Aktywa państwowe i klimat nowymi działami administracji – zdecydował Sejm

Środowisko Administracja publiczna

Posłowie opowiedzieli się za zmianami w ustawie o działach administracji, która przewiduje kompetencje dla ministrów - klimatu i aktywów państwowych. Utworzenie nowych działów ma związek z dostosowaniem struktury administracji rządowej do nowych zadań. Akt trafi teraz do Senatu.

23.01.2020

Wydobycie kopalin - posłowie zmieniają przepisy

Środowisko

Postępowania koncesyjne dotyczące poszukiwania lub rozpoznawania złóż kopalin stałych, wszczęte przed 31 grudnia 2014 r. i dotąd niezakończone, będą toczyć się na zasadach sprzed nowelizacji prawa geologicznego i górniczego z 2014 roku. Tak przewiduje poselski projekt w tej sprawie nad którym pracuje Sejm.

22.01.2020

URE chce poznać lepiej sektor ciepłowniczy

Środowisko Spółki

W tym roku, obok standardowego corocznego sprawozdania z działalności za rok ubiegły, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, wezwał przedsiębiorców z branży ciepłowniczej do przedstawienia informacji na temat aktualnego poziomu emisji i prowadzonych inwestycji.

21.01.2020

Uchwały krajobrazowe mają usunąć chaos reklam, bo męczy, zasłania i zagraża

Samorząd terytorialny Środowisko

Coraz więcej miast decyduje się na porządkowanie na ich terenie reklam, które zasłaniają zabytki, wpływają negatywnie na mieszkańców i turystów, a także stwarzają zagrożenie na drogach. Procedury prac nad uchwałami krajobrazowymi trwają lata, najtrudniejsze jest pogodzenie oczekiwań mieszkańców i przedsiębiorców co do ładu przestrzennego.

20.01.2020

Samorządowcy boją się, że będą finansować walkę z ASF

Samorząd terytorialny Środowisko

Gminy i powiaty będą musiały za własne pieniądze stawiać ogrodzenia blokujące możliwość migracji zwierząt, by chronić swój teren przed rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń. Samorządowcy obawiają się braku możliwości dochodzenia zwrotu poniesionych kosztów.

20.01.2020

Kolejne miasta rezygnują z plastikowych naczyń

Samorząd terytorialny Środowisko

Władze samorządowe coraz powszechniej wydają zarządzenia wprowadzające zakazy wykorzystywania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych. Nie tylko we własnych urzędach, ale też w podległych jednostkach organizacyjnych, takich jak szkoły, biblioteki czy spółki.

18.01.2020

Senat za ulgą podatkową dla dotacji na zakup "elektryków"

Środowisko

Chodzi o nowelę o PIT i CIT przewidującą zwolnienie z podatku dotacji na zakup samochodów elektrycznych. Za przyjęciem jej bez poprawek było 99 senatorów, nikt nie był przeciwko i nikt nie wstrzymał się od głosowania.

17.01.2020

Ustawa wprowadzająca zmiany w BDO wraca do Sejmu

Środowisko

Firmy mają prawo prowadzić papierową ewidencję odpadów zamiast elektronicznej do końca czerwca. Papier będzie też dozwolony na wypadek awarii rejestru BDO. Ponadto za sprawą Senatu wydłuża terminy sprawozdawczości za 2019 rok. Te poprawki do noweli ustawy o odpadach musi jeszcze zaakceptować Sejm.

17.01.2020

Hałas, a nie odległość, powinien decydować o lokalizacji wiatraka

Samorząd terytorialny Środowisko Prawo gospodarcze

Obecne sztywne kryterium odległości farm wiatrowych od budynków, tak zwana 10H, blokuje inwestycje w wiatraki oraz planowanie przestrzenne w gminach. Branża oczekuje na jej usunięcie i wprowadzenie badania oddziaływania akustycznego wiatraków. Tymczasem resort rozwoju właśnie zapowiedział projekt nowelizacji ustawy jeszcze w tej połowie roku.

16.01.2020

Jest projekt ustawy o morskich farmach wiatrowych

Środowisko

Ministerstwo Aktywów Państwowych skierowało do konsultacji projekt ustawy o wytwarzaniu energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Uwagi można zgłaszać w ciągu 30 dni. Projekt przewiduje prawo do pokrycia tzw. ujemnego salda. Do 2022 roku będzie ono przyzwane decyzją prezesa URE, a potem w drodze aukcji.

