Biznes i edukacja – co je łączy, a co dzieli?

HR

Rusza piąta edycja konkursu „Pracodawca Jutra” organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Jego celem jest wyróżnienie przedsiębiorców, którzy z sukcesem realizują inicjatywy z zakresu współpracy biznesu z edukacją.

30.06.2019

Rusza składanie wniosków o 500 plus i "Dobry start"

Samorząd terytorialny Prawo rodzinne

Od 1 lipca można składać elektronicznie wnioski o 500 plus. Prawo do tego świadczenie, zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w maju - będą miały wszystkie dzieci do 18 lat bez kryterium dochodowego. Szacuje się, że na program trzeba będzie przeznaczyć w 2019 r. ok. 31 mld zł, a w 2020 r. – ok. 41 mld zł, a skorzysta z tego 6,8 mln dzieci.

29.06.2019

Składki ZUS mocno w górę - rząd tłumaczy, że to wynika z systemu

Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W 2020 r. przedsiębiorcy zapłacą składki ZUS wyższe o prawie 10 procent - wynika to z założeń do budżetu. Eksperci wskazują, że wysokie składki mogą zniechęcać do zakładania nowych firm, mogą także ograniczyć inwestycje osób już prowadzących działalność. Rząd jednak rozkłada ręce tłumacząc, że mechanizm ustalania wysokości składek nie zmienił się od dwóch dekad.

29.06.2019

Przez migrenę polska gospodarka traci miliony złotych

Prawo pracy HR

Migrena wciąż obarczona jest nieufnością ze strony pracodawców, którzy traktują ją jako wymówkę pracownika przed podjęciem zobowiązań zawodowych. Tymczasem z powodu tej dolegliwości gospodarka rocznie traci miliony złotych. Chorzy na przewlekłą migrenę biorą nawet 40 dni zwolnienia chorobowego w roku

28.06.2019

PPK: Ustawa wymaga numeru dowodu pracownika - MF mówi, że nie trzeba

Rynek Ubezpieczenia społeczne PPK

Pracodawcy przy prowadzeniu PPK nie będą zobowiązani do przekazywania do instytucji finansowej numeru dowodu osobistego pracownika - poinformował Prawo.pl wiceprezes PFR Bartosz Marczuk. Opinię w tej sprawie wydało już Ministerstwo Finansów. Podobne stanowisko znajdzie się niedługo w publikacjach PFR. Eksperci wskazują jednak, że co innego wynika z ustawy.

28.06.2019

Nowi członkowie w RDS

Rynek Prawo pracy

Prezydent Andrzej Duda powołał nowych członków Rady Dialogu Społecznego. Nominacje do RDS otrzymali: minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa, minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbieta Witek oraz minister finansów Marian Banaś.

27.06.2019

UODO: Nowelizacja kodeksu pracy nie pozwala pracodawcom na badania alkomatem

Rynek Prawo pracy BHP

Pracodawcy nie mogą samodzielnie prowadzić kontroli stanu trzeźwości pracowników. Przesądza o tym brzmienie art. 17 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - wskazuje UODO. I dodaje, że wykluczone jest również wyrywkowe czy prewencyjne badania pracowników alkomatem.

27.06.2019

Praca w nocy - sposobem na upały

Prawo pracy HR

Pracodawca może w upalne dni wprowadzić dodatkowe przerwy albo pozwolić pracownikowi na wcześniejsze wyjście z pracy. Nie może to jednak wpłynąć na wysokość wypłaty. - Podczas dużych upałów należałoby się zastanowić nad pracą w nocy, kiedy temperatura spada do znośnych wysokości - zwracają uwagę przedstawiciele pracodawców.

27.06.2019

BCC: Prawo pracy do pilnej zmiany

Rynek Prawo pracy HR

Należy pilnie i kompleksowo zreformować polskie prawo pracy. Istniejący Kodeks pracy nie jest na miarę wyzwań nadchodzącej, trzeciej dekady dwudziestego pierwszego wieku, ponieważ nie uwzględnia dynamicznych zmian stosunków zatrudnienia - uważa Business Centre Club.

26.06.2019

150 skarg od pracowników w związku z upałami

Prawo pracy BHP

Wysoka temperatura i brak zimnych napojów w miejscu pracy to najczęstsze skargi pracowników w związku z upałami. Do połowy czerwca do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło już 150 takich skarg.

26.06.2019

ZUS: Łatwiej będzie potwierdzić zagraniczny staż pracy

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Od lipca ZUS będzie wprowadzał system elektronicznej wymiany informacji EESSI, który ma usprawnić współpracę z zagranicznymi urzędami. Obecnie bywa z tym różnie i Zakład musi czekać na niektóre dokumenty od swoich europejskich odpowiedników nawet kilka miesięcy.

26.06.2019

Nowy wzór protokołu powypadkowego już obowiązuje

BHP RODO

Od 25 czerwca obowiązuje nowy wzór protokołu powypadkowego - zgodny z RODO. Trafi do niego mniej danych poszkodowanego pracownika oraz jego pracodawcy. Na dokumencie nie trzeba już m.in. stawiać pieczęci, podawać numeru REGON pracodawcy czy miejsca urodzenia poszkodowanego.

25.06.2019

Kobiety prowadzące działalność skarżą się na ZUS

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Ruch Społeczny Kobiety na Działalności skarży się m.in. do RPO i Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw na ZUS, że ten odbiera im prawo do niektórych świadczeń m.in. chorobowego i macierzyńskiego. - Nie ma mowy by Zakład ukierunkował swoje działania na konkretną grupę społeczną, czy zawodową - podkreśla rzecznik ZUS

25.06.2019

Bez porozumienia w RDS ws. waloryzacji rent i emerytur

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Związkowcy chcą zmian w waloryzacji rent i emerytur. Wskazują, że jeszcze w 2002 r. minimalna emerytura stanowiła 70 proc. minimalnego wynagrodzenia, a w 2019 r. jest to zaledwie 48 proc. Z kolei strona pracodawców zwraca uwagę na niski wiek przechodzenia na emeryturę.

24.06.2019

Firmy wciąż mają problem z projektowaniem systemów wynagrodzeń

HR

Wynagrodzeniem nie jest tak naprawdę to, co oferuje pracodawca, ale to, co pracownicy odbierają jako korzyść z pracy. Dlatego firmy prześcigają się w pomysłach na benefity. Zmieniają się systemy wynagrodzeń i narzędzia motywacji. Niestety, część firm wyrzuca pieniądze w błoto, bo nie słucha potrzeb pracowników.

24.06.2019

Rosną wynagrodzenia w Polsce, musimy gonić Zachód

Prawo pracy HR

W ciągu ośmiu lat średnie wynagrodzenie wzrosło o ponad 40 proc. Tylko w czasie ostatniego roku pensje wzrosły o ponad 7 proc. - Płace w Polsce wciąż rosną w niedostatecznym tempie. Różnice w zarobkach w porównaniu do państw Unii Europejskiej wciąż wynoszą ok. 1/3 - wskazują związkowcy.

24.06.2019