Europejski Rok Umiejętności ma dać nowy impuls do uczenia się przez całe życie, wspierając UE w odpowiedzi na obecne problemy rynku pracy, które osłabiają konkurencyjność firm. W miarę jak Europa stawia czoła wyzwaniom, takim jak transformacja ekologiczna i cyfrowa, pracownicy będą musieli dostosować swoje umiejętności do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku pracy.
Czytaj także: Szkolenia zawodowe wkrótce w nowych branżowych centrach umiejętności>>
Czytaj w LEX: Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika >>
Wyzwanie niedoboru umiejętności
Kinga Grafa, dyrektorka Przedstawicielstwa Konfederacji Lewiatan w Brukseli, podkreśla, że Europejski Rok Umiejętności powinien dostarczyć skuteczne rozwiązania na problemy rynku pracy, w tym na deficyt siły roboczej oraz niedopasowanie umiejętności do potrzeb pracodawców. Zwraca uwagę na konieczność aktywizacji osób pozostających na marginesie rynku pracy, takich jak kobiety, osoby starsze i osoby z niepełnosprawnościami. Projekt "Better Skilled", współfinansowany przez UE i realizowany przez Konfederację Lewiatan, ma na celu wsparcie budowy efektywnego systemu nabywania i doskonalenia kompetencji.
Czytaj w LEX: Cienie rekrutacji wewnętrznej >>
Cyfrowa przyszłość pracy
Obecnie ponad trzy czwarte przedsiębiorstw w Unii wskazuje na trudności związane ze znalezieniem pracowników o niezbędnych umiejętnościach. W dobie dynamicznego rozwoju technologii, 4 na 10 dorosłych i co trzecia osoba pracująca w Europie nie posiadają podstawowych umiejętności cyfrowych. Europejski Rok Umiejętności ma pomóc UE w realizacji ambitnych celów społecznych, takich jak zwiększenie poziomu zatrudnienia i rozwój umiejętności cyfrowych wśród dorosłych. Komisja Europejska wskazuje, że aż jedna trzecia budżetu Europejskiego Funduszu Społecznego Plus na lata 2021-2027 (niemal 43 mld EUR) ma przeznaczona na edukację i rozwój umiejętności, w tym ponad 15 mld EUR na wsparcie kształcenia ustawicznego.
Czytaj w LEX: Podatkowe konsekwencje szkolenia pracownika na przykładach >>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.