Prostą spółkę akcyjną nie tak prosto będzie założyć

Rynek Nowe technologie Spółki

Od 1 lipca można zakładać proste spółki akcyjne. Nie trzeba będzie mieć dużego kapitału - wystarczy nawet... złotówka. Nowa spółka ma się przydać m.in. startupom. Rządzić nią będzie, tak jak w spółkach amerykańskich, rada dyrektorów. Zdaniem prawników to zbyt eksperymentalna mieszanka przepisów o spółkach kapitałowych i nowych rozwiązań - trudno będzie ją założyć.

01.07.2021

Początek lipca pełen zmian w prawie

Prawnicy CIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki

Duża nowelizacja przepisów ustawy o VAT, zmiany w zwrotach podatku dla podróżnych, obowiązek zainstalowania kas online przez kolejne branże, nowelizacja przepisów akcyzowych – to najważniejsze przepisy, które weszły w życie 1 lipca. Wiele nowych regulacji dotknie nie tylko podatników, ale także innych podmiotów – m.in. notariuszy i spółek. Zmiany są istotne i dotyczą wielu gałęzi prawa.

01.07.2021

Wpisy do KRS online - sądy i przedsiębiorcy oszczędzą papier i czas

Wymiar sprawiedliwości Spółki Koronawirus

Od lipca wpisy do KRS będą przyjmowane niemal tylko w formie online. Postępowanie powinno znacznie przyśpieszyć, a i możliwość błędu we wniosku będzie zminimalizowana. Informatyzacja to kolejny krok - po wprowadzeniu konieczności składania sprawozdań finansowych online czy zakładaniu w ten sposób samej spółki – w cyfryzacji biurokratycznego życia przedsiębiorcy.

30.06.2021

NIK: Nie wszystkie zakupy spółek Skarbu Państwa zgodnie z przepisami

Finanse publiczne Spółki

Większość kontrolowanych spółek z udziałem Skarbu Państwa opracowała, wdrożyła i stosowała procedury zakupowe uwzględniające specyfikę działalności - stwierdza w swoim raporcie NIK. Część jednak spółek wyłączyła z nich tak istotne obszary jak usługi prawne, finansowe, ubezpieczeniowe, czy też zakup czasu antenowego, choć wydały na ten cel setki milionów złotych

29.06.2021

Ulga badawczo-rozwojowa nie dla spółek komandytowych

CIT Doradca podatkowy Spółki

Po ostatniej zmianie przepisów dotyczących opodatkowania spółek komandytowych, ich wspólnicy nie osiągają już dochodów z działalności gospodarczej. Zamiast tego wykazują dochody z udziału w spółce. Przez niekonsekwencję ustawodawcy i pozostawienie bez zmian przepisów o uldze na badania i rozwój, wspólnicy nie mogą skorzystać z odliczenia.

22.06.2021

Dzień Przedsiębiorcy - firmy kurierskie kwitną, a turystyczne walczą o przetrwanie

Spółki Małe i średnie firmy

Dziś po raz piąty obchodzony jest Dzień Przedsiębiorcy, święto wszystkich firm i tych małych, i tych dużych. Z ich kondycją biznesową jest jednak różnie - zdecydowana większość stara się dziś przetrwać. Za rok wielu z nich może już zwyczajnie nie być. Pandemia wydrenowała ich budżety, koszty dobiły, a państwo nie pomogło wystarczająco. Nie ułatwiały też firmom życia ciągłe zmiany w prawie.

21.06.2021

Ryzykowne żądanie zwrotu wszystkich akcji

Spółki Prawo gospodarcze

Mogło dojść do nadużycia uprawnień lub braku należytej staranności ze szkodą dla wizerunku Polski jako kraju przyjaznego inwestycjom zagranicznym i chroniącego bezpieczeństwo obrotu gospodarczego – tak adwokat Marcin Boruc ocenia żądanie zwrotu wszystkich akcji firmy ONICO Energia, jakie wobec mającego siedzibę w Szwajcarii GECX Group, wysuwa zarządca restrukturyzacyjny spółki ONICO S.A.

18.06.2021

Przedsiębiorcy coraz częściej nie płacą za polisy

Spółki Compliance

Ponad 231 mln złotych są winni firmom ubezpieczeniowym przedsiębiorcy- wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Długi ma już ponad 35 tysięcy firm, najwięcej z województwa mazowieckiego. Brak ważnej polisy to ogromne ryzyko dla przedsiębiorcy, które w przypadku szkody może doprowadzić firmę do ruiny.

18.06.2021

Projekt nowego prawa holdingowego: iluzoryczna ochrona wierzycieli spółki zależnej

Prawo cywilne Spółki

Projekt nowego prawa grup spółek przewiduje wprowadzenie odpowiedzialności spółki dominującej za skutki wydania wiążącego polecenia wierzycielowi spółki zależnej. Nie przewiduje jednak żadnej dodatkowej ochrony dla tych wierzycieli, co może stawiać ich w dużo gorszej sytuacji - pisze adwokat Piotr Kuźnicki. I zastanawia się, czy ten problem nie może znaleźć innego rozwiązania.

17.06.2021

Gdy jednoosobowa działalność gospodarcza okazuje się niewystarczająca - przekształcenie

Spółki Małe i średnie firmy

Wobec licznych zmian gospodarczych i zapowiadanych zmian podatkowych, które skupią się w szczególności wokół aktywności podejmowanych w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, przekształcenie rozwijającego się przedsiębiorstwa w spółkę prawa handlowego, tym samym nadanie mu pewnego szkieletu jest „grą wartą świeczki” - pisze adwokat Milana Krzemień.

