Senat o osłonach socjalnych dla górników

Rynek Prawo gospodarcze

W czasie obrad w Senacie w czwartek 27 lipca br. senatorowie omówili rządową ustawę o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego. Przewiduje udzielenie wsparcia pieniężnego tym pracownikom ze spółek tego sektora. Przedyskutowano osiem poprawek do ustawy.

27.07.2023

SN: Likwidacja spółki nie zwalnia zarządu z odpowiedzialności

Spółki Prawo gospodarcze

Kluczowym elementem konstrukcji odpowiedzialności członka zarządu za zobowiązania spółki jest bezskuteczność egzekucji prowadzonej z jej majątku. Przesłanka ta zostaje uznana za spełnioną także, w sytuacji w której nie można wszcząć postępowania egzekucyjnego. Tym samym nie można uznać, że likwidacja spółki prowadzi do uwolnienia się członka zarządu od odpowiedzialności. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

27.07.2023

Mały ZUS Plus przedłużony od 1 sierpnia o kolejne 12 miesięcy

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

1 sierpnia 2023 roku wejdą w życie przepisy wydłużające okres korzystania przez przedsiębiorców z Małego ZUS Plus - prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadza tę zmianę. Okres korzystania z ulgi w postaci możliwości opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne zostanie wydłużony o kolejne 12 miesięcy, dzięki czemu przedsiębiorcy będą mogli korzystać z rozwiązania łącznie przez 48 miesięcy.

26.07.2023

UOKiK: Kontrole nie wykazały zmowy cenowej na rynku skupu malin

Rynek Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolował pięciu największych przetwórców i niemal 60 skupów owoców. Pierwsze wyniki kontroli wskazują, że trudna sytuacja na rynku skupu malin nie ma źródła w zmowie cenowej na rynku lub nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Prawdopodobnie wpłynęły na nią inne, niezależne czynniki, kontrole będą jednak kontynuowane.

25.07.2023

Tymczasowy zarząd przymusowy w kolejnych firmach z listy sankcyjnej

Prawo gospodarcze Ukraina

Minister rozwoju i technologii Waldemara Budy zdecydował się wprowadzić tymczasowy zarząd przymusowy do firm powiązanych z Rosjanami. Tym razem dotyczy ona spółek Boerner Insulation sp. z o.o. oraz Boerner Service sp. z o.o. Oba przedsiębiorstwa zostały również wpisane na listę sankcyjną ministra spraw wewnętrznych i administracji.

25.07.2023

Nowe restrykcje dla stężeń retinolu w kosmetykach to problem dla firm

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Najprawdopodobniej pod koniec roku zaczną obowiązywać zmiany, nad którymi pracuje obecnie Komisja Europejska dotyczące poziomu dopuszczalnego stężenia witaminy A w kosmetykach. Ma być ono niższe niż obecnie stosowane na rynku. Zostanie wprowadzony również obowiązek informowania o jego zawartości na etykietach. Firmy będą miały czas na dostosowanie się do nowych przepisów, ale zmiany i tak będą dla nich problematyczne.

22.07.2023

WSA: Sprzedaż alkoholu „pod drzwi” nie narusza zezwolenia

Samorząd terytorialny Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Sprzedaż alkoholu przez internet nie jest jeszcze jednym, dodatkowym miejscem sprzedaży, niewymienionym w ustawie o wychowaniu w trzeźwości. Jest to natomiast dodatkowa forma komunikacji przedsiębiorcy z potencjalnymi klientami – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. A więc jeden ze sposobów sprzedaży funkcjonujących w dzisiejszych realiach.

21.07.2023

Będą kolejne ustawowe ułatwienia dla przedsiębiorców - projekt w Sejmie

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ułatwienie przedsiębiorcom wykonywania działalności gospodarczej, większe wsparcie podczas stawiania pierwszych kroków w biznesie, usprawnienie działania sukcesji w przedsiębiorstwie oraz generalne uproszczenie przepisów. To główne cele projektu nowelizacji opracowanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Większość zmian ma zacząć obowiązywać już od przyszłego roku. Projekt właśnie został skierowany do Sejmu.

20.07.2023

NSA uchylił postanowienie o wstrzymaniu decyzji środowiskowej dotyczącej Turowa

Środowisko Spółki Prawo gospodarcze Węgiel

We wtorek, 18 lipca br., Naczelny Sad Administracyjny uchylił postanowienie warszawskiego WSA z 31 maja br. o wstrzymaniu wykonania decyzji środowiskowej w sprawie kopalni Turów. Uwzględniono zażalenia GDOŚ, PGE GiEK i Prokuratury Krajowej. Spór dotyczył zagrożeń dla środowiska w wyniku wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów w Bogatyni.

