united kingdom
ukraine
Prawo.pl
Po kilkumiesięcznej współpracy z doradcami ponad 100 uchodźców z Ukrainy zostało dobrze przygotowanych do podjęcia pracy w naszym kraju. Są wśród nich chemicy, lekarze, kosmetyczki, adwokaci, dziennikarze czy strażacy. Pracodawcy, którzy chcieliby ich zatrudnić, mogą liczyć na pewnych, sprawdzonych pracowników i praktyczne wskazówki co do formalności związanych z ich przyjęciem do pracy.
Grażyna J. Leśniak
28.10.2022
Rynek Prawo pracy Ukraina
RPO otrzymuje skargi od obywateli, którzy mają trudności z uzyskaniem z archiwów dokumentacji osobowej i płacowej ze zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy. Skarżący potrzebują ich, by uzyskać od ZUS wyższe świadczenia emerytalne. W przypadku nieprzedłożenia dokumentów ZUS przyjmuje za podstawę wymiaru składek kwotę minimalnego wynagrodzenia.
Grażyna J. Leśniak
28.10.2022
Emerytury i renty Prawo pracy
Każdy pracodawca powinien określić porę nocną, która musi wynosić nie mniej niż 8 godzin i przypadać w pełni w granicach godzinowych wyznaczonych w przepisach Kodeksu pracy pomiędzy 21:00 a 7:00. Jeżeli istnieje ku temu obiektywna przesłanka – będzie nią stosowana organizacja pracy – dla poszczególnych grup osób mogą zostać wyznaczone różne pory nocne.
Marek Rotkiewicz
28.10.2022
Prawo pracy Prawo gospodarcze
Umowy z nauczycielami zatrudnianymi na zastępstwo często zawiera się na czas określony od 1 września do 30 czerwca, co jest niekorzystne w kwestii prawa do urlopu - zwracają uwagę posłowie. Przy takiej konstrukcji umowy zostanie obliczony ekwiwalent, na którym straci, a nauczycielom zostaje zgłoszenie sprawy do Państwowej Inspekcji Pracy.
Monika Sewastianowicz
28.10.2022
Kadry w oświacie Prawo pracy
2,5 tys. zł brutto na etat mają dostać sądy na nagrody dla swoich pracowników. To, kto i ile z tego otrzyma zależeć będzie od regulaminów premiowania i nagradzania, ale też lokalnych uzgodnień ze związkami. To pierwsza transza, ma być i kolejna, ale po zliczeniu sądowych oszczędności na koniec roku. Problem w tym, że konsultowano to tylko z częścią związków.
Patrycja Rojek-Socha
28.10.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Relacje pomiędzy pracodawcami a zakładowymi organizacjami związkowymi często są skomplikowane i budzą wiele emocji, bo są to podmioty stojące po „dwóch stronach barykady”. Do tego bieżącego rozwiązywania sytuacji konfliktowych nie ułatwia ustawa o związkach zawodowych, która weszła w życie ponad 30 lat temu i pomimo „dużej” nowelizacji z 2019 roku, nie nadąża za zmianami w innych przepisach prawa.
Michał Szuszczyński
28.10.2022
Prawo pracy Prawo gospodarcze

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jej celem jest uporządkowanie i doprecyzowanie przepisów tak, by proces wydawania elektronicznych decyzji, postanowień i innych pism z ZUS był szybszy i bardziej skuteczny. Za nowelizacją głosowało 445 posłów, jeden był przeciw, czterech się wstrzymało.
Grażyna J. Leśniak
27.10.2022
Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
Przepisy o pracy zdalnej w formie zmian w Kodeksie Pracy, wejdą w życie w przyszłym roku, trzy miesiące po podpisaniu jej przez prezydenta - poinformowała w czwartek Marlena Maląg, minister pracy i polityki społecznej, w Polsat News. Podkreśliła, że prace nad projektem zakończyły się już w podkomisji sejmowej.
Grażyna J. Leśniak
27.10.2022
Prawo pracy
Na koniec 2021 roku liczba pracujących w gospodarce narodowej wynosiła 15 mln osób. W stosunku do poprzedniego roku to wzrost o 1,4 proc., czyli o 213,6 tys. osób – podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2021 roku wzrosło o 8,7 proc.
Grażyna J. Leśniak
27.10.2022
Rynek Prawo pracy Finanse

