Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej dla fundacji rodzinnej może ograniczyć jej skuteczność

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Projektowana ustawa o fundacji rodzinnej to regulacja wyczekiwana przez wielu przedsiębiorców rodzinnych szukających skutecznych sposobów na zapewnienie sukcesji swojego biznesu. Projekt przewiduje jednakże dla fundacji rodzinnych zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, który może okazać się dużym problemem dla prowadzenia i realizacji jej celów - twierdzą Patrycja Bińczak i Dawid Feliszek.

18.09.2021

Nowa ustawa uszczelnia zakaz handlu w niedziele

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Sejm znowelizował w piątek ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Celem wprowadzonych zmian jest uszczelnienie zakazu handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Za zmianami w regulacji z 2018 roku głosowało 272 posłów, przeciw było 135, 37 osób wstrzymało się od głosu.

17.09.2021

Sejm pracuje nad projektem o nowych ramach ostrożnościowych dla firm inwestycyjnych

Finanse publiczne Prawo gospodarcze

Dostosowanie polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej dotyczących wymagań dla firm inwestycyjnych - to cel projektu, którego pierwsze czytanie odbyło się w Sejmie w środę. Chodzi o ustanowienie nowego systemu ostrożnościowego i zapewnienie firmom inwestycyjnym w całej UE działania w oparciu o jednolite regulacje.

15.09.2021

Zdjęcie wykorzystane w grafice Warhola poza dozwolonym użytkiem

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Nowojorski sąd w precedensowym wyroku orzekł, że seria sitodruków Andy'ego Warhola z serii Prince stworzona z fotografii specjalizującej się w portretach znanych ludzi Lynn Goldsmith, jest zasadniczo podobna do tej fotografii, a więc nie kwalifikuje się, jako dozwolony użytek. To dobry przykład dla analizy zagadnień związanych z wykorzystaniem utworu chronionego w przekształcający sposób

14.09.2021

Sejm na razie nie wraca do lex TVN

Prawo AI Prawo gospodarcze

Podczas rozpoczynającego się w środę trzydniowego posiedzenia Sejm nie zajmie się odrzuconą przez Senat nowelizacją ustawy medialnej, nazywanej lex TVN. Jak poinformował we wtorek Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu i szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, nie ma takiego punktu w porządku tego posiedzenia.

14.09.2021

Nawet RCL nie wytrzymał - z legislacją tak źle jeszcze nie było

Prawo gospodarcze

Brak konsultacji społecznych, pomijanie w uzasadnieniach do projektów ustaw informacji o najważniejszych proponowanych zmianach, czy oceny skutków regulacji, które nie uwzględniają szerszego kontekstu i wpływu zmian na prawo i gospodarkę - to tylko niektóre zarzuty prawników wobec procesu legislacyjnego. Tryb prac nad nowym prawem budzi już nawet sprzeciw Rządowego Centrum Legislacji i poszczególnych ministerstw.

13.09.2021

Prof. Bilewska: Prawo holdingowe, czyli „wielka piątka” rządowej nowelizacji prawa spółek

Spółki Prawo gospodarcze

Proponowana przez rząd nowelizacja Kodeksu spółek handlowych oznacza nie tylko wprowadzenie do polskiego prawa regulacji prawa grup spółek, ale także nowości w zakresie corporate governance - pisze prof. Katarzyna Bilewska. I dodaje, że problem sprowadzać się będzie do kwestii, który interes: własny interes spółek czy też interes grupy, powinien mieć prymat przy podejmowaniu decyzji przez spółki.

10.09.2021

Fundacja prowadzi działalność gospodarczą - zarząd odpowiada, ale nie jak w spółce

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Fundacje mogą prowadzić działalność gospodarczą, ale odpowiedzialność członków zarządu fundacji jest ograniczona. Mogą jednak pojawić się sytuacje, kiedy poniosą oni odpowiedzialność, o czym warto pamiętać zarówno przy sprawowaniu funkcji członka zarządu fundacji, jak również wchodząc z fundacją w relacje gospodarcze - pisze Dawid Feliszek.

08.09.2021

Prezydent zapowiada weto do "lex TVN"

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Prezydent mówił o tym wprost, że w tym kształcie jest gotów zawetować ustawę o radiofonii i telewizji – powiedział szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot. Stwierdził też, że przed uchwaleniem tej ustawy sygnalizował politykom większości rządzącej, że Andrzej Duda nie podpisze jej w takim kształcie.

06.09.2021

Premier: Firmy z pasa przygranicznego dostaną 65 proc. przychodu

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Premier i minister spraw wewnętrznych i administracji zdradzili ile wyniesie odszkodowanie dla firm ze strefy przygranicznej za straty wywołane stanem wyjątkowym. Państwo zapewni rekompensatę w wysokości 65 proc. udokumentowanego przychodu uzyskiwanego w ostatnich 3 miesiącach. Pieniądze wypłacą wojewodowie. Jeszcze w tym tygodniu ma być gotowy projekt ustawy.

