ZUS sam pobierze dane o kwarantannie

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Zakład Ubezpieczeń Społęcznych sam będzie pobierać dane o kwarantannie i izolacji. Ma to przyspieszyć wydawanie decyzji – zapowiedziała w poniedziałek prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. W ciągu kilku dni zostanie także wdrożony projekt poprawiający współpracę między instytucjami.

26.10.2020

Firmy delegują pracowników, ale obawiają się nowych zasad

Prawo pracy Prawo europejskie

Aż co trzecie z ankietowanych polskich przedsiębiorstw ma obawy związane z koniecznością stosowania lokalnych przepisów obwiązujących w kraju, do którego delegują pracowników - wynika z badania przeprowadzonego przez KPMG. Jednocześnie 36 proc. ankietowanych firm przyznało, że inspekcja pracy lub odpowiednia instytucja łącznikowa w innym kraju, prowadziła kontrolę pracowników oddelegowanych.

26.10.2020

Ostatni czas na tworzenie PPK - niewielu pracodawców jest zwolnionych

Emerytury i renty PPK

W najbliższy wtorek, 27 października mija ostateczny termin na zawarcie umów o zarządzanie pracowniczymi planami kapitałowymi przez firmy z tzw. II i III etapu wdrażania tego systemu. Zasadą jest, że rezygnacja z oszczędzania w tym programie wszystkich zatrudnionych nie zwalnia firm z tego obowiązku.

26.10.2020

Kontroler ruchu lotniczego: zawodowy rollercoaster

Prawo pracy

Kontroler ruchu lotniczego to jeden z 10 najbardziej stresujących zawodów świata. Taka praca intryguje, niewielu wie jednak, jak wygląda ona naprawdę. Nic dziwnego – w Polsce wykonuje ją jedynie około 600 osób. Wiele osób o niej marzy, ale czy na pewno wiedzą, na czym tak naprawdę polega?

24.10.2020

Zwolnienie z ZUS i postojowe mają być wsparciem dla gastronomii na najbliższy miesiąc

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe, mikrodotacja – to propozycje rozwiązań na najbliższy miesiąc dla branży gastronomicznej - poinformowało w piątek Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Kierownictwo resortu przeprowadziło w tej sprawie w piątek konsultacje z branżą gastronomiczną.

23.10.2020

Wicepremier Gowin nowym przewodniczącym Rady Dialogu Społecznego

Prawo pracy

Od 23 października br. strona rządowa przejęła przewodnictwo w Radzie Dialogu Społecznego. Jej przewodniczącym na najbliższy rok został Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w RDS reprezentować będzie także wiceminister Olga Semeniuk.

23.10.2020

Zasiłki opiekuńcze dla rodziców będą takie jak na wiosnę - czyli jakie?

Ubezpieczenia społeczne

Zasiłki dla rodziców są przewidziane na takich zasadach, jak to było wiosną – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Zaraz jednak dodał, że dzieci do III klasy szkoły podstawowej będą chodziły do szkoły normalnie. Tyle, że dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie ma, bo po 21 września rząd nie wydał nowego rozporządzenia. Wątpliwa jest też zresztą podstawa do jego wydania.

23.10.2020

Spłaty do ZUS w ratach to nie zaległość - PFR pozytywnie rozpatruje reklamacje

Małe i średnie firmy Koronawirus Tarcza finansowa

Od 4 sierpnia w ramach reklamacji wsparcie z tarczy finansowej PFR otrzymało 720 nowych firm, a 1500 złożyło dodatkowe wnioski. W sumie od tego czasu Polski Fundusz Rozwoju wypłacił 188 mln złotych – dowiedział się serwis Prawo.pl. Do końca roku wszyscy przedsiębiorcy dostaną odpowiedź na swoje zgłoszenia, a podmioty, których reklamacje zostaną uwzględnione - otrzymają pieniądze.

23.10.2020

Przedstawiciele „Solidarności” wychodzą z Rady Dialogu Społecznego

Prawo pracy

Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność" poinformował w czwartek, że członkowie Rady Dialogu Społecznego z ramienia związku złożyli rezygnację. Na razie nie wiadomo, czy jest to efekt powołania do Rady wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina, o którego nominacji na to stanowisko Duda już wcześniej krytycznie się wypowiadał.

22.10.2020

Tylko do końca października ZUS czeka na zaświadczenia od studentów

Emerytury i renty

Do końca października studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mają czas na dostarczenie zaświadczenia z uczelni do wniosku o kontynuowanie wypłaty renty. Jeśli tego nie zrobią, nie otrzymają pieniędzy za ten miesiąc - przypomina ZUS.

