Wycinka żywopłotu - do 25 metrów bez formalności, ale uwaga na ptaki

Środowisko Nieruchomości

Wycinka żywopłotu nie zawsze wymaga załatwienia formalności. Wystarczy, że swoją powierzchnią nie przekracza 25 mkw., a już takiego obowiązku nie ma. Trzeba upewnić się jednak, czy na żywopłocie nie znajdują się przypadkiem gniazda z pisklętami. Zwyczajowo okres lęgowy ptaków wypada między 1 marca, a 15 października, lecz w przypadku gatunków chronionych ochrona będzie obowiązywała cały rok.

16.04.2022

Emisja CO2 - do końca marca firmy składają raport

Środowisko

Do końca marca przedsiębiorcy prowadzący instalacje emitujące gazy powinni złożyć raport z emisji CO2 do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Jeżeli tego nie zrobią grozi im wysoka grzywna, bo aż w wysokości 50 tys. zł.

30.03.2022

Gmina może zmieniać przeznaczenie prywatnych nieruchomości

Samorząd terytorialny Nieruchomości

Właściciele nieruchomości zarezerwowanej w planie pod inwestycję publiczną, np. tereny zielone, mogą żądać od gminy odszkodowania lub wykupienia nieruchomości albo jej części, lub przyznania nieruchomości zamiennej. Z takimi roszczeniami mają prawo wystąpić, gdy nie mogą korzystać z nieruchomości (lub jej części) w sposób dotychczasowy lub jeżeli jest to istotnie utrudnione.

26.03.2022

Sprzedaż alkoholu przez przedsiębiorców obwarowana licznymi restrykcjami

Rynek Prawo gospodarcze

Od ponad 100 lat przedsiębiorcy w branży alkoholowej mają „pod górkę” w różnych aspektach swojej działalności. Jedne z najbardziej restrykcyjnych zasad obrotu hurtowego (sprzedaży) dotyczy napojów alkoholowych powyżej 18 proc. oraz warunków udzielanych w związku z tym zezwoleń. Przedsiębiorcy naruszającemu te zasady grozi cofnięcie zezwolenia, ale także wysoka grzywna.

19.03.2022

Inwestor czeka trzy dni na dziennik budowy

Administracja publiczna Budownictwo

Starosta wydaje inwestorowi dziennik budowy w ciągu trzech dni od dnia złożenia wniosku, jednak nie wcześniej niż w dniu, w którym decyzja o pozwoleniu na budowę stała się ostateczna. Podobnie jest w przypadku wznowienia robót oraz decyzji legalizującej samowolę budowlaną.

16.12.2021

Właściciel nieruchomości niezamieszkałej może przystąpić do gminnego systemu gospodarowania odpadami

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Od 23 września 2021 roku istnieje możliwość przystąpienia do gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi przez właściciela nieruchomości niezamieszkałej, po złożeniu stosownego oświadczenia o przystąpieniu do systemu, ale moc obowiązującą takie oświadczenie uzyska dopiero z chwilą obowiązywania nowej umowy o zamówienie publiczne na odbiór odpadów komunalnych.

26.11.2021

Transport odpadów niebezpiecznych tylko zgodnie z międzynarodowymi przepisami

Środowisko Drogi Odpady

Transport towarów niebezpiecznych wiąże się z wysokim niebezpieczeństwem wynikającym z specyfiki przewożonych towarów. Mogą one bowiem wpływać szkodliwie oraz powodować zagrożenie dla ludzi, zwierząt, mienia i środowiska. Wolno je przewozić wyłącznie na warunkach określonych w międzynarodowych przepisach.

14.09.2021

Czy na przebudowę komina potrzebne jest pozwolenie?

Budownictwo

Podniesienie oraz wymurowanie komina w budynku mieszkalnym nie wymaga na ogół uzyskania w starostwie pozwolenia na roboty budowlane ani zgłoszenia robót. Nie zawsze jednak tak jest. Gdy budzi to wątpliwości, powiatowy inspektor nadzoru budowanego ma prawo prowadzić postępowanie naprawcze i w ostateczności nakazać rozbiórkę.

27.07.2021

Wycena nieruchomości jest ważna przez rok

Budownictwo

Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami operat szacunkowy może być wykorzystywany do celu, dla którego został sporządzony, przez okres 12 miesięcy od daty jego sporządzenia, chyba że wystąpiły zmiany uwarunkowań prawnych lub istotne zmiany czynników. Operat szacunkowy może być wykorzystywany po upływie tego okresu po spełnieniu jednego warunku

07.05.2021

Czy odeskowaną wiatę należy uznać za budynek?

Budownictwo

Wiata należy do kategorii obiektów budowlanych. Nie może być obudowana ze wszystkich albo z większości stron. Brak definicji wiaty powoduje jednak konieczność każdorazowej ocen czy dany obiekt, jest wiatą czy budynkiem. Nie będąc budynkiem, kwalifikują się do kategorii określonej mianem budowli, którą stanowi każdy obiekt budowlany, niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury.

24.02.2021

Adres e-mail nie zawsze jest daną osobową w rozumieniu RODO

Prawo pracy Małe i średnie firmy RODO

Adres e-mail może być uznany za daną osobową podlegającą ochronie jedynie wówczas, gdy jesteśmy w stanie na jego podstawie zidentyfikować konkretną osobą fizyczną - wyjaśnia Aleksandra Tomczyk z LEX Ochrona Danych Osobowych.

24.02.2021

W jakiej odległości usytuować dom od granicy działki o użytku leśnym?

Budownictwo

Przepisy pozwalają zbliżyć budynek do lasu po pierwsze wtedy, kiedy teren, na którym znajduje się las, jest przeznaczony w MPZP pod zabudowę niezwiązaną z produkcją leśną lub grunty są objęte zgodą na zmianę przeznaczenia - wyjaśnia Sara Oziemska z LEX Budownictwo.

18.02.2021

Obowiązek wybudowania windy zależy od różnicy poziomów posadzek

Budownictwo

Jeśli różnica poziomów posadzek pomiędzy pierwszą i najwyższą kondygnacją nadziemną przekracza 9,5 m, budynek powinien być wyposażony w dźwig osobowy. Tak wynika z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

15.02.2021

Po otrzymaniu decyzji można przystąpić do użytkowania obiektu budowlanego

Budownictwo

Decyzja administracyjna zaczyna funkcjonować w obrocie prawnym od momentu jej skutecznego doręczenia. Z tą też chwilą należy utożsamiać uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie upoważniające do przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego - wyjaśnia Maria Kopytowska z LEX Budownictwo.

12.02.2021

Pod jaki kodem dokonać klasyfikacji złomu miedzianego kabla?

Środowisko

Jeżeli kable są elementem innego urządzenia, a nie samodzielnym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, to w takim przypadku zaklasyfikujemy je jako odpady pod kodem 16 02 16 - wyjaśnia Paweł Sosnowski, ekspert z LEX Prawo Ochrony Środowiska.

04.02.2021

Wymiana pieca gazowego nie wymaga ani pozwolenia, ani zgłoszenia

Budownictwo

Wymiana pieca gazowego na nowy to remont urządzenia technicznego jako części obiektu budowlanego. A zgodnie z obowiązującą od września 2020 roku nowelizacją prawa budowlanego przebudowa i remont urządzeń budowlanych nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia. Przepisy nie wymagają zgłoszenia wymiany pieca zakładowi gazowniczemu, jak też zarządcy budynku.

27.01.2021

Przycięcie gałęzi drzew na terenie zakładu nie wymaga informowania urzędu

Środowisko

Przycięcie gałęzi drzew, które znajdują się na terenie zakładu produkcyjnego, nie wymaga informowania o tym zamiarze urzędu i jest dozwolone w przypadku usunięcia gałęzi drzewa w wymiarze nieprzekraczającym 30 proc. korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa - wyjaśnia Marcin Krudysz.

15.12.2020

Co to są parametry użytkowe i techniczne obiektu budowlanego

Budownictwo

W przepisach Prawa budowlanego zawarto m.in. definicję pojęcia „przebudowa”, w której pojawiają się dwa wyrażenia „parametry użytkowe i techniczne”. Jak należy rozumieć te pojęcia, skoro brak ich ustawowej definicji? Z pomocą przychodzą orzeczenia sądów administracyjnych.

02.12.2020