04.06.2021

Skarbówka tropi karuzele VAT, ale łamie przy tym prawo

VAT Spółki Małe i średnie firmy

Dla organów podatkowych puste faktury i transakcje pozorne - to pojęcia tożsame. Fiskus, ścigając wyłudzenia VAT, w ramach tego samego stanu faktycznego stosuje jednak dwie różne podstawy prawne. Zdaniem ekspertów, skarbówka chce po prostu odmówić odliczenia VAT, a konkretny przepis nie ma dla niej znaczenia. Po stronie firm stoją sądy administracyjne.

02.06.2021

WSA: Fiskus sam musi ustalić strony postępowania, więc nie trzeba informować o przejęciu spółki

Ordynacja Spółki

Urząd skarbowy wydał decyzję określającą zobowiązanie podatkowe wobec przejętego podmiotu i skierował ją na jego adres. Spółki co prawda nie poinformowały go o przejęciu, ale nie oznacza to, że nie powinien on samodzielne ustalić stron postępowania. Powinność ta wynika z zasady prawy obiektywnej. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

31.05.2021

Przedsiębiorcy płacą z poślizgiem, choć mają się lepiej

Rynek Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse

Co trzeci przedsiębiorca płaci obecnie z opóźnieniem, mimo że 43 proc. właścicieli firm dobrze ocenia swoją sytuację ekonomiczną, a 28 proc. spodziewa się poprawy w najbliższych trzech miesiącach – wynika z VIII edycji badania Krajowego Rejestru Długów „KoronaBilans MŚP”.

28.05.2021

Menadżerom trudno uniknąć odpowiedzialności za zaległości podatkowe

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki

Złożenie wniosku o upadłość może uchronić członków zarządu przed odpowiedzialnością za niezapłacone podatki. Wielu menadżerów nie robi tego jednak, licząc na szybką poprawę wyników firmy. Z najnowszego wyroku NSA wynika, że prezes nie może też uwolnić się od odpowiedzialności tłumacząc, że w dacie pełnienia przez niego funkcji, nie występowały okoliczności do złożenia wniosku o upadłość.

28.05.2021

UOKiK: Kara dla firmy za uniemożliwienie przeszukania

Prawo cywilne Rynek i konsument Spółki Prawo gospodarcze

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wydał dwie decyzje, w których nałożył kary w wysokości 500 tys. zł na spółkę Platinium Wellness oraz 150 tys. zł na prezesa zarządu tej firmy. Sankcje zostały nałożone za utrudnianie przeszukania, które miało uniemożliwić zebranie dowodów w prowadzonym postępowaniu.

24.05.2021

Sarnowski: MF planuje szereg ulg podatkowych dla firm

CIT PIT Nowe technologie Spółki Małe i średnie firmy

Resort finansów chce wprowadzić udogodnienia dla dużych inwestorów, ulgi podatkowe związane z powrotem do Polski oraz przeniesieniem tu działalności, ulgi na prototyp i robotyzację - twierdzi Jan Sarnowski, wiceminister finansów. Według niego, MŚP dostaną ulgę dotyczącą wejścia na giełdę.

16.05.2021

Niezdefiniowana w prawie powtarzalność świadczenia niepieniężnego to dziś problem

Prawo pracy Spółki

Powtarzalne świadczenie niepieniężne, którego źródłem jest umowa spółki, nie może być traktowane jako wykonywanie pracy przez cudzoziemca w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. A skoro tak, to taka aktywność cudzoziemca nie wymaga uzyskania dokumentu legalizującego pracę na terytorium RP. Nie trzeba też płacić ZUS i PIT

13.05.2021

Luka w prawie pozwala unikać pracującym w Polsce cudzoziemcom płacenia ZUS i PIT

Prawo pracy Spółki

Cudzoziemcy, głównie Ukraińcy, nabywają udziały w polskich spółkach z o.o., by pracować w Polsce bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na pracę oraz płacenia składek na ZUS i podatku PIT. Wykorzystują do tego przewidziany w prawie obowiązek wykonywania przez wspólników powtarzających się świadczeń niepieniężnych w ramach umowy spółki. Rząd wie o tym od co najmniej 2017 roku i nic do tej pory z tym nie zrobił.

12.05.2021

Marek Niedużak: Fundacja rodzinna będzie się opłacać dużym firmom rodzinnym

Spółki Prawo gospodarcze

Chcielibyśmy rekomendować Ministerstwu Finansów, aby dywidenda wypłacana z firmy dla fundacji rodzinnej była zwolniona z podatku. Postulujemy też lepsze zasady opodatkowania beneficjentów nienależących do najbliższej rodziny  – mówi Marek Niedużak, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, współtwórca projektu ustawy o fundacji rodzinnej.

30.04.2021

Już 11 maja startuje konferencja Compliance Days 2021

Prawo karne Spółki Prawo gospodarcze

We wtorek 11 maja rozpocznie się konferencja online Compliance Days. To 25 sesji tematycznych, 50 prelegentów, workshopy w małych grupach, know-how, najnowsze zmiany w prawie już obowiązujące i planowane. To najkrótsze podsumowanie programu trzydniowej konferencji poświęconej zarządzaniu zgodnością z prawem.

28.04.2021