Problematyczne jest pojęcie byłego pracodawcy, a dokładnie brak w przepisie ograniczenia czasowego, w którym możemy mówić o byłym pracodawcy na potrzeby wakacji składkowych.

- W ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych nie ma definicji „byłego pracodawcy”. Jest za to przepis dotyczący wakacji składkowych, gdzie takie pojęcie się pojawia. Jednak jest problem z jego wykładnią, więc nie wiadomo, w przypadku jakiego byłego pracodawcy mamy wstrzymywać się z wykonywaniem czynności świadczonych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez ostatnie dwa lata: czy tego, który był pracodawcą przedsiębiorcy 2, 5, 25, czy nawet 40 lat temu – mówi serwisowi Prawo.pl Przemysław Hinc, doradca podatkowy i członek zarządu w kancelarii PJH Doradztwo Gospodarcze. I dodaje: - Z brzmienia przepisu wynika, że chodzi o każdego byłego pracodawcę, który był nim kiedykolwiek. A przecież przez kilkadziesiąt lat mogła zmienić się nie tylko siedziba, ale też na przykład nazwa firmy byłego pracodawcy.

Czytaj również: Wakacje składkowe - przedsiębiorcy nie mają dnia do stracenia>>

 

Były pracodawca, czyli kto i do kiedy

Chodzi o art. 17a ust. 1 pkt 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: u.s.u.s). Przepis ten określa warunki, jakie musi spełnić osoba wpisana do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEDIG), prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą albo zatrudniająca do dziewięciu osób (tzw. mikroprzedsiębiorca) oraz komornicy sądowi, aby móc skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nim płatnik składek prowadzący działalność gospodarczą może zostać zwolniony z obowiązku opłacenia należnych składek na jego własne obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, za wskazany we wniosku miesiąc kalendarzowy, jeżeli – jak mówi przepis - jako ubezpieczony w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku oraz w okresie od początku roku kalendarzowego złożenia wniosku do dnia złożenia tego wniosku nie wykonywał pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto