Społeczna doniosłość spraw z zakresu prawa pracy, wymaga odpowiedzialnego podejścia do tej sfery regulacji prawnych. Nowe inicjatywy powinny służyć budowaniu zaufania stron stosunków pracy, a nie dalszej dekompozycji rozwiązań systemowych.
Czytaj: Kontrowersje wokół przepisu pozwalającego utrzymać zatrudnienie na czas procesu>>
Proponowane rozwiązania budzą również szereg zastrzeżeń
Obecnie sąd pierwszej instancji może utrzymać pracownika w zatrudnieniu w przypadku uznania wypowiedzenia za umowy o pracę za bezskuteczne. Wyrok musiałby zapaść zatem do czasu upływu okresu wypowiedzenia. Po nowelizacji sąd pierwszej, przywracając pracownika do pracy po upływie okresu wypowiedzenia może w wyroku nałożyć na pracodawcę obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia sprawy postępowania.
Czytaj w LEX: Reforma KPC - przepisy, które wchodzą w życie 21 sierpnia 2019 r. >
Zdaniem autorów nowego art. 4772 § 2 kpc długość trwania postępowania sądowego w pierwszej instancji w sprawach o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne znacznie przekracza okres wypowiedzenia, co powoduje, że obecne rozwiązanie jest przepisem martwym. W praktyce nie jest możliwe uzyskanie rozstrzygnięcia sprawy przed upływem okresu wypowiedzenia.
Błędne wnioski
W naszej ocenie, u podstaw propozycji leżą błędne wnioski co do kierunku rozwiązania zdiagnozowanego problemu. W pierwszej kolejności należałoby poprawić efektywność rozpatrywania sporów z zakresu prawa pracy, w szczególności spraw dotyczących rozwiązania stosunku pracy. Intencją powinno być dążenie do efektywnego rozstrzygania spraw. Będzie to z korzyścią dla stron stosunku pracy, a wpływałoby to pozytywnie na atrakcyjność umów o pracę jako podstawy zatrudnienia.
Zobacz w LEX: Środki odwoławcze w świetle reformy procedury cywilnej - nagranie ze szkolenia >
W przypadku nowego rozwiązania, w trakcie prac legislacyjnych nie odniesiono się do praktycznych skutków jego zastosowania w sytuacji ostatecznego oddalenia powództw byłych pracowników. Należy mieć na uwadze, iż w 2018 r. przeciętny czas postępowania w sprawach z zakresu prawa pracy w I instancji wynosił ok. 9 miesięcy (i jednocześnie w przypadku ponad 5 tys. spraw postępowanie trwało znacznie powyżej 12 miesięcy, nawet do 5 lat). Sprawy w II instancji były rozpatrywane w sądach apelacyjnych przeciętnie przez 10 miesięcy (w sądach okręgowych ok. 4 miesiące).
Czytaj w LEX: Od 7 września zmiany w kodeksie pracy >
Odwrotne do zamierzonych skutki
Powstaje pytanie o skutki ponoszenia przez pracodawców dodatkowych, dużych obciążeń wynikających z konieczności przywrócenia pracownika do pracy przed ostatecznym rozstrzygnięciem sprawy oraz wpływu nowego rozwiązania na organizację pracy. Wyrok albo jego zmiana może mieć miejsce po kilku lub kilkunastu miesiącach, albo nawet latach.
Cena promocyjna: 95.2 zł
|Cena regularna: 119 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Uchylając lub zmieniając wyrok, któremu nadany został rygor natychmiastowej wykonalności, sąd na wniosek pracodawcy orzeknie tylko: o zwrocie spełnionego lub wyegzekwowanego świadczenia lub o przywróceniu poprzedniego stanu. Pracodawca dopiero w osobnym procesie będzie miał prawo dochodzenia naprawienia szkody poniesionej wskutek wykonania wyroku. Kwestia wykazania szkody będzie złożona.
Zobacz nagranie szkolenia w LEX: Zmiany w opłatach sądowych w związku z reformą KPC >
W naszej ocenie wprowadzenie tego rozwiązania do kpc przyniesie odwrotne od zamierzonych skutki, które w jeszcze większym stopniu wprowadzą do stosunków pracy stan niepewności
Czytaj też: Sudoł: Weryfikowanie wykształcenia pracowników nie jest takie proste >>>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.