16.01.2020

Za roznoszenie ASF niższa kara, niż za utrudnianie polowania

Środowisko Administracja publiczna

Myśliwi, którzy mają być podporą systemu walki z afrykańskim pomorem świń, sami przyczyniają się do rozprzestrzeniania się tej choroby. Ekolodzy alarmują, że nie mają oni żadnych środków higienicznych, ochrony, nie zabezpieczają wnętrzności martwych zwierząt, krwi. Po zmianach w prawie łowieckim niezachowanie zasad bioasekuracji będzie przestępstwem.

16.01.2020

27 miliardów euro dla Polski na neutralność klimatyczną

Środowisko

Polskie regiony z największą alokacją środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - napisał na Twitterze Michał Kurtyka, minister klimatu. W sumie na działania służące osiągnięciu neutralności klimatycznej dostaniemy 27 ze 104 miliardów euro. To najwięcej ze wszystkich krajów Unii Europejskiej.

15.01.2020

Senat: Komisja zgłasza poprawki do ustawy o BDO

Środowisko

Podczas posiedzenia senackiej Komisji Środowiska zgłoszono ważne poprawki do ustawy o odpadach wprowadzającej zmiany w ewidencjonowaniu. Zaproponowano przesunięcie z 15 marca na 30 czerwca 2020 roku terminu składania sprawozdań za rok 2019. Ma być też wprowadzana możliwość automatycznego przesyłania do BDO sprawozdań wygenerowanych w systemach firmowych.

14.01.2020

Wydłużenie papierowej ewidencji odpadów nie rozwiązuje wszystkich problemów z BDO

Środowisko

Ministerstwo Klimatu zapewnia, że baza Danych o Odpadach działa prawidłowo, że już wygenerowano 150 tys. kart przekazania odpadów . Lektura forów dla firm z branży skłania jednak do innych wniosków. Firmy, często jednoosobowe, mają problem z BDO, a dokładnie z precyzyjnym wypełnieniem dokumentów i przekazaniem odpadów dalej.

14.01.2020

Po wypadku na drodze gminnej odpady niebezpieczne ma usunąć sprawca

Samorząd terytorialny Środowisko

Odpowiedzialność za usuwanie odpadów niebezpiecznych powstających w wyniku wypadków drogowych na drogach gminnych spoczywa na sprawcy wypadku - odpowiada na pytanie czytelnika ekspert. Służby, takie jak straż pożarna, są zobowiązane do związania lub neutralizacji substancji niebezpiecznych powstałych w miejscu wypadku, ale już nie ich usunięcia.

13.01.2020

UOKiK finalizuje postępowanie w sprawie manipulowania przez Volkswagena wskaźnikami spalin

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Postępowanie dotyczące manipulowania wskaźnikami emisji spalin w samochodach koncernu Volkswagen jest na końcowym etapie - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji o Konsumentów. Zakończono analizę materiału dowodowego, o czym poinformowano pełnomocnika spółki. Następnym krokiem będzie wydanie decyzji.

13.01.2020

Gminy czekają na dane i nowy wzór wyliczeń poziomu recyklingu

Samorząd terytorialny Środowisko

Nie wiadomo, jak ostatecznie będzie wyglądał nowy wzór do obliczeń poziomu recyklingu, ale gminy są pewne, że jedynym sposobem na osiągnięcie wymaganych wskaźników jest minimalizacja odpadów zmieszanych. Czekają teraz na dane niezbędne do oszacowania poziomów za 2019 rok. W tym roku, jeśli nie osiągną wymaganych poziomów, będą narażone na kary.

13.01.2020

Przepisy są, ale na dopłaty do "elektryków" trzeba poczekać

Środowisko

Rozporządzenie regulujące dopłaty do samochodów, skuterów i rowerów elektrycznych już obowiązuje. Na wsparcie państwa jednak nie można jeszcze liczyć. By pomoc ruszyła, przepisy musi notyfikować Komisja Europejska. Jednak eksperci zachęcają do składania wniosków już, bo liczą w tej sprawie na pozytywną decyzję Komisji.

13.01.2020

Nowe zasady znakowania żywności „bez GMO” już obowiązują

Prawo karne Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Od początku tego roku można oznaczać produkty jako wolne od GMO. Jednak wyłącznie takie, które mają swoje genetycznie modyfikowane odpowiedniki. Ale producent, który zdecyduje się na takie znakowanie będzie musiał spełnić szereg dodatkowych wymogów formalnych - pisze dr Agnieszka Szymecka-Wesołowska.

10.01.2020