Rząd przyjął rozporządzenia w sprawie pomocy dla rolników

Prawo gospodarcze

Rada Ministrów podjęła w środę decyzje dotyczące pomocy rolnikom, którzy utracili swoje dochody w związku z wojną na Ukrainie – przyjęła rozporządzenie wprowadzające zmiany w uruchomionych programach pomocy dla producentów rolnych, którzy ponieśli dodatkowe koszty w wyniku braku stabilizacji na rynku pszenicy lub kukurydzy.

17.05.2023

Ulga na sponsoring pełna podatkowych pułapek

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Fiskus wprowadza w interpretacjach podatkowych dodatkowe warunki dla przedsiębiorców, którzy chcą odliczyć wydatki na sponsorowanie np. klubu sportowego. W zamian muszą otrzymać reklamę o ekwiwalentnej wartości. W przeciwnym razie będzie to darowizna, która nie daje prawa do preferencji. Eksperci ostrzegają, że takie stanowisko może prowadzić do sporów i kwestionowania ulgi.

17.05.2023

Arbitralna decyzja ministra "tu jest cenne złoże" pozbawi właściciela działki prawa zabudowy

Prawo gospodarcze Nieruchomości

Zmiany zaproponowane w nowelizacji prawa geologicznego i górniczego, która w maju trafiła do Sejmu, mogą okazać się niebezpieczne dla właścicieli nieruchomości i inwestorów, na terenach, które obejmują – alarmują organizacje pozarządowe. Pozwolą ministrowi klimatu i środowiska arbitralnie decydować o tym, które złoża w Polsce zostaną uznane za strategiczne i gdzie w związku z tym wprowadzić np. zakaz zabudowy.

16.05.2023

Już wkrótce będzie można utworzyć fundację rodzinną - warto się do tego przygotować

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Od 22 maja polscy przedsiębiorcy zyskają nowe narzędzie ochrony stworzonych przez siebie biznesów przy jednoczesnym zabezpieczeniu najbliższej rodziny w kolejnych pokoleniach, czyli możliwość utworzenia fundacji rodzinnej. Samo utworzenie i zarejestrowanie jej nie będzie skomplikowane. Dużo bardziej wymagającym zadaniem będzie właściwe przygotowanie biznesu do funkcjonowania w formie fundacji.

16.05.2023

Będą przepisy o depozycie rolniczym, opracuje je zespół ekspertów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

W ramach Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości został powołany polsko-węgierski zespół ekspertów, który ma przygotować uregulowania dotyczące ochrony prawej rolników. Eksperci planują m.in. przygotować przepisy o nowym rodzaju zabezpieczenia dla rolników, o tzw. depozycie rolniczym. 

15.05.2023

Dobry biegły i dobra metoda jego pracy mogą usprawnić proces gospodarczy

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Problemy sądów z biegłymi dotyczą również spraw gospodarczych. Tym bardziej że ważna jest w nich nie tylko wiedza specjalistyczna, ale i sama metoda obliczeń. Różne metody to często różne rozwiązania, zły dobór biegłego lub zła komunikacja z biegłym może z kolei skutkować koniecznością uzupełniania opinii i tym samym przewlekłością postępowania.

15.05.2023

Coraz więcej nastolatków chce prowadzić własny biznes - nowe przepisy mają to ułatwić

Prawo cywilne Rynek Prawo gospodarcze

Kompleksowe uregulowanie kwestii prowadzenia przez małoletniego działalności gospodarczej i zapewnienie sądowej kontroli w celu wyeliminowania przypadków omijania prawa - takie są główne cele procedowanych obecnie zmian w przepisach. Resort rozwoju zaznacza, że to odpowiedź na rosnące zainteresowanie młodych własną działalnością biznesową. Jednak otwarte pozostaje pytanie, jak sądy podejdą do tego w praktyce.

15.05.2023

Prof. Adamus: W razie upadłości leasing automatycznie nie wygasa

Prawo gospodarcze Restrukturyzacja

Upadłość leasingobiorcy nie oznacza automatycznego wygaśnięcia umowy leasingu z mocy prawa. Nieważna bezwzględnie byłaby klauzula umowna przewidująca rozwiązanie umowy leasingu na wypadek upadłości. Ustawodawca osobno reguluje wpływ upadłości na umowę leasingu. Pisze o tym prof. Rafał Adamus, radca prawny, wykładowca  z Uniwersytetu Opolskiego.

12.05.2023

Więcej podatników skorzysta z preferencji w VAT

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Limit sprzedaży małego podatnika VAT wzrośnie z 1,2 mln euro do 2 mln euro. Dzięki temu około 40 tys. przedsiębiorców zyska możliwość kwartalnego rozliczania podatku oraz stosowania metody kasowej. Według ekspertów może to być sposób na zatory płatnicze. Takie zmiany zakłada pakiet SLIM VAT 3, czyli nowelizacja ustawy o VAT z 14 kwietnia 2023 r., którą w czwartek 11 maja przyjął też Senat.

12.05.2023

Tajemniczy klient kupi towar w ramach kontroli, ale rozszerzenie uprawnień budzi wątpliwości

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Urzędnik w ramach kontroli będzie mógł nie tylko pozorować chęć zakupu towaru, ale też faktycznie nabyć go pod fałszywą tożsamością. Taka propozycja znalazła się w procedowanej właśnie nowelizacji rozszerzającej kompetencje UOKiK. Ma pozwolić na lepszą ochronę konsumentów, ale eksperci wskazują, że uprawnienie może być wykorzystywane zbyt szeroko i naruszać prawa przedsiębiorców dopiero podejrzewanych o nadużycia.

11.05.2023

Średnio jeden produkt tygodniowo znika z półek sklepowych z powodu skażenia

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Od początku roku 19 produktów musiało zostać wycofanych z obrotu w Polsce z powodu skażenia – wynika z ostrzeżeń Generalnego Inspektoratu Sanitarnego. W skali Europy to tysiące przypadków. Typowy koszt poważnego incydentu to kilka-kilkanaście milionów złotych. Oprócz tego firmy często muszą wypłacić także odszkodowania za szkody w zdrowiu konsumentów.

10.05.2023

Plastikowy kubek zdrożeje. A przedsiębiorcom przybędzie obowiązków - ustawa opublikowana

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Będą kaucje za plastikowe kubki i kolejne obowiązkowe sprawozdania. Za niedostosowanie się do wymogów ustawy grozić będą kary, i to niemałe. Jeśli sklep, bar, restauracja nie pobierze opłaty za dodane przez siebie opakowanie, to zapłaci od 500 do 20 tys. zł. Opublikowano ustawę wprowadzającą unijną dyrektywę ograniczającą zużycie plastiku.

10.05.2023

Przedsiębiorcy oceniają plany rządu na 2024 rok - widzą je w czarnych barwach

Prawo gospodarcze Finanse

Firmy apelują do rządu i związkowców o pilną weryfikację mechanizmu wzrostu płacy minimalnej i odejście od obecnie obowiązujących przepisów. Niepokoją się szybko rosnącym długiem publicznym, zmianą reguły wydatkowej i brakiem pomysłu, jak bez dalszego uszczerbku dla gospodarki, bezpiecznie wyjść z zamrożenia cen energii i gazu dla przedsiębiorców.

09.05.2023

Rzecznik rządu: Jeżeli w NCBiR doszło do nadużyć, winni powinni być ukarani

Prawo gospodarcze Szkolnictwo wyższe

Jeżeli w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju doszło do nadużyć, każda osoba, która sprzeniewierzyła środki, powinna być ukarana - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Jeżeli OLAF zidentyfikuje możliwości nadużyć, będziemy wdzięczni za raport - dodał. OLAF rozpoczął kontrolę wewnątrz instytucji w związku z konkursem „Szybka Ścieżka – Innowacje cyfrowe”.

09.05.2023

KE postawi na podniesienie kwalifikacji pracowników

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Niepelnosprawność

Komisja Europejska ogłosiła rok 2023 Europejskim Rokiem Umiejętności. Ma to na celu podniesienie i zmianę kwalifikacji pracowników w UE. Inicjatywa ta ma również na celu zmierzenie się z kluczowym wyzwaniem, jakim jest niedobór wykwalifikowanej siły roboczej, z którym borykają się pracodawcy z całej Unii.

09.05.2023

#PrzedsiębiorcaToTeżWyborca - sojusz przedsiębiorców rusza z przedwyborczą kampanią

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Federacja Przedsiębiorców Polskich wraz z Business Centre Club i Krajową Izbą Gospodarczą zaprezentowały dziś w Warszawie „Dekalog przedsiębiorcy” - 10-punktowy program dla przedsiębiorców. Organizacje wystartowały również ze kampanią informacyjną pod hasłem #PrzedsiębiorcaToTeżWyborca. Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi polityków na problemy przedsiębiorców i uzyskanie jak najszerszego poparcia społecznego dla zaprezentowanych postulatów.

09.05.2023

Wojna reklamy z samorządami trwa - czasem w sądzie i u prokuratora

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

Przedsiębiorcy reklamowi starają się przechytrzyć włodarzy miast. Uchwały krajobrazowe są zaskarżane przez nich do sądów, a ostatnio nawet - przez prokuratora. Orzecznictwo jest skąpe, a gdy już się ukształtuje, to zmieni się ustawa – przewidują prawnicy. Projekt nowej ustawy o planowaniu przestrzennym w Sejmie też budzi obawy, bo może nie przystawać do istniejącej ustawy krajobrazowej.

09.05.2023

Negocjacje w prawie zamówień publicznych sposobem na oszczędności

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Budownictwo Prawo gospodarcze

Wprowadzenie do ustawy Prawo zamówień publicznych przepisów umożliwiających prowadzenie negocjacji treści złożonej oferty, w tym rozmów z wykonawcami w celu ulepszenia elementów treści ofert, było dobrym posunięciem. Spowodowało, że zamawiający ma możliwość m.in. uzyskania korzystniejszej cenowo oferty lub oferty mieszczącej się w budżecie zamawiającego.

08.05.2023

Sampel, czyli stary fragment w nowej piosence, tylko za zgodą autora, ale czy zawsze

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Wiele wskazuje, że po niedawnym wyroku TSUE zapożyczenie fragmentu, który jest w istocie prostym tonem muzycznym, czy pojedynczym powszechnie używanym zwrotem słownym, nie będzie stanowiło naruszenia praw autorskich, lecz zostanie zakwalifikowane jako dozwolona prawem inspiracja. Jednak gdy „próbka” spełni przesłanki utworu, wykorzystanie sampla wymaga już zgody autora.

06.05.2023

Już nie wystarczy sława, każdy chce mieć jak najwięcej lajków

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Uczestnicy telewizyjnych teleturniejów, programów rozrywkowych, a także aktorzy serialowi coraz bardziej dbają o publiczny wizerunek, a nawet jakość swojej pracy na planie. Już nie wystarcza pokazanie się na ekranie, kontekst występu musi być pozytywny, podobnie jak oceny widzów. Potrafią skutecznie walczyć o to przed sądem.

06.05.2023