W najbliższy poniedziałek ZUS pracuje tylko do 15:00

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
W najbliższy poniedziałek, 31 października 2022 roku, ZUS pracuje krócej. Sale obsługi klientów we wszystkich placówkach, a także Centrum Obsługi Telefonicznej 22 560 16 00 będą czynne od 8:00 do 15:00. Bez ograniczeń godzinowych można załatwiać swoje sprawy w ZUS poprzez indywidualne konto na PUE ZUS.
Grażyna J. Leśniak
27.10.2022
Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
Polska nie będzie już udzielała ochrony cudzoziemcom, którzy w innym państwie uzyskali ochronę czasową. Do 24 sierpnia 2023 r. wydłużona zostanie ważność dokumentów potwierdzających legalność pobytu cudzoziemców w Polsce. Jednocześnie z ustawy zniknie kluczowy przepis, który od listopada miał umożliwić obcokrajowcom, którzy nie spełniają warunków z ustawy o cudzoziemcach, ubieganie się o pobyt na trzy lata.
Grażyna J. Leśniak
27.10.2022
Prawo pracy Małe i średnie firmy Ukraina
Posłowie PiS wycofali kontrowersyjny projekt przewidujący że m.in. Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Gaz-System i Polfa Tarchomin podlegają specjalnym regułom nienaruszalności posad w zarządach i radach nadzorczych. Po silnej krytyce ze strony ekspertów, a nawet polityków Solidarnej Polski przyznali, że są wątpliwości konstytucyjne.
Paweł Rochowicz Renata Krupa-Dąbrowska
26.10.2022
Spółki Prawo gospodarcze

Sygnaliści – projekt bez obowiązku przyjmowania zgłoszeń anonimowych

Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Małe i średnie firmy Prawo europejskie
Aktualny projekt regulacji dotyczący ochrony sygnalistów nie nakłada obowiązku przyjmowania zgłoszeń anonimowych. Przyjmowanie tego typu zgłoszeń zależeć będzie od decyzji pracodawcy. Rezygnacja z przyjmowania zgłoszeń anonimowych wydaje się być korzystna, ponieważ zmniejsza obciążenie pracowników obsługujących system compliance. W praktyce odrzucenie zgłoszeń anonimowych może jednak przynieść pracodawcy więcej szkód niż korzyści. Piszą o tym Przemysław Mazur i Klaudia Kowalewska, prawnicy z kancelarii Romanowski i Wspólnicy.
Klaudia Kowalewska Przemysław Mazur
26.10.2022
Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Małe i średnie firmy Prawo europejskie
Rząd umywa ręce w kwestii zwrotu pracownikom kosztów pracy zdalnej. Proponuje, by wysokość ryczałtu, zamiast zwrotu kosztów, była bezpośrednio uzgadniana w firmach. Jednocześnie nie rezygnuje z przepisu zawierającego niejasne kryteria ustalania kwoty ryczałtu wypłacanej pracownikom. Prawnicy obawiają się, że to zachęci ZUS i urzędy skarbowe do kontroli i kwestionowania wysokości świadczeń.
Grażyna J. Leśniak
26.10.2022
Domowe finanse Prawo pracy
We wrześniu 2022 roku było 801,7 tys. bezrobotnych a stopa bezrobocia wyniosła 5,1 proc. – podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Największa stopa bezrobocia, wynosząca 8,7 proc., odnotowana została na Podkarpaciu, gdzie bez pracy pozostawało 67,8 tys. osób. Najniższa stopa bezrobocia była w Wielkopolsce i wyniosła 2,8 proc.
Grażyna J. Leśniak
25.10.2022
Rynek Prawo pracy
Państwo chce w większym stopniu pomagać osobom ze zmarginalizowanych terenów, jednak w niektórych przypadkach ta pomoc będzie zależeć od ich... stanu cywilnego. Zapewni preferencje przy utworzeniu stanowiska pracy m.in. dla osób, które pozostają w związku małżeńskim. Prawnicy wskazują, że takie rozwiązanie może być dyskryminujące.
Monika Sewastianowicz
25.10.2022
Prawo pracy
Ratyfikacja Protokołu Fakultatywnego do Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych nie jest przez Polskę planowana – przekazała w odpowiedzi na wystąpienie RPO Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Według niej, brak ratyfikacji protokołu przewidującego procedurę skargową w najmniejszym stopniu nie oznacza, że Polska nie przestrzega Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, bądź że może odstąpić od gwarantowania praw przez nią przewidzianych.
Grażyna J. Leśniak
24.10.2022
Pomoc społeczna Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Starosta pozbawił statusu bezrobotnego osobę, która nie stawiła się w powiatowym urzędzie pracy w wyznaczonym terminie i nie powiadomiła o uzasadnionej przyczynie tego niestawiennictwa. Naczelny Sąd Administracyjny zwrócił uwagę, że warunkiem koniecznym stwierdzenia niestawiennictwa jest jednoznaczne i niebudzące żadnych wątpliwości ustalenie, że bezrobotny został prawidłowo wezwany.
Dorian Lesner
24.10.2022
Prawo pracy
Rodzice dzieci do lat 8 będą mogli wnioskować o elastyczną organizację pracy, a w jej ramach m.in. o przerywany czas pracy. Pracownik będzie więc np. pracował rano, potem w środku dnia będzie miał przerwę i następnie wróci do służbowych obowiązków po południu. Okazuje się, że za tę przerwę pracodawcy będą musieli... zapłacić. Firmom będzie trudno odmówić takim żądaniom, a za naruszenia w tym zakresie czekają je drakońskie kary - przewiduje nowelizacja kodeksu pracy.
Grażyna J. Leśniak
24.10.2022
Prawo pracy Prawo europejskie

Rząd nierówno traktuje obywateli pobierających 500+, ale naprawiać sytuacji nie zamierza

Pomoc społeczna Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Świadczenie 500+ dla osób niesamodzielnych, które pobierają emeryturę, rentę bądź inne świadczenie finansowane ze środków publicznych, jest wypłacane jako różnica między kwotą 1896,13 zł a łączną otrzymywaną przez nich kwotą świadczeń brutto. Powoduje to "ucinanie", często znaczące, 500+. To rozwiązanie niesprawiedliwe, bo takiego kryterium dochodowego rodziców nie ma przy świadczeniu 500+ na każde dziecko do 18. r.ż. MRiPS nie zamierza jednak tego zmieniać.
Grażyna J. Leśniak
22.10.2022
Pomoc społeczna Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Więcej zatrudnionych na stałe w NGO, ale są problemy z umową o pracę

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo gospodarcze Finanse
Coraz więcej organizacji pozarządowych płaci wynagrodzenie za pracę, a coraz mniej korzysta wyłącznie z pracy społecznej – wynika z raportu „Kondycja organizacji pozarządowych. Trendy 2002-2022” Stowarzyszenia Klon-Jawor. Problemem w zatrudnianiu na etat w trzecim sektorze jest finansowanie ich działalności w przeważającej mierze z realizowanych projektów, które nie zapewniają ciągłości finansowania pracy zatrudnionych.
Beata Dązbłaż
21.10.2022
Prawo cywilne Prawo pracy Prawo gospodarcze Finanse
Coraz częściej można spotkać się z programami motywacyjnymi, w ramach których pracownicy spełniający określone kryteria, najczęściej dotyczące stażu pracy, otrzymują prawo nabycia papierów wartościowych na preferencyjnych warunkach, które zwykle obejmują niższą od rynkowej cenę nabycia lub częściowe sfinansowanie zakupu przez emitenta. Najczęstszym modelem jest oferowanie nabycia akcji spółki matki przez pracowników jej spółek zależnych – pisze radca prawny Mikołaj Zdyb.
Mikołaj Zdyb
21.10.2022
Prawo pracy Spółki Finanse
ZUS odmawia pracodawcom możliwości odliczenia 300 zł z podstawy oskładkowania, gdy posiłki pracowników finansowane są z kart przedpłaconych umożliwiających zakupy np. w sieciach handlowych. Jednocześnie akceptuje karty lunchowe, uprawniające do nabywania posiłków w restauracjach. Zdaniem prawników, stanowisko to jest dziś już nie do zaakceptowania, bo odwołuje się do oderwanego od rzeczywistości orzecznictwa sprzed dekady.
Grażyna J. Leśniak
21.10.2022
Prawo pracy
Wyzwania gospodarcze nie powstrzymują Polaków przed zmianą pracy. Aż 38 proc. uczestników najnowszego badania Pracuj.pl aktywnie poszukuje nowego pracodawcy. Zarobki pozostają główną motywacją do zmiany pracy w czasach wysokiej inflacji. Coraz ważniejszą zachętą do rekrutacji staje się możliwość pracy zdalnej.
Grażyna J. Leśniak
20.10.2022
Rynek Prawo pracy

