Czy wózki podnośnikowe mogą być używane do podnoszenia osób?

BHP

Wózki podnośnikowe mogą być używane do podnoszenia osób, jeśli producent opisał taką możliwość w instrukcji obsługi. W przypadku gdy producent wózka nie przewidział takiej możliwości, pracodawca może użytkować wózek do podnoszenia osób, pod pewnym warunkiem

17.06.2019

MEN: Dyrektor szkoły może odwołać zajęcia z powodu upału

Szkoła i uczeń BHP

Przepisy oświatowe wprost nie wskazują górnej granicy temperatury, która warunkuje zawieszenie zajęć w szkołach czy placówkach - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ale wskazało, że dyrektor może za zgodą organu prowadzącego zawiesić zajęcia na czas określony

06.06.2019

Prawo oświatowe przyczynia się do wypalenia zawodowego nauczycieli

Kadry w oświacie Prawo pracy BHP

Kolejne zmiany w przepisach prawa oświatowego nakładają na szkoły duży rygor wykonywalności, obowiązku, kontroli, narzucanych rozwiązań. Tymczasem możliwość przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu to przede wszystkim środowisko, gdzie mamy autonomię, kreatywność, dobrą komunikację, motywację i wsparcie - uważa Jarosław Kordziński

06.06.2019

Była inspektor pracy została ministrem

Prawo pracy BHP

Bożena Borys-Szopa została we wtorek powołana na stanowisko ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Objęła urząd po Elżbiecie Rafalskiej, która została wybrana do Parlamentu Europejskiego. Jest posłem na Sejm, w latach 2006 - 2008 kierowała Państwową Inspekcją Pracy.

04.06.2019

ZUS: Mniej odszkodowań za wypadki przy pracy

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

Z danych ZUS wynika, że coraz bardziej przestrzegamy przepisów BHP, a co za tym idzie pracujemy bezpieczniej. Z roku na rok maleje liczba odszkodowań wypłacanych przez ZUS z powodu wypadków przy pracy. W minionym roku ubezpieczeni dostali z tego tytułu 323 mln zł w 2017 było to 318 mln.

23.05.2019

Pracownicy z outsourcingu bez należytej ochrony

Rynek Prawo pracy BHP

Z powodu niejasnych przepisów firmy często nie zapewniają w wystarczającym stopniu bezpiecznych warunków pracy osobom pracujących m.in. w ramach outsourcingu, czy samozatrudnionym. Wielu pracodawców uważa, że nie ma żadnych obowiązków wobec nich. W efekcie pracownicy agencji outsourcingowej nie mają pełnej odzieży roboczej, nie odbywają badań lekarskich, szkoleń BHP

16.05.2019

PIP i generalni wykonawcy chcą poprawić bezpieczeństwo na budowach

Prawo pracy BHP Budownictwo

W 2018 roku 540 osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy, w tym 70 straciło życie. To oznacza, że co tydzień na budowie ginie co najmniej jedna osoba. Państwowa Inspekcja Pracy oraz najwięksi generalni wykonawcy budowlani zainaugurowali kolejną akcję "Tydzień Bezpieczeństwa w budownictwie", która ma poprawić bezpieczeństwo w miejscu pracy.

13.05.2019

Reinfuss: Mamy systemowy kłopot przy diagnozowaniu boreliozy

BHP Opieka zdrowotna

Pacjenci chorzy na boreliozę często trafiają do psychiatry. Lekarze, przy szerokim spektrum objawów choroby, nie widząc konkretnej przyczyny zaburzeń, zaczynają podejrzewać pacjenta o przesadę lub wmawianie schorzenia - podkreśla w rozmowie z Prawo.pl prezes stowarzyszenia chorych na boreliozę Rafał Reinfuss.