18.07.2023

Na rozwoju mediacji w biznesie i pracy skorzystają wszyscy

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Projektowane przepisy umocnią mediację jako standardowe narzędzie w pracy sądów, zdejmując w znacznym stopniu konieczność indywidualnej analizy „mediowalności” spraw. Dodatkowo uczynią to w przypadku podmiotów profesjonalnych, wobec których należy oczekiwać większej racjonalności – nie w postaci samodzielnego rozwiązywania konfliktów, ale właśnie w korzystaniu w tym zakresie ze wsparcia mediatora - pisze Jakub Świtluk, prawnik i zawodowy mediator.

18.07.2023

Ustawodawca sam pogubił się w zmianach wprowadzanych dla przedsiębiorców

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Dwie propozycje procedowane w dwóch różnych projektach, które nawzajem się wykluczają – tak prowadzone są prace nad przepisami, które teoretycznie mają wprowadzić liczne ułatwienia dla przedsiębiorców i wzmocnić pewność prawa gospodarczego. Problem w tym, że jeśli na etapie prac legislacyjnych kolizja nie zostanie dostrzeżona, rozwiązaniem będzie prawdopodobnie jedynie kolejna szybka nowelizacja.

17.07.2023

PE przyjął ważne przepisy dotyczące zwiększenia oszczędności energii i dostaw chipów

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Energetyka

Podczas trwającego posiedzenia plenarnego Parlament Europejski przyjął dwa istotne pakiety zmian, które dotyczą zapewnienia bezpieczeństwa dostaw czipów do Europy i mających wpływ na dalsze ograniczanie zużycia energii elektrycznej. Będzie to kolejny krok w zakresie celów do osiągnięcia w 2030 roku i Europejskiego Zielonego Ładu. Cele oszczędnościowe mają być podzielone na różne sektory.

12.07.2023

Projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej po drugim czytaniu w Sejmie

Prawo gospodarcze Farmacja

Utrzymanie recepty rocznej, poprawki dotyczące produkcji leków generycznych przed wygaśnięciem patentu i dyżurów aptecznych to tylko niektóre poprawki, jakie zostały zgłoszone we wtorek w Sejmie do rządowego projektu nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Z tego też powodu projekt został ponownie skierowany do sejmowej Komisji Zdrowia.

11.07.2023

Sejm pracował nad kaucjami, projekt wraca do komisji

Środowisko Prawo gospodarcze

W czwartek, 6 lipca, odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie ustawy kaucyjnej. Jej wprowadzenie ma być szansą na uniknięcie wysokich opłat za niewywiązanie się z wymaganych przez UE poziomów recyklingu opakowań po napojach. Doda jednak przedsiębiorcom nowych, kosztownych obowiązków.

07.07.2023

Ustawa o konsumenckiej pożyczce lombardowej opublikowana

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Ustawa o konsumenckiej pożyczce lombardowej ogranicza m.in. maksymalną wysokość pobieranych odsetek do poziomu, który jest określony w Kodeksie cywilnym. Wysokość kosztów pozaodsetkowych, jakie będą mogły pobierać lombardy, będzie zależeć od długości umowy; ich maksymalna wysokość jednak nie będzie mogła przekroczyć 45 proc.

07.07.2023

Prowadzenie działalności nieewidencjonowanej - znów do zmiany

Prawo gospodarcze

Do Sejmu trafiła właśnie kolejna propozycja zmian prowadzenia nieewidencjonowanej działalności gospodarczej. Projekt zakłada, że zostanie wprowadzona roczna - a nie, jak obecnie, miesięczna - kwota przychodu, do której będzie można prowadzić ten rodzaj działalności. Co istotne, przepisy w tym zakresie zmieniły się... zaledwie kilka dni temu.

06.07.2023

W prawie zamówień publicznych jednak nie wszystko działa dobrze

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze

Prawo zamówień publicznych szwankuje i wymaga pilnej naprawy. Trzeba zmienić i uściślić kwestie związane z warunkami udziału w postępowaniu i wykluczeniem z niego. Brakuje limitu kar umownych czy chociażby regulacji dotyczącej odszkodowań. Poprawek wymagają też zasady stosowania aukcji elektronicznej - twierdzą prawnicy.

06.07.2023

Wraca obowiązek raportowania MDR i związane z nim wątpliwości

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Z końcem lipca przywrócony zostaje obowiązek raportowania krajowych schematów podatkowych. Część podatników będzie musiała zgłosić zaległe MDR-y za ostatnie trzy lata. Wciąż jednak nie ma pewności, które transakcje i zdarzenia są schematem. Może nim być np. połączenie spółek czy założenie fundacji rodzinnej.

05.07.2023

Będzie dodatkowe rządowe wsparcie dla sektora zbożowego

Prawo gospodarcze

Projekt zmian w rozporządzeniu przyznającym wsparcie producentom rolnym, którzy ucierpieli na skutek masowego importu ziarna z Ukrainy, zakłada przyznanie dodatkowych środków wsparcia dla rolników. Wydłużony ma zostać również termin na składanie wniosków o pomoc oraz termin sprzedaży zbóż, rzepaku lub rzepiku objętego pomocą.

03.07.2023