Chodzi o rządowy projekt nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 1513), który ma na celu implementację regulacji Unii Europejskiej dotyczących wymogów kapitałowych dla firm inwestycyjnych. Jak przypomniał w środę w Sejmie Piotr Patkowski, wiceminister finansów, w polskich warunkach dotyczy to domów maklerskich.
Czytaj również: Sejm pracuje nad projektem o nowych ramach ostrożnościowych dla firm inwestycyjnych
Projektowane zmiany
Patkowski przypomniał, że na mocy nowych przepisów firmy inwestycyjne zostaną podzielone na trzy kategorie ze względu na ich wielkość i wzajemne powiązania z innymi podmiotami finansowymi i gospodarczymi. Pierwsza będzie obejmować instytucje o charakterze systemowym, a druga - grupować podmioty mniejsze, bez znaczenia systemowego, ale charakteryzujące się najwyższym prawdopodobieństwem generowania ryzyka dla klientów, rynków lub prawidłowego funkcjonowania firm inwestycyjnych. Trzecia kategoria będzie dotyczyć małych i wzajemnie niepowiązanych firm inwestycyjnych, dla których określono najmniej restrykcyjne wymogi.
Zgodnie z projektem, zmianie ulegnie katalog środków nadzorczych przysługujących Komisji Nadzoru Finansowego, która w razie potrzeby będzie mogła ustanowić dodatkowe wymogi w zakresie funduszy własnych lub wymogów dotyczących płynności. Ponadto zmianie ulegnie przepis dotyczący polityki wynagrodzeń w domach maklerskich. Zgodnie z projektem będzie ona musiała być m.in. neutralna pod względem płci. Doprecyzowano także, kiedy występuje obowiązek powołania komitetu ds. wynagrodzeń, jak również obowiązki przekazywania do KNF informacji o wynagrodzeniach w domach maklerskich.
Projekt wprowadza także przepisy dotyczące wymogu sprawozdawczości dla firm inwestycyjnych, proporcjonalnego do działalności firm oraz wymogów ram ostrożnościowych.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.