Teraz nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw trafi ponownie pod obrady Sejmu.
Czytaj też: System kaucyjny ruszy 1 października 2025 r. Sejm uchwalił przepisy
Lepiej z nowym rokiem
- Decyzja senatorów to bardzo dobra wiadomość. Cieszy zrozumienie naszych postulatów – mówi Piotr Mazurek, ekspert Konfederacji Lewiatan ds. gospodarki obiegu zamkniętego po posiedzeniu senackich komisji. Jak mówi przedstawiciel przedsiębiorców, z doświadczeń innych krajów wiadomo, że zbudowanie, efektywnego i przyjaznego dla konsumentów systemu wymaga czasu.
Ekspert tłumaczył nam także, że uruchomienie obowiązku zbiórki w systemie kaucyjnym od 1 października 2025 roku, może oznaczać chaos zarówno dla producentów, punktów handlowych, jak i konsumentów. Operatorzy systemu (obecnie jest ich pięciu, a w przyszłości może być więcej), będą musieli podpisać umowy z ok. 80 tysiącami sklepów. Niezbędne jest też opracowanie rozwiązań technicznych i systemów IT w zakresie rozliczania kaucji. A także opracowanie nowych etykiet. Ekspert zwraca też uwagę na problem z raportowaniem, jeżeli przepisy wejdą w ciągu roku.
Za wejściem w życie przepisów od 1 stycznia 2026 r. optowała także Unia Metropolii Polskich, która zabiega jednocześnie o to, by regulacje te weszły razem z przepisami o ROP.
Co jeszcze do zmiany
Zdaniem Konfederacji Lewiatan potrzebne są też kolejne poprawki. Np. wyłączenie z systemu zbierania jednostek handlowych o powierzchni przekraczającej 200 mkw., które w zdecydowanej większości sprzedają towary nieżywnościowe.
- W przypadku placówek takich jak sklepy odzieżowe, meblowe, budowlane, RTV/AGD czy apteki i drogerie należy pamiętać, że są one kompletnie nieprzygotowane pod kątem logistycznym do odbioru opakowań i wypłacania kaucji konsumentom – argumentuje Piotr Mazurek.
Lewiatan chce także wyłączenia z systemu kaucyjnego opakowań po suplementach diety w płynie. Przedsiębiorcy podnoszą m.in. argument, że doliczanie kaucji do produktów sprzedawanych w aptekach podniesie koszty, jakie będą ponosić pacjenci. Dla wielu z nich suplementy, wraz z lekami, są produktami pierwszej potrzeby, które pełnią kluczową funkcję w codziennej profilaktyce zdrowotnej i wspomaganiu procesów leczenia.
Ale do takiej zmiany negatywnie odnoszą się organizacje ekologiczne, tłumacząc, że wyłączenia już i tak są zbyt duże i kolejne dla suplementów mogłoby okazać się szeroka furtką umożliwiająca obejście systemu. I przypominają, że dotychczasowa ustawa zwolniła z obowiązku kaucjonowania opakowania jednorazowe w tym tzw. małpki po alkoholach, a Sejm rozgrzeszył w nowelizacji opakowania po mleku i produktach mlecznych, których zresztą dyrektywa SUP nie zwalnia tej grupy podmiotów ani z poziomu zbiórki ani zawartości recyklatu.
Jedna z kluczowych zmian, za którą od początku optują przedsiębiorcy, jest też zwolnienie kaucji VAT.
pru/pap
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.