W 2014 r. niemiecka spółka akcyjna została przekształcona w spółkę europejską (SE). Od tego momentu działa ona pod firmą SAP SE. Rada nadzorcza tej spółki przed przekształceniem i po nim składała się parytetowo z przedstawicieli akcjonariuszy i pracowników. Jednakże przed przekształceniem przedstawicieli pracowników wybierano zgodnie z prawem niemieckim w dwóch odrębnych głosowaniach, z których jedno było zastrzeżone dla wyboru kandydatów wystawianych przez związki zawodowe.
Przekształcenie zostało poprzedzone zawarciem układu w sprawie przyszłego uczestnictwa pracowników w SAP SE przez SAP i reprezentujący pracowników specjalny zespół negocjacyjny. Układ ten przewiduje, że w razie zmniejszenia liczby członków rady nadzorczej do 12 związki zawodowe zachowają prawo do proponowania kandydatów, lecz nie będzie im przysługiwać uprawnienie do ich wyboru w odrębnym głosowaniu.
Czytaj również: TSUE: Kara za błędy w przechowywaniu dokumentacji pracowników delegowanych ma być proporcjonalna
Układ w sprawie uczestnictwa w radzie nadzorczej
Z uwagi na fakt, że SAP SE planowała faktycznie zmniejszenie liczby członków rady nadzorczej do 12, niemieckie związki zawodowe, w tym w szczególności IG Metall (Industriegewerkschaft Metall) i ver.di (Vereinte Dienstleistungsgewerkschaft), wniosły sprawę do sądów niemieckich.
W tym kontekście Bundesarbeitsgericht (niemiecki federalny sąd pracy) zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości o dokonanie wykładni dyrektywy uzupełniającej statut spółki europejskiej w odniesieniu do uczestnictwa pracowników. Zgodnie z tą dyrektywą, układ w sprawie mechanizmów uczestnictwa pracowników (układ w sprawie uczestnictwa) powinien zapewniać dla wszystkich aspektów uczestnictwa pracowników co najmniej taki sam poziom ich uczestnictwa jak istniejący w ramach spółki przed jej przekształceniem w SE. Bundesarbeitsgericht (federalny sąd pracy) dąży zatem do ustalenia, czy należy utrzymać szczególną procedurę głosowania w celu wyboru przedstawicieli związków zawodowych do rady nadzorczej SE powstałej w wyniku przekształcenia spółki akcyjnej prawa niemieckiego, czy też można ją usunąć w ramach negocjowania układu w sprawie uczestniczenia.
Sprawdź również książkę: Kodeks pracy. Wynagrodzenia, urlopy i czas pracy. Pracownicze plany kapitałowe. Ochrona zatrudnienia i świadectwa pracy. Organizacje pracodawców, zwią >>
Rzecznik generalny za utrzymaniem szczególnej procedury głosowania
W wydanej w czwartek, 28 kwietnia 2022 r. opinii rzecznik generalny Jean Richard de la Tour proponuje udzielenie odpowiedzi, zgodnie z którą przysługująca specjalnemu zespołowi negocjacyjnemu autonomia negocjacyjna nie pozwala na zniesienie odrębnego głosowania przeprowadzanego w celu wyboru określonej liczby kandydatów wystawianych przez związki zawodowe na stanowiska przedstawicieli pracowników w radzie nadzorczej, jeżeli taki szczególny tryb istnieje i jest obligatoryjny na mocy prawa krajowego mającego zastosowanie do spółki, która ma zostać przekształcona.
Co się tyczy Niemiec, a zatem przypadku SAP SE, według rzecznika generalnego nie ulega wątpliwości, że szczególny tryb głosowania dotyczący przedstawicieli związków zawodowych jest charakterystyczną cechą systemu partycypacji w tym państwie członkowskim i nie może być przedmiotem negocjacji.
Opinia rzecznika generalnego nie wiąże Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Zadanie rzeczników generalnych polega na przedkładaniu Trybunałowi, przy zachowaniu całkowitej niezależności, propozycji rozstrzygnięć prawnych w sprawach, które rozpatrują. Sędziowie Trybunału rozpoczynają właśnie obrady w tej sprawie. Wyrok zostanie wydany w terminie późniejszym.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.