22.10.2020

BCC: Przybliża się granica kryzysu finansów emerytalnych

Emerytury i renty

Rośnie liczba osób opuszczających rynek pracy. Wskaźnik pokrycia wypłat z funduszu emerytalnego FUS składkami w ostatnich trzech latach spadł z 71,3 proc. do 63,7 proc. Oznacza to, że dopłaty do FUS osiągną skalę ograniczającą możliwości rozwoju państwa – alarmują przedsiębiorcy. I deklarują pomoc w przygotowaniu rozwiązań proaktywizacyjnych.

22.10.2020

Wicepremier Jarosław Gowin i wiceminister Olga Semeniuk powołani w skład RDS

Prawo pracy

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin oraz wiceminister Olga Semeniuk – jako przedstawicielka ministra właściwego ds. pracy, odpowiedzialna za dialog społeczny – zostali powołani przez prezydenta Andrzeja Dudę w skład Rady Dialogu Społecznego. Uroczystość odbyła się dziś w Pałacu Prezydenckim.

22.10.2020

Nikt nie ma tyle urlopu, co po awansie w skarbówce

Administracja publiczna Prawo pracy

Wysocy urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej zyskali prawo do dodatkowego, płatnego urlopu wypoczynkowego - i to nie na podstawie przepisu prawa, ale interpretacji - ustalił serwis Prawo.pl. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że odbywa się to zgodnie z kodeksem pracy, jednak prawnicy poddają w wątpliwość te wyjaśnienia. Wskazują też, że pracodawca może dać pracownikowi więcej niż przewiduje prawo, ale w przypadku stanowisk publicznych powinno to być szczególnie uzasadnione.

22.10.2020

ZUS: Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców

Ubezpieczenia społeczne

Liczba cudzoziemców zarejestrowanych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na koniec września 2020 roku wynosiła 689 tysięcy, co oznacza wzrost o 31 tys. względem sierpnia. Jak twierdzi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, jest to skala nienotowana w naszej historii.

21.10.2020

Pracodawca a walka z pandemią, czyli między młotem a kowadłem

Prawo pracy BHP RODO Koronawirus

Choć pandemię koronawirusa Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła ponad pół roku temu, do dziś polscy pracodawcy nie mogą podejmować skutecznych działań mających na celu walkę z wirusem bez obaw o konsekwencje prawne. Wątpliwości budzi to, jakie działania może podejmować pracodawca wobec pracowników chcąc walczyć z rozprzestrzenianiem się COVID-19.

21.10.2020

Praca zdalna – firmy mają zastrzeżenia do rządowego projektu

Prawo pracy BHP Koronawirus

Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie incydentalnej pracy zdalnej. Miałaby ona być wykonywana na wniosek pracownika i za zgodą pracodawcy. OPZZ już zapowiada, że nie zgodzi się na różnicowanie pracy zdalnej, ani na daleko idące wyłączenia odpowiedzialności pracodawcy i przerzucanie jej na zatrudnionych.

21.10.2020

Pod lupą inspektorów pracy głównie korporacje

Prawo pracy BHP Koronawirus

W okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia br. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła o prawie 25 proc. mniej kontroli niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. O ponad 30 proc. zmniejszyła się też liczba zastosowanych środków prawnych. Najwięcej zastrzeżeń dotyczy kwestii związanych z przestrzeganiem przepisów BHP i wypłacaniem wynagrodzeń.

20.10.2020

W Głównym Inspektoracie Pracy sprzątanie po byłym szefie

Nepotyzm, decyzje o zatrudnieniu osób z pominięciem procedury naboru, niegospodarność, tworzenie dokumentów kadrowych, które były antydatowane przez osoby z najwyższego kierownictwa PIP, a nawet potwierdzenie przez wicedyrektora kadr nieprawdy w dokumentach związanych z podróżą służbową - to tylko niektóre stwierdzone nieprawidłowości stwierdzonych przez kontrolę wewnętrzną.

20.10.2020

ZUS przeliczy obniżony zasiłek macierzyński, opiekuńczy i chorobowy, ale tylko na wniosek

Ubezpieczenia społeczne

Od 9 października zmieniły się zasady ustalania podstawy wymiaru świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, gdy pracodawca zmienił wymiar czasu pracy na podstawie ustawy o COVID-19. Niższe zasiłki, obliczone na podstawie wynagrodzenia obniżonego w związku z COVID-19, można teraz na nowo przeliczyć z zastosowaniem wynagrodzenia, które obowiązywało przed zmianą czasu pracy. Potrzebny jest jednak wniosek pracownika.

20.10.2020