06.05.2019

Chorzy na boreliozę walczą z samorządami

BHP Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Liczba chorych na boreliozę dramatycznie rośnie - w 1999 roku chorowało na nią niespełna 900 osób, teraz - już ponad 20 tysięcy. Coraz więcej odszkodowań z tego tytułu wypłaca rolnikom KRUS. Część samorządów, pod naciskiem mieszkańców, decyduje się na opryskiwanie skwerów i parków przeciwko kleszczom. Inne wolą chronić pszczoły - dlatego chorzy na boreliozę katowiczanie zapowiadają pozew zbiorowy przeciwko miastu.

05.05.2019

Szkolenie z bhp dla cudzoziemca w języku, który zna

Prawo pracy BHP

Pracodawca zatrudniając cudzoziemca nieznającego języka polskiego, powinien zapewnić możliwość komunikacji z nim nie tylko na czas dopełnienia formalności związanych z zatrudnieniem, czy też przeszkoleniem z zakresu bhp, ale na cały czas trwania stosunku pracy - twierdzi specjalista ds. bezpieczeństwa i higieny pracy Maciej Ambroziewicz.

01.05.2019

Mniej wypadków śmiertelnych na budowach

Prawo pracy BHP

Niemal o jedną czwartą spadła w ubiegłym roku liczba wypadków śmiertelnych w budownictwie (o 22,3 proc. mniej w stosunku do 2017 roku) i ciężkich (21,8 proc. mniej) - wynika z danych GUS. Mniej wypadków to m.in. efekt poprawy bezpieczeństwa na budowach - wskazują eksperci.

19.04.2019

Startuje V edycja Mistrzostw Kadry BHP

BHP

7 maja 2019 roku startuje V edycja ogólnopolskiego konkursu skierowanego do specjalistów bhp oraz wszystkich zainteresowanych tematyką z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe. Konkurs organizuje Koalicja Bezpieczni w Pracy.

17.04.2019

Będą jaśniejsze przepisy o użytkowaniu wózków jezdniowych

Prawo pracy BHP

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii doprecyzuje przepisy w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym. W projekcie rozporządzenia resort wyjaśnia m.in., że do obsługi takich wózków dopuszcza się osoby które ukończyły 18 lat.

11.04.2019

Lekarze kontraktowi pracują po trzy dni bez przerwy, ale trudno będzie to ograniczyć

BHP Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarze kontraktowi potrafią pracować trzy, do nawet pięć dób bez przerwy. O tym, dlaczego kierowców ciężarówek można zmusić do przestrzegania czasu pracy, a w przypadku lekarzy pozwalamy na to, by pracowali tak długo, choć zagraża to bezpieczeństwu ich i pacjentów, rozmawiamy z dr. Mariuszem Jędrzejczakiem, byłym dyrektorem Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu.

08.04.2019

Mniej wypadków przy pracy, ale przyczyną najczęściej ludzkie błędy

Rynek BHP

Polscy pracownicy wciąż nie zachowują dostatecznej ostrożności przy wykonywaniu pracy. Nieprawidłowe zachowanie się pracownika było przyczyną ponad 60 proc. wypadków - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednak 2018 r. o 4,6 proc. (w porównaniu do 2017 r.) zmniejszyła się liczba poszkodowanych.

03.04.2019

Obolały jak pracownik biurowy

BHP HR

Aż 79 proc. pracowników biurowych odczuwa ból związany z wykonywaną pracą. Ponad 80 proc. osób w biurach pracuje pod wpływem stresu, z czego dla co czwartego jego poziom jest uporczywy. Prawie jeden na pięciu zatrudnionych nie odpoczywa w nocy, ponieważ ma problemy z zasypianiem lub śni o pracy.

02.04.2019

KRUS: Mniej wypadków przy pracy rolniczej

Rynek BHP

W poprzednim roku zgłoszono do KRUS niewiele ponad 15 tys. wypadków, o blisko 16 proc mniej niż w 2017 r. Wypłacono ponad 11 tys. jednorazowych odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu bądź śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej - poinformował KRUS.

27.03.2019