SA: Tajemnicza rola zagranicznego przedsiębiorcy w polskich spółkach

Prawo karne Spółki Prawo gospodarcze

Mając 10-letnie doświadczenie w prowadzeniu spółki oskarżony musiał wiedzieć, że dla wykonywania jakichkolwiek czynności trzeba mieć umocowanie, poprzez zatrudnienie albo udzielenie odpowiedniego pełnomocnictwa - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie i uchylił wyrok do ponownego rozpoznania. Sąd pierwszej instancji ustali więc, jaką rzeczywistą rolę pełnił obywatel estoński w polskich spółkach.

28.03.2022

Ubezpieczenie na życie członka zarządu może być kosztem podatkowym firmy

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki

Jeśli prawo do dodatkowego świadczenia na rzecz członka zarządu wynika z uchwały zgromadzenia wspólników lub umowy spółki, możliwe jest zaliczenie do koszów podatkowych składek na jego ubezpieczenie na życie - zarówno w części ubezpieczeniowej, jak i inwestycyjnej. Wynika to z najnowszych interpretacji fiskusa.

22.03.2022

Przekształcenie pracodawcy nie pozbawia pracowników prawa do oszczędzania w PPK

Domowe finanse Spółki PPK

W przypadku przekształcenia podmiotu zatrudniającego, z którym wiąże się kontynuacja bądź wstąpienie w prawa i obowiązki w zakresie pracowniczych planów kapitałowych, nadal obowiązuje zawarta wcześniej umowa o zarządzanie PPK. Uczestnicy pracowniczych planów kapitałowych oszczędzają wówczas w tym programie na dotychczasowych zasadach.

21.03.2022

Zbyt niski limit blokuje wypłatę rekompensat firmom przy granicy z Białorusią

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Część przedsiębiorców działających przy granicy z Białorusią nie otrzymuje rekompensat z tytułu obowiązujących w tym rejonie od wielu miesięcy ograniczeń. Powodem jest wyczerpanie się limitu de minimis. Interweniuje w tej sprawie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Według niego trzeba koniecznie notyfikować w Brukseli podniesienie tego limitu. 

18.03.2022

Rząd chce zmienić ustawę regulującą działalność lombardową

Spółki Prawo gospodarcze Finanse

Ministerstwo Finansów wspólnie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotują projekt ustawy regulującej działalność lombardową. Taką działalność będą mogły prowadzić firmy wpisane do rejestru przedsiębiorców prowadzących działalność lombardową. Rejestracja ma być prosta i możliwa przez nternet.

14.03.2022

Specustawa dla uchodźców bez ochrony państwowych spółek i urzędników

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ukraina

Przy okazji niesienia pomocy Ukrainie Sejm zdecydował też o zwolnieniu z odpowiedzialności za nietrafione decyzje państwowe podmioty gospodarcze i urzędników. Wywołało to kontrowersje, jako regulacja nieuzasadniona i niedopuszczalna w ustawie poświęconej zupełnie innym sprawom. Senat w piątek wykreślił te przepisy, a w Sejmie w sobotę nie znalazła się większość dla odrzucenia tej poprawki.

12.03.2022

Wnoszący aport do spółki ma prawo do rozliczenia kosztów

CIT Doradca podatkowy Spółki Finanse

Naczelny Sąd Administracyjny w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy wypowiedział się w sprawie sposobu rozpoznawania kosztów w przypadku zbycia przedmiotu wkładu niepieniężnego, co daje temu orzeczeniu walor precedensowego. Co prawda, sprawa dotyczyła kwestii interpretacji indywidualnej, jednakże może mieć ona swoje przełożenie na praktykę organów podatkowych.

23.02.2022

Nowelizacja ustawy o rekompensatach dla sektorów energochłonnych podpisana

Spółki Prawo gospodarcze

Prezydent podpisał zmianę ustawy o rekompensatach dla branż energochłonnych. Firmom dojdą nowe obowiązki, a za ich niewypełnienie będzie groziła kara w wysokości do 5 proc. faktycznie uzyskanych rekompensat. Poziom rekompensat nie może przekroczyć 75 proc., a ich wartość będzie wyliczana na podstawie rzeczywistego zużycia energii.

18.02.2022

Minimalny CIT groźny dla szpitali i przychodni. Potrzebna zmiana ustawy

CIT Spółki Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Finansów twierdzi, że tzw. minimalny CIT, czyli podatek od strat, nie obejmuje podmiotów prowadzących działalność leczniczą, bo ceny ich usług są regulowane. Z taką interpretacją nie zgadzają się jednak ich właściciele i prezesi. Bo nie obejmie ona wszystkich świadczeń i podmiotów, a po drugie nie jest wiążąca.

16.02.2022

Prof. Romanowski: Naprawa Polskiego Ładu doczepiona do kodeksu spółek, czyli legislacyjna gangsterka

Spółki Prawo gospodarcze Polski Ład

Zdaje się, że projektodawcy, na czele których stoi wicepremier Sasin, obawiają się, że Senat odrzuci nowelę kodeksu spółek handlowych. Postanowili więc zastosować swoisty „szantaż”, swoistą „gangsterkę” legislacyjną. Dążąc do uchwalenia noweli KSH umożliwiającej wymuszenie posłuszeństwa biznesu wobec władzy dołączyli korzystną dla niektórych przedsiębiorców zmianę, ale nie związaną z prawem spółek.

11.02.2022

Prof. Romanowski: „Polski Ład” korporacyjny w spółkach – czyli lex Sasin&Company

Rynek Spółki Prawo gospodarcze

„Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty” (Frank Zappa). Przepisy tworzą ludzie i kontekst. Wielu paraliżuje strach przed myśleniem, władzą oraz ów kontekst. Projekt nowelizacji spółek handlowych powstał pod kierownictwem ministra Sasina. Dlaczego minister aktywów państwowych określa zasady funkcjonowania spółek - zastanawia się prof. Michał Romanowski.

08.02.2022

WSA: Brytyjska spółka też może ubiegać się o pomoc na ochronę miejsc pracy

Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Koronawirus

Brytyjska spółka prawa handlowego, prowadząca działalność w Polsce w formie oddziału, zwróciła się o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników. Organy odmówiły ze względu na zagraniczną przynależność. Wojewódzki Sąd Administracyjny zwrócił uwagę, że spółka zatrudniała polskich pracowników i realizowała zobowiązania na takich samych zasadach jak polscy przedsiębiorcy.

08.02.2022

NSA: Członek zarządu może ograniczyć swoje kompetencje, ale nie odpowiedzialność

CIT VAT Spółki

Były wiceprezes zarządu chciał się uwolnić od odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki. Naczelny Sąd Administracyjny uznał jednak, że brak wiedzy o kondycji finansowej nie jest do tego wystarczającą przesłanką. Członek zarządu ponosi bowiem odpowiedzialność za prowadzenie spraw spółki, nawet jeśli nie wykonywał swoich obowiązków lub ograniczył kompetencje.

25.01.2022

WSA: Pełnomocnictwo do reprezentowania spółki przez wójta nie zostanie udostępnione

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Spółki

Pełnomocnictwo udzielone przez reprezentującego podmiot gospodarczy nie jest dokumentem urzędowym. Zostało ono wystawione przez podmiot prywatny i dotyczy spraw, które nie są związane z działalnością organu publicznego oraz zarządzaniem mieniem komunalnym. Dokument ten nie jest informacją publiczną i nie podlega udostępnieniu.

24.01.2022

Opóźnienia w KRS zmuszają firmy do płacenia wyższych podatków

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Polski Ład

Obserwacje doradców podatkowych pokazują, że firmy muszą już nawet kilka miesięcy czekać na zarejestrowanie przekształcenia lub innej zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym. Tymczasem bez wpisu w rejestrze – zmiana pozostaje nieważna. Problem staje się coraz bardziej palący, bo każdy dzień zwłoki, to w wielu przypadkach konieczność płacenia wyższego podatku.

20.01.2022

Więcej raportowanych transakcji w 2022 roku

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Spółki

Ten rok w zakresie cen transferowych będzie wymagający. Dokumentowaniu i raportowaniu będą podlegać transakcje kontrolowane oraz po raz pierwszy inne niż kontrolowane (z limitem 500 tys. zł) dokonane przez podatników w roku 2021. A to wszystko w oparciu o znowelizowane przepisy w ramach Polskiego Ładu oraz kolejne objaśnienia i rekomendacje.

18.01.2022

Compliance - 10 kluczowych wyzwań na 2022 rok

Spółki Małe i średnie firmy Compliance

Miniony rok był bogaty w wydarzenia z szeroko rozumianego Compliance. Większość firm i pracowników oswoiła pandemiczne warunki pracy, a ustawodawca również zauważył korzyści z tak wypracowanych pandemicznych rozwiązań,które już na trwałe wdrażane są w przepisach kolejnych ustaw. Jednak w sytuacji, gdy pewne są tylko kolejne zmiany, czas na subiektywny ranking wyzwań Compliance na 2022 rok.

12.01.2022

Przedsiębiorcy apelują do rządu, by wycofał się z Polskiego Ładu

Spółki Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

Wielu przedsiębiorców uważa, że przez Polski Ład znaleźli się w gorszej sytuacji aniżeli przez lockdown. Prowadzenie działalności jest po prostu nieopłacalne. Organizacje przedsiębiorców oczekują, że rząd widząc co się dzieje zrobi krok w tył i wycofa się z tej reformy albo szybko poprawi przepisy.

11.01.2022

UOKiK nałożył słone kary na kartele dealerów ciężarówek

Rynek i konsument Spółki Finanse

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał dwie decyzje dotyczące porozumień ograniczających konkurencję pomiędzy dealerami samochodów ciężarowych. Nabywcy tych pojazdów przez wiele lat nie mieli swobodnego wyboru sprzedawcy i płacili zawyżone ceny. Sześć spółek i ośmiu menadżerów otrzymało kary na łączną kwotę ponad 122 mln zł.

10.01.2022

Zmiany w KSH zachęcą do przyjrzenia się ładowi korporacyjnemu

Spółki Prawo gospodarcze

W Sejmie trwają prace nad tzw. „prawem holdingowym”, czyli dużymi zmianami w Kodeksie spółek handlowych. Nowelizacja może istotnie wpłynąć na sposób funkcjonowania grup kapitałowych. Wdrażanie nowych przepisów będzie też dla spółek sposobnością do aktualizacji (lub stworzenia) ich ładów korporacyjnych, a dla członków ich organów - do przyjrzenia się kwestii ich odpowiedzialności.

10.01.2022