Od 1 listopada 2024 r. mikroprzedsiębiorcy wpisani do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz komornicy sądowi mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacenia składek na własne ubezpieczenia społeczne w jednym wybranym przez siebie miesiącu w każdym roku kalendarzowym.

Czytaj również: ZUS: W listopadzie przedsiębiorcy złożyli 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe>>

Zdecydowana większość wniosków rozpatrzona

Według danych z 7 stycznia 2025 r. przedsiębiorcy złożyli ponad 1,6 mln wniosków o zwolnienie z opłacenia składek, w tym przeszło 1,3 mln w listopadzie za grudzień z terminem płatności do 20 stycznia. Za styczeń wniosków o wakacje składkowe złożono 322,9 tys. W odniesieniu do lutego jest ich 8,8 tys.

Ponad 1,4 mln wnioskodawców (1,2 mln osób za grudzień i blisko 200 tys. za styczeń) już wie, że otrzymało ulgę. Łączna kwota podlegająca zwolnieniu przekroczyła już 1,8 mld zł. Chodzi o płatników opłacających składki na zasadach ogólnych (to największa grupa płatników składek).

- W niektórych przypadkach niezbędne jest usunięcie braków formalnych, co może wydłużyć rozpatrywanie sprawy. Warto przy tym pamiętać, że im szybciej klient uzupełni braki formalne, tym szybciej zakończy się obsługa wniosku o wakacje składkowe – przypomina Wojciech Dąbrówka, rzecznik ZUS.

W jednostkowych sprawach ZUS wyjaśnia z płatnikami najbardziej skomplikowane kwestie, które nie pozwalają na podjęcie rozstrzygnięcia.

ZUS rozpatruje wnioski o wakacje składkowe automatycznie. Wszelkie informacje w tej sprawie można znaleźć na swoim profilu w PUE ZUS/eZUS. Informację o tym, że na PUE ZUS/eZUS jest nowa wiadomość na ten temat ZUS wyśle dodatkowo na e-mail lub numer telefonu, który przedsiębiorca podał na swoim koncie PUE ZUS/eZUS.

Zobacz w LEX: Wakacje składkowe - PORADNIK >

 

Sprawdź również książkę: Prawo ubezpieczeń społecznych >>


Co w razie odmowy?

Jeśli przedsiębiorca zostanie częściowo zwolniony lub nie otrzyma ulgi, ZUS wyda w tej sprawie decyzję. Zakład przekaże ją na konto płatnika na PUE ZUS/eZUS. Od decyzji można się odwołać do sądu za pośrednictwem ZUS.

W razie wydania decyzji odmownej należne składki za grudzień płatnik będzie musiał uregulować w standardowym terminie, czyli do 20. stycznia. Może też złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie należności na raty. Takie wnioski mogą złożyć również ci płatnicy, z którymi ZUS wyjaśnia wątpliwości w sprawie.