Sąd pracy działa w zastępstwie sądu dyscyplinarnego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
W zasadzie sądy pracy nie powinny orzekać o przywróceniu zawieszonych sędziów do orzekania. Jednak prawnicy przyznają, że sytuacja jest wyjątkowa. Sąd pracy powinien powołać się na to, że jest sądem europejskim i wykonuje orzeczenia TSUE, a odsunięty od orzekania sędzia nie ma zapewnionej drogi sądowej od decyzji o zawieszeniu, bo Izba Dyscyplinarna SN była nielegalna.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.10.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Niska jakość i zmienność prawa problemem samorządów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Compliance Kontrola zarządcza
Prawie 60 proc. samorządowców źle ocenia jakość prawa i jego wpływ na funkcjonowanie jednostek samorządu terytorialnego. Dobrze - zaledwie 5 procent. Zdecydowana większość twierdzi, że ma trudności we wdrażaniu zmian prawnych w urzędach. Takie wnioski płyną z pierwszej edycji badania przygotowanego przez Wolters Kluwer Polska „LEXOMETR prawno-samorządowy 2022. Jednostki samorządu terytorialnego w dobie kryzysów”.
Robert Horbaczewski
20.10.2022
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Compliance Kontrola zarządcza
Dzięki umowom grantowym Polska otrzymała od Komisji Europejskiej łącznie blisko 700 mln zł na wsparcie działań związanych z masowym napływem osób uciekających przed wojną w Ukrainie - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort złożył już wniosek o kolejne środki w wysokości ponad 200 mln złotych.
Robert Horbaczewski
19.10.2022
Administracja publiczna Ukraina
Osoby bezrobotne zachowują prawo przynależności do związków zawodowych, a jeśli nie są ich członkami, mają prawo wstępowania do nich w przypadkach i na warunkach określonych ich statutami – twierdzi Główny Inspektorat Pracy. To odpowiedź na wystąpienie RPO w sprawie przepisów ograniczających prawa osób należących do związków zawodowych w okresie między rozwiązaniem stosunku pracy a formalnym uzyskania statusu osoby bezrobotnej.
Grażyna J. Leśniak
19.10.2022
Prawo pracy
Jeśli prawo krajowe wymaga w odniesieniu do spółki podlegającej przekształceniu odrębnego głosowania w celu wyboru proponowanych przez związki zawodowe przedstawicieli pracowników, taki mechanizm wyborczy musi zostać zachowany – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Grażyna J. Leśniak
19.10.2022
Prawo pracy Spółki Prawo europejskie
Jeżeli ktoś pracował w Polsce i na Ukrainie, po osiągnięciu wieku emerytalnego będzie mógł wystąpić o „podwójną” emeryturę. Polska ma podpisaną umowę o zabezpieczeniu społecznym z Ukrainą, która weszła w życie w styczniu 2014 r. Zgodnie z nią, osoba, która pracowała i podlegała ubezpieczeniom społecznym w Polsce i na Ukrainie, emeryturę może uzyskać z obydwu państw. Zasada ta dotyczy zarówno obywateli polskich, jak i ukraińskich – przypomina ZUS.
Grażyna J. Leśniak
19.10.2022
Domowe finanse Emerytury i renty