Przepisy bhp nie dopuszczają ograniczenia stosowania odzieży ochronnej w okresie letnim ze względu na wysokie temperatury. Odzież ochronna z jednej strony ma zapewniać niezbędną ochronę przed szkodliwymi czynnikami występującymi w środowisku pracy, jednak z drugiej często powoduje zwiększenie fizjologicznego i psychicznego stresu, obniża zdolność do pracy lub zwiększa dyskomfort przy jej wykonywaniu. Rolą pracodawcy jest taki dobór odzieży, aby w jak największym stopniu zminimalizować negatywne skutki dla stosujących ją pracowników.
Niewątpliwie nie bez powodu ustawodawca w art. 237 11a § 1 Kodeksu pracy, wprowadził obowiązek pracodawcy polegający na konsultowaniu z pracownikami lub ich przedstawicielami wszystkich działań związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy, a w szczególności dotyczących przydzielania pracownikom środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego. Dlatego też pracodawca ustalając wyposażenie niezbędne do pracy na poszczególnych stanowiskach powinien uprzednio skonsultować z załogą jego przydatność. U pracodawcy, u którego została powołana komisja bhp, takie konsultacje mogą być prowadzone w ramach tej komisji.
Sprawdź w LEX: Czy pracodawca może różnicować ilość przydzielanej odzieży ze względu na długość stażu pracy? >
Ważny też komfort
W okresie letnim, w którym ze względu na warunki atmosferyczne istotnemu podwyższeniu ulegają temperatury na stanowiskach pracy, w szczególności zlokalizowanych na otwartej przestrzeni lub budynkach niewyposażonych w systemy schładzania powietrza (klimatyzację), należy zwrócić szczególną uwagę na kwestię przydzielonej pracownikom odzieży (zarówno ochronnej, jak i roboczej). Choć w przypadku odzieży ochronnej z oczywistych względów na pierwszym miejscu powinny stać właściwości ochronne, to jednak nie można lekceważyć komfortu jej stosowania.
Sprawdź w LEX: Czy aparatowi produkcji chemicznej muszą cały rok używać wysokich butów ochronnych? >
Tam gdzie tylko to możliwe, pracodawca powinien zastępować odzież wykonaną ze sztucznych tkanin (np. poliestru), wykonaną z materiałów naturalnych (np. bawełny), która będzie zdecydowanie bardziej przewiewna i zapewni lepsze odprowadzanie nadmiaru ciepła z organizmu, chroniąc przed jego przegrzaniem, a także ewentualnymi alergiami. Dotyczy to zarówno odzieży takiej jak koszulki, koszule, spodnie, kombinezony, jak i nakryć głowy (np. czapek, czepków itp.). To samo dotyczy obuwia, które, o ile to możliwe, należy wyposażyć w stosowną perforację, a także odpowiednie wkładki termiczne.
Sprawdź w LEX: Czy buty z podnoskiem to środki ochrony indywidualnej? >
Bez wątpienia niedopuszczalnym byłoby ograniczenie stosowania przewidzianej dla danego stanowiska odzieży ochronnej ze względu na wysokie temperatury, bowiem negatywnie wpływałoby to na bezpieczeństwo pracowników.
Cena promocyjna: 95.2 zł
|Cena regularna: 119 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Odnosząc się do kwestii zapewnienia pracownikom olejków do opalania chroniących przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego uważam, że takie działanie byłoby w pełni uzasadnione wobec pracowników wykonujących pracę na otwartej przestrzeni, narażonych na działanie tego promieniowania. Pracodawca powinien bowiem zapewnić pracownikom nie tylko bezpieczeństwo, ale również dostarczać im niezbędne środki higieny osobistej, a więc także te, które mają wpływ na ich zdrowie.
Czyta też: Szkolenie z bhp dla cudzoziemca w języku, który zna>>
Czytaj w LEX:
Letnia odzież ochronna i robocza - jak zadbać o bezpieczeństwo pracowników w upały >
Uprawnienia pracowników oraz obowiązki pracodawców w przypadku pracy podczas upałów >
Jak rozliczyć czas pracy pracowników, który został skrócony do 7 godzin z uwagi na upały? >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.