We wtorek w Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 3408).
Czytaj również: Komisja zdrowia za projektem dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej
Posłowie wnieśli poprawki do projektu
Poseł Czesław Hoc (PiS) podkreślił, że to pierwsza od ponad 10 lat tak duża nowelizacja ustawy refundacyjnej. Jak podała PAP, złożył cztery poprawki - jedna z nich zakłada utrzymanie recepty rocznej, kolejna - kwalifikacji do szczepień, a dwie pozostałe są doprecyzowujące. Zapowiedział poparcie projektu przez swój klub.
- Ustawa jest niezwykle ważna, bo mówi o tym, jak się leczymy – powiedziała poseł Krystyna Skowrońska (KO). Podkreśliła, że w Polsce pacjenci dopłacają do leków najwięcej w Europie, bo ok. 60 proc. I złożyła poprawkę w sprawie ustalenia cen urzędowych na wyroby medyczne.
Sprawdź w LEX: Czy lekarz w poradni udzielającej świadczeń komercyjnie może wystawiać pacjentom recepty refundowane? >
Marek Rutka (Lewica) powiedział, że brak jest wyliczeń, ile wyniesie refundacja niektórych leków OTC (tych, które można kupić bez recepty) - co zakłada projekt. Zgłosił pakiet poprawek dotyczący m.in. produkcji leków generycznych przed wygaśnięciem patentu i dyżurów aptecznych.
Z kolei poseł Radosław Lubczyk (KP) zapowiedział, że klub KP poprze projekt, choć trzeba wypracować rozwiązania proponowane przez stronę społeczną. Złożył poprawki, m.in. by wykreślić sformułowania wyroby medyczne z projektu oraz by farmaceuci nadal mogli szczepić przeciw covid.
Sprawdź w LEX: Czy prawo do wystawienia recepty dla osób, które ukończyły 75. rok życia, posiada tylko lