Dodatek dopełniający do renty socjalnej od 1 stycznia br. wprowadziła ustawa z 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz niektórych innych ustaw. Otrzymają go osoby, które mają prawo do renty socjalnej, orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. Jego wysokość wynosi 2520 zł. Będzie waloryzowany co roku 1 marca i będzie wliczał się do dochodu.

Osoby, które w dniu wejścia w życie przepisów (1 stycznia 2025 r.) pobierają rentę socjalną i mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, nie będą musiały wnioskować o dodatek dopełniający. - Informację o przyznaniu tego dodatku przekażemy tym osobom oraz udostępnimy na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Czytaj również: Pierwsze wypłaty dodatku dopełniającego do renty socjalnej w maju przyszłego roku. Prezydent podpisał ustawę>>

Wniosek o dodatek dopełniający

Natomiast wniosek o dodatek dopełniający muszą złożyć osoby, które na 1 stycznia br. mają prawo do renty socjalnej i są całkowicie niezdolne do pracy, ale nie mają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Wniosek można składać od 1 stycznia, jest on dostępny na stronie ZUS.

Dodatek dopełniający będzie wypłacany razem z rentą socjalną, a pierwsze wypłaty będą realizowane w maju br. - Osobom, które otrzymają dodatek dopełniający bez wniosku, wypłacimy wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Natomiast osobom, które będą miały orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji po 1 stycznia br., dodatek przyznamy od miesiąca, w którym spełnią warunki do jego otrzymania, najwcześniej od miesiąca złożenia wniosku – informuje ZUS.