Dofinansowanie wynagrodzeń - jest dezinformacja, może być chaos

Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Do 27 września przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o dofinansowanie ze środków FGŚP wynagrodzeń pracowników nieobjętych przestojem, przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy w następstwie COVID-19 – twierdzi resort pracy. Pismo takiej treści trafiło, według informacji Prawo.pl, do wojewódzkich urzędów pracy, które tę pomoc przyznają. Tego dnia traci bowiem moc art. 15g, do którego odsyła wiele przepisów z tarcz antykryzysowych.

03.09.2020

Raport. Czy przez pandemię zastąpią nas roboty?

Prawo pracy Koronawirus

Aż 53 proc. badanych boi się utraty pracy z powodu kryzysu gospodarczego po pandemii COVID-19. Polacy, jako główne obawy związane z ryzykiem utraty pracy, wskazują recesję (59,6 proc.), dłuższą izolację wywołaną zakażeniem (41,6 proc.) oraz automatyzację ich stanowiska pracy (18,7 proc.) – wynika z raportu firmy Procontent Communication.

02.09.2020

Bonus za wiek, czyli świadczenie honorowe dla stulatków

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Najstarsza klientka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która otrzymuje świadczenie honorowe, mieszka na Śląsku. Kilka miesięcy temu ukończyła 114 lat. Jest ona w gronie ponad 2 tysięcy osób w kraju, którym ZUS wypłaca świadczenia z okazji setnych urodzin. W województwie śląskim taka premia za wiek trafia do 248 mieszkańców.

02.09.2020

Rodzice dzieci do lat 3 bez pomocy dziadków i bez prawa do zasiłku

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Mimo postulatu pracodawców, rząd nie przyznał prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzicom dzieci do lat 3, którymi przed epidemią zajmowali się dziadkowie. Dziś seniorzy odizolowali się od dzieci i wnuków, z obawy o własne zdrowie. Do podjęcia opieki nad najmłodszym członkiem rodziny nie jest w stanie ich skłonić ani wynagrodzenie, ani opłacanie im składek.

02.09.2020

Reforma OFE jeszcze we wrześniu

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Do końca trzeciego kwartału rząd chce przyjąć przepisy, które doprowadzą do przekształcenia powszechnych towarzystw emerytalnych (PTE), zarządzającymi otwartymi funduszami emerytalnymi (OFE), w towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI). Po reformie OFE mają stać się specjalistycznymi funduszami inwestycyjnymi otwartymi (SFIO). Wynika to z wykazu prac rządu.

01.09.2020

Żyjemy dłużej, pracujemy dłużej – jak dbać o zdrowie pracowników 50+

Prawo pracy BHP

Z najnowszego badania GUS wynika, że polski mężczyzna będzie żył przeciętnie 74,1 lat, a kobieta - 81,8 lat. Wydłużający się czas życia wpływa też na okres naszej aktywności zawodowej, więc pracodawcy powinni pamiętać o dostosowaniu medycyny pracy do pracowników 50+, których jest coraz więcej. Na jakość zdrowia wpływa bowiem profilaktyka, którą ułatwia dostęp do ubezpieczeń zdrowotnych.

01.09.2020

Minister pracy i ZUS przygotowali rodzicom niemiłą niespodziankę

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Rodzice, którzy od 1 września nie poślą dziecka do żłobka, przedszkola czy szkoły, choć placówka będzie otwarta albo ograniczenia sanitarne nie będą dotyczyły ich dziecka, nie dostaną dodatkowego zasiłku opiekuńczego. I to mimo, że przepisy ustawy się nie zmieniły, a jeszcze w czerwcu ZUS wypłacał w takich przypadkach zasiłek. Teraz jednak zmieniła się ich interpretacja.

01.09.2020

Nowe progi dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów

Domowe finanse Emerytury i renty

Pracujący emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, muszą pilnować osiąganych przychodów. Ich przekroczenie może spowodować zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia. Od 1 września obowiązują nowe, niższe progi przychodów.

31.08.2020

Fundusz Rezerwy Demograficznej sfinansował 13-tą emeryturę w 2019 r.

Finanse publiczne Emerytury i renty

Rząd chce umorzyć z dniem 1 stycznia 2021 r. pożyczkę udzieloną Funduszowi Solidarnościowemu z Funduszu Rezerwy Demograficznej w roku 2019. Oznacza to, że rządzący zabrali z rezerwy demograficznej środki zbierane latami na trudne czasy i wydali je na bieżące potrzeby.

31.08.2020

Tarcza wykluczyła z pomocy tych, którzy jej naprawdę potrzebują

Prawo pracy Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Mikroprzedsiębiorcy, którzy przespali moment znaczącego spadku obrotów na początku epidemii i nie złożyli wniosku o świadczenie postojowe, nie dostaną wsparcia z tarczy. Wykazanie w dwóch kolejnych miesiącach - poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe - przychodu równego „0,00 zł”, nie spełnia warunku ustawowego spadku przychodu o co najmniej 15 procent. Z tarczy wykluczono firmy, które mają największe kłopoty - wskazują eksperci.

31.08.2020

Budżet 2021. Rząd chce sfinansować z podatków ponad 80 mld zł świadczeń

Finanse publiczne Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne PPK

Od 1 marca 2021 roku emerytury i renty zostaną zwaloryzowane wskaźnikiem na poziomie 103,84 proc. Oznacza to, że najniższa emerytura wzrośnie co najmniej o 46,08 złotych – przewiduje projekt budżetu na 2021 rok. Jak ustalił serwis Prawo.pl, nie ma w nim, póki co, informacji o waloryzacji kwotowej.

28.08.2020

Rozporządzenie w sprawie dodatkowego zasiłku opiekuńczego podpisane

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie przywracające dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8 z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego przedszkola czy szkoły. Przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 września, a zasiłek będzie wypłacany do 20 września 2020 roku.

28.08.2020

Ponad połowa przedsiębiorców niepokoi się o przyszłość

Finanse Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Epidemia koronawirusa wywiera negatywny wpływ na wyniki działalności gospodarczej i nastroje większości przedsiębiorców. Choć duża część z nich jest zadowolona z pomocy udzielonej przez rząd, to spodziewają się kolejnych problemów w następnych miesiącach – wynika z badań opracowanych na zlecenie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Centrum im. Adama Smitha.

28.08.2020

Rząd chce poprawić sytuację matek, łamiąc przy tym konstytucję

Ubezpieczenia społeczne Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Resort pracy zapowiada zmianę przepisu dotyczącego zasiłku macierzyńskiego tak, by podstawa wymiaru świadczenia z ubezpieczenia chorobowego nie uwzględniała zmiany wymiaru czasu pracy. Zasada, wprowadzona w tarczy antykryzysowej 1, uderzyła w kobiety przebywające na urlopach macierzyńskich. Rząd chce to naprawić, ale w sposób sprzeczny z konstytucją.

28.08.2020

Bezpiecznie w szkole, bezpiecznie w pracy

Prawo pracy BHP

Program „Bezpiecznie w szkole” i dodatkowe działania Państwowej Inspekcji Pracy oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w czasie pandemii były tematem czwartkowej konferencji prasowej z udziałem minister Marleny Maląg. Następnie szefowa resortu rodziny oraz wiceminister Stanisław Szwed wzięli udział w uroczystości wręczenia Nagród Głównego Inspektora Pracy im. Romana Giedrojcia.

27.08.2020

Będą lepsze warunki socjalno-sanitarne dla kierowców i motorniczych w komunikacji miejskiej i międzymiastowej

Prawo pracy Transport

Organizator publicznego transportu zbiorowego lub gmina będąca stroną porozumienia międzygminnego w zakresie publicznego transportu będzie musiała zapewnić kierowcom autobusów i motorniczym przynajmniej na jednym krańcu linii komunikacyjnej toaletę, a na krańcu, na którym jest wyznaczona przerwa na spożywanie posiłku, odpowiednie pomieszczenie do tego przeznaczone – przewiduje projekt najnowszego rozporządzenia ministra infrastruktury.

27.08.2020

Rada Przedsiębiorczości chce zamrożenia płacy minimalnej na czas kryzysu

Prawo pracy Koronawirus

Zwiększenie bezrobocia, szarej strefy i inflacji – taki może być efekt podniesienia płacy minimalnej w Polsce do poziomu rekordowego w Unii Europejskiej w okresie największego kryzysu od kilkudziesięciu lat. Rada Przedsiębiorczości apeluje o zamrożenie płacy minimalnej i reformę algorytmu jej ustalania.

27.08.2020

Będzie świadczenie motywacyjne dla funkcjonariuszy ze stażem powyżej 25 lat służby

Policja Finanse

Zapewnienie optymalnych warunków pełnienia służby dla funkcjonariuszy oraz stworzenie instrumentów prawnych motywujących do pozostania w niej jak najdłużej jest podstawowym celem ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, którą podpisał prezydent.

27.08.2020

Z podwyższoną temperaturą nie do każdego sądu

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy BHP RODO Koronawirus

Sądy, podobnie jak inne instytucje i firmy, mierzą temperaturę wchodzącym osobom, mimo że nie ma w Polsce przepisu, który określałby wysokość temperatury, od której zaczyna się gorączka. W efekcie do jednego sądu nie wejdziemy z temperaturą 37,5 stopnia, do innego – 38 stopni. Do tego dochodzą wątpliwości związane z przetwarzaniem danych osobowych.

27.08.2020

MR: Zatrudnieni na umowy cywilnoprawne nie zawsze liczeni do subwencji

Prawo pracy Koronawirus Tarcza finansowa

Przedsiębiorca może zaliczyć w ramach ogólnej liczby pracowników, ustalanej na potrzeby określenia statusu mikroprzedsiębiorcy albo MŚP, osobę współpracującą zgłoszoną do ubezpieczeń społecznych pod kodem 0511 pod warunkiem, że osoba ta jest jednocześnie pracownikiem - twierdzi Ministerstwo Rozwoju.

26.08.2020