06.09.2021

Wiele firm nadal woli wyrzucić żywność, niż przekazać ją potrzebującym

Pomoc społeczna Prawo gospodarcze

Choć ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności ograniczyła nieco ten proceder, to po dwóch latach obowiązywania przepisów oczywiste jest, że należy je pilnie poprawić. Kłopoty sprawiają nawet podstawowe definicje - „marnowania żywności” czy „sprzedawcy żywności”. Nie wiadomo czy regulacje te dotyczą hurtowni i sklepów sprzedających wyłącznie online. Problematyczne jest zarówno zawieranie umów, jak i rozliczanie się z nich.

02.09.2021

Ustawa już obowiązuje - od października niższe rachunki za energię dla przemysłu

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Zapewnienie sprawnego funkcjonowania rynku mocy i spełnienie unijnych limitów emisyjności, a także wprowadzenie zmian w naliczaniu opłaty mocowej, korzystnych dla odbiorców o stabilnym profilu zużycia energii - to cele obowiązującej od środy nowelizacji ustawy o rynku mocy. Dzięki niej już od października będą niższe rachunki dla przemysłu.

01.09.2021

Lewiatan: Polski Ład to największa w historii podwyżka podatków dla firm

CIT PIT Prawo gospodarcze Polski Ład

Zmiany podatkowe zaproponowane w Polskim Ładzie są największą  w historii podwyżką podatków dla przedsiębiorców i osób najbardziej zaangażowanych w budowę polskiej gospodarki – napisała Konfederacja Lewiatan w stanowisku, przesłanym do resortu finansów. Dzisiaj kończą się konsultacje społeczne wchodzącego w skład Polskiego Ładu projektu ustawy podatkowej.

31.08.2021

Drugi rok pandemii, a w kodeksie wciąż brak przepisów o pracy zdalnej

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Resort rodziny i polityki społecznej twierdzi, że kontynuuje prace nad dwoma projektami ustaw, które przekazane mu zostały przez resort byłego już wicepremiera Gowina. Wkrótce przepisy o pracy zdalnej oraz o badaniu trzeźwości pracowników mają trafić na Komitet Stały Rady Ministrów. Związkowcy chcą jednak, by zajęła się nimi Rada Dialogu Społecznego, zabiegają też o usunięcie z projektu całkowitej pracy zdalnej.

31.08.2021

Swojej marki trzeba pilnować - odzyskanie praw do znaku trudne i bardzo kosztowne

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Ważą się losy prawa do znaku towarowego Ekipy – okazało się, że ktoś uprzedził znanych youtuberów, wszczynając procedurę rejestracji zarówno w Polsce, jak i przed unijnym urzędem. Choć w przypadku takiego procederu możliwe jest udowodnienie, że ktoś działał w złej wierze, to będzie to żmudne i kosztowne. Jest więcej takich sytuacji, problemy miał nawet znany piłkarz Neymar.

28.08.2021

Dentons wspiera inwestorów jako partner Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Prawnicy Prawo gospodarcze

Kancelaria Dentons została partnerem Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w obszarze doradztwa prawnego i podatkowego. Umowa dotycząca realizacji wspólnych projektów, przewiduje przede wszystkim dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z inwestorami zainteresowanymi lokowaniem inwestycji i rozwojem biznesu na obszarze ŁSSE, w tym m.in. organizację wydarzeń takich jak webinaria i szkolenia.

24.08.2021

Wykonawca dzieła może odstąpić od umowy, gdy nie ma współpracy ze zlecającym

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Zdarza się, że wykonawca dzieła ma problem we współpracy i kontakcie z zamawiającym, który nie odbiera telefonu, nie odpisuje na maile. Jest to uciążliwe szczególnie w sytuacji, gdy z umowy wynikają terminy oddania dzieła, a wykonawca musi pozostawać w stałej współpracy z zamawiającym żeby dzieło ukończyć. Ale Kodeks cywilny dostarcza wykonawcy pomocne rozwiązanie w takiej sytuacji

24.08.2021

Ustawa regulująca usługi medialne według unijnych zasad podpisana

Rynek i konsument Prawo AI Prawo gospodarcze

Zapewnienie odbiorcom podstawowych informacji dotyczących dostawców platform wideo, zmiany zasad umieszczania reklam w usługach medialnych, wyeliminowanie treści zabronionych oraz zakaz umieszczania treści nawołujących do przemocy - takie m.in zmiany przewiduje podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o kinematografii.

23.08.2021

Grupy spółek mają ułatwić zarządzanie dużymi firmami - projekt już w Sejmie

Spółki Prawo gospodarcze

Do polskiego ustawodawstwa wprowadzone zostanie prawo grup spółek, zwane również prawem holdingowym lub prawem koncernowym. Jak argumentują autorzy rządowego projektu, dzięki zaproponowanym rozwiązaniom, zwiększyć ma się m.in. ochrona spółek zależnych, a także efektywność działalności rad nadzorczych spółek kapitałowych.

23.08.2021

Elektroniczny rejestr akcjonariuszy – duża zmiana dla spółek, czy działa?

Spółki Prawo gospodarcze RODO

Wprowadzony niedawną nowelizacją Kodeksu spółek handlowych rejestr akcjonariuszy likwiduje akcje na okaziciela, które pozwalały akcjonariuszowi pozostać anonimowym. Posiadając nawet niewielką liczbę akcji można poznać dane wszystkich pozostałych akcjonariuszy, w tym także ich dane osobowe oraz adres korespondencyjny - pisze adwokat Aleksandra Zielonka.

23.08.2021