji biznesowych. A co z kompetencjami osobistymi? Gdy menedżer sam ze sobą źle się czuje, źle się traktuje, nie dba o siebie – czy może być dobrym szefem dla swoich podwładnych? - pisze Beata Stefańska, psycholog biznesu.

15.05.2019

Prof. Kotowska: Zmiany kulturowe bardziej wpływają na demografię niż transfer pieniędzy

Pomoc społeczna Rynek

Utrzymuje się tendencja spadku liczby pierwszych dzieci, natomiast przybywa urodzeń dzieci drugich i trzecich. Rodzą je zazwyczaj kobiety między 30 a 39 rokiem życia. Rośnie liczba osób, które rezygnują z zostania rodzicem. Do tego dochodzi problem przekładania rodzicielstwa na później - mówi Prawo.pl demograf prof. Irena Kotowska.

14.05.2019

Centra usług biznesowych przyciągają osoby rozpoczynające karierę zawodową

HR

W 2018 roku centra usług biznesowych zwiększyły zatrudnienie, w większości dużych miast pojawiły się również nowe globalne marki. Liczba pracowników sektora przekroczyła 250.000. Największym ośrodkiem jest wciąż Kraków, kolejne miejsca zajmują Warszawa i Wrocław oraz szybko rozwijające się Trójmiasto i Katowice - pisze Piotr Knapik z Goldman Recruitment.

13.05.2019

Brak możliwości ustanowienia zastawu na funduszach w PPK

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe ruszą dopiero w drugiej połowie 2019 roku, a realnie pierwszych wpłat do PPK możemy się spodziewać w większości dopiero w IV kwartale. Mimo, to zanim podejmiemy decyzje o skorzystaniu z możliwości gromadzenia środków w tej nowej formie oszczędzania, warto prześwietlić tę instytucję po każdym kątem - pisze dr Marcin Wojewódka.

09.05.2019

Nowelizacja ustawy o PPK pisana pod stołem

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne PPK

Rząd przyjął wczoraj projekt nowelizacji ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. To drugi projekt nowelizujący tę ustawę, a poprawka o zniesieniu limitu 30-krotności w PPK, która została przedstawiona w marcu, zawarta jest również w tym nowym projekcie, co już na początku analizy pokazuje, że w rządzie panuje bałagan i chaos legislacyjny - pisze Oskar Sobolewski

08.05.2019

PPK po zmianie pracy - decyzja należy do pracownika

Emerytury i renty Prawo pracy PPK

Jednym z obowiązków, który na pracodawców nakłada ustawa o PPK, jest umożliwienie nowym pracownikom dokonania wypłaty transferowej środków zgromadzonych w PPK poprzedniego pracodawcy do instytucji finansowej u nowego pracodawcy, tak żeby całość środków uczestnik mógł gromadzić na jednym rachunku - pisze Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

07.05.2019

Wydatki na wdrożenie i obsługę PPK będą kosztem uzyskania przychodu

CIT Prawo pracy

Ustawa, która wprowadza Pracownicze Programy Kapitałowe, znowelizowała również m.in. ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych. To podstawa do zaliczenia wydatków na wdrożenie PPK do kosztów uzyskania przychodu - pisze dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

02.05.2019

Zmiany w 30-krotności - czy zniesienie limitu ma sens?

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Wraca temat zniesienia limitu trzydziestokrotności składek ZUS, i to już od 1 stycznia 2020 roku. Nie ma jednak projektu ustawy i nie wiadomo, w jakim kształcie resort pracy przygotuje zniesienie tego limitu. Warto, żeby pojawił się jak najszybciej, bo pracodawcy powinni już wiedzieć, czy zmiany wejdą w życie - pisze Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

30.04.2019