NIK: Przepisy nie zapobiegają marnowaniu żywności, trzeba je poprawić

Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo gospodarcze

W Polsce wciąż brakuje kompleksowego systemu monitorowania i ograniczania skali marnowania żywności. Nie pomogło uchwalenie ustawy, która miała temu zapobiegać. Najwyższa Izba Kontroli wskazuje, że przepisy trzeba poprawić - m.in. dlatego że obowiązujące regulacje dotyczą handlu, a najwięcej jedzenia trafia do śmieci w naszych domach - aż 60 proc.

21.12.2021

WSA: Przekształcenie spółki nie uzasadnia sprostowania decyzji

Administracja publiczna Spółki Prawo gospodarcze

Spółka została przekształcona przed wydaniem decyzji o warunkach zabudowy. Organ odmówił sprostowania w zakresie oznaczenia adresata. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie zgodził się z tym rozstrzygnięciem, ponieważ nie doszło do błędu pisarskiego lub omyłki. Spółka powinna bowiem poinformować o przekształceniu. Nie można wymagać od organu, że będzie monitorował wszystkie wpisy w KRS.

21.12.2021

Lex TVN - będzie zarzut naruszenia prawa UE, umowy z USA i duże odszkodowania

Spółki Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Gdyby Prezydent RP nie zawetował ustawy medialnej, zwanej LexTVN, to należy się spodziewać kolejnego wystąpienia Komisji Europejskiej przeciwko Polsce o naruszenie traktatów - tego są pewni prawnicy. I nie chodzi tylko o złamanie fundamentalnej zasady przepływu kapitału i wolności gospodarowania. Rząd polski naraża się też na postępowanie arbitrażowe i w efekcie duże odszkodowania dla pokrzywdzonej spółki amerykańskiej.

20.12.2021

Dr Kuźnicki: Kodyfikacja zasady biznesowej oceny sytuacji niekonieczna

Spółki Prawo gospodarcze

Niestety, coraz częściej ustawodawca próbuje wprowadzać punktowe zmiany w kodeksie spółek handlowych, w stosunku do których są wątpliwości interpretacyjne. Przykładem takim jest ingerencja w uregulowanie dotyczące składania rezygnacji przez członka zarządu. Jeśli tak, to trzeba dokonać zmiany w większości przepisów tego kodeksu, bo są wobec nich spory w doktrynie i orzecznictwie.

20.12.2021

Weto Senatu odrzucone - Sejm ponownie uchwalił Lex TVN

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Sejm odrzucił w piątek uchwałę Senatu odrzucającą nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, nazywaną Lex TVN. Ustawa przewiduje, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. - USA są skrajnie rozczarowane przyjęciem przez Sejm ustawy medialnej - stwierdził pęłniący obowiązki ambasadora Bix Aliu.

17.12.2021

Uwaga na kody PKD - tańce nie w dyskotece, ale impreza w barze już tak

Prawo gospodarcze Koronawirus

Rząd funduje przedsiębiorcom kolejny lockdown, po raz kolejny opierając przepisy o ograniczeniach działalności na wskazywaniu kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności. Na razie - z braku obiecanych przepisów "odmrażających" Sylwestra - covidosceptycy mogą szykować się na domówkę lub imprezę pod chmurką. Możliwe jest też zorganizowanie tańców w lokalu, który stricte dyskoteką nie jest.

17.12.2021

Gmina od mieszkańców dowiaduje się, że w budynku jest uciążliwy warsztat

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Prawo gospodarcze Poprawmy prawo

Gminy chcą wiedzieć, jaka działalność gospodarcza jest prowadzona w danym budynku lub nieruchomości i czy jest ona zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy. Dziś rozmija się to z przepisami o swobodzie działalności gospodarczej. Gminy tracą więc m.in. na podatku od nieruchomości i często mają problemy z ustaleniem jego wymiaru.

16.12.2021

Kodeks dobrych praktyk ma uporządkować działalność influencerów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Współpraca reklamowa influencerów z markami stała się popularnym sposobem promocji produktów i usług. Dzięki internetowym gwiazdom firmy zyskały nowy kanał i sposób dotarcia do potencjalnych klientów. Jednak nie zawsze taka współpraca odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami, naruszając prawa konsumenta. Rozwiązaniem może być stosowanie się do kodeksu dobrych praktyk.

16.12.2021

Sąd Najwyższy pyta TSUE o prawo przerywania audycji dla dzieci reklamami

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Sąd Najwyższy zwrócił się z zapytaniem do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, czy zakaz nadawania reklam w trakcie audycji dla dzieci mógł zostać sformułowany przez ustawodawcę tylko w odniesieniu do nadawców linearnych audiowizualnych usług medialnych, bez wprowadzenia podobnych ograniczeń w stosunku do nadawców usług medialnych na żądanie.

15.12.2021

W 2022 roku polskie prawo sięgnie kosmosu

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Trzeba wyznaczyć granicę Polski w kosmosie. Uzgodnić, kto ubezpieczy stłuczki, a także uregulować, kto i jak może zarobić na przestrzeni kosmicznej. Trwają prace nad pierwszą polską ustawą o działalności kosmicznej. Regulacji możemy spodziewać się już w 2022 roku. Światowi gracze korzystają z usług polskich firm i instytucji naukowych. Krajowe prawo kosmiczne będzie naszą dźwignią rozwoju.

15.12.2021

Upadły konsument może prowadzić działalność gospodarczą, ale z ograniczeniami

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Prawo upadłościowe nie wyklucza prowadzenia przez upadłego konsumenta działalności gospodarczej. Podobnie jak po ogłoszeniu upadłości konsument może podjąć zatrudnienie przykładowo na podstawie umowy o pracę. Przydałaby się jednak zmiana przepisów tak, aby rozpoczęcie działalności gospodarczej nie naruszało interesów dotychczasowych wierzycieli.

15.12.2021

Lewiatan: Transformacja energetyczna zmieni rynek pracy

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Skutki społeczne podejmowanych decyzji w ramach transformacji enegetycznje będą odczuwalne przez wiele lat. Dlatego warto korzystać z doświadczeń, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, aby nie powtórzyć błędów z przeszłości. Proces dobrze przeprowadzony może nie tylko zmienić sytuację ekologiczną, ale również poprawić kondycję rynku pracy z korzyścią dla pracowników i pracodawców – twierdzi Konfederacja Lewiatan.

14.12.2021

SN: Kara umowna może być określona w postaci działania rachunkowego

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Dopuszczalne jest zastrzeżenie kary umownej za zwłokę w wykonaniu zobowiązania w postaci określonego procentu ustalonego wynagrodzenia umownego za każdy dzień zwłoki, nawet jeżeli nie określono końcowego terminu naliczania kary umownej ani jej kwoty maksymalnej - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego odpowiadając na pytanie postawione przez sędziów Sądu Okręgowego w Łodzi.

13.12.2021

GUS: Tylko 5 proc. zatrudnionych pracuje zdalnie

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Co dwudziesta osoba pracująca, na koniec września robiła to, w związku z epidemią zdalnie - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny na podstawie swojego badania „Popyt na pracę". I było to o 0,8 p. proc. mniej niż w końcu września 2020 r. Z opracowania tego wynika, że skala pracy zdalnej w sektorze prywatnym była wyższa niż w sektorze publicznym.

10.12.2021

Prof. Romanowski: Wywłaszczenie 25-procentowego wspólnika to gwałt na prawie własności

Spółki Prawo gospodarcze

Udziałowiec 25 proc. nie jest udziałowcem mikroskopijnym, planktonem czy lotnym piaskiem pustyni. Z takim udziałem wiążą się bardzo silne uprawnienia korporacyjne. Projektodawcy noweli kodeksu spółek handlowych nie uzasadniają dlaczego w spółce kapitałowej zamkniętej będzie można przymusowo wywłaszczyć udziałowców mających 25 proc. udziałów, a w spółce publicznej „tylko” 5 proc. głosów

10.12.2021

Krajowy Rejestr Zadłużonych wyłączył uproszczoną restrukturyzację

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Wprawdzie na portalu Krajowego Rejestru Zadłużonych można się zalogować, ale od kilku dni nie ma możliwości skorzystania z funkcjonalności obwieszczenia o dniu układowym w nowym PZU. Brak rozwiązań technicznych wyłączył prawo dłużników do restrukturyzacji w uproszczonej procedurze - piszą Bartosz Magnowski, adwokat i ​Wojciech Młocek, radca prawny BM restrukturyzacje sp. z o.o.

09.12.2021

SN: Zarządca przymusowy nie może złożyć wniosku o zakaz prowadzenia działalności gospodarczej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Zarządca przymusowy, ustanowiony przez sąd na podstawie kodeksu postępowania cywilnego przy pozbawieniu przedsiębiorcy prawa do prowadzenia działalności gospodarczej, nie jest uprawniony do złożenia wniosku o orzeczenie zakazu prowadzenia takiej działalności - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego wypowiadając się na pytanie sądu, który prowadził postępowanie upadłościowe.

08.12.2021

Prezydent powołał nowych członków Rady Dialogu Społecznego

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Prezydent dokonał we wtorek zmian w składzie Rady Dialogu Społecznego. Nowymi jej członkami zostali ministrowie: klimatu i środowiska, funduszy i polityki regionalnej, rozwoju i technologii, główny inspektor pracy, prezes GUS, a także przedstawiciele: NBP i Federacji Przedsiębiorców Polskich. Odwołani zostali m.in. były wicepremier i były główny inspektor pracy.

07.12.2021

"Ukryta dywidenda” – czy przedsiębiorcy mają się obawiać zmian w Polskim Ładzie?

CIT Spółki Prawo gospodarcze

Jednym z rozwiązań w ramach Polskiego Ładu, mającym wpłynąć na uszczelnienie systemu podatkowego, jest wykluczenie możliwości rozliczania kosztów uzyskania przychodu z określonych tytułów w przypadku transakcji dotyczących podmiotów powiązanych. Twórcy nowych przepisów nazwali takie świadczenia „ukrytymi dywidendami” i uwzględnili jako nową kategorię podatkową.

07.12.2021

SN: Oprogramowanie przewidujące wygraną nie wpływa na to, że gra jest losowa

Prawo karne Prawo gospodarcze

"Losowy charakter gry” oraz „element losowości” oznaczają nieprzewidywalność wyniku gry dla osoby korzystającej z urządzenia do gier hazardowych bez względu na budowę takiego automatu, w tym oprogramowania nim sterującego - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego. I dodała, że dlatego koncesja na urządzanie takich gier jest konieczna. Ale nie wydała uchwały w tej sprawie.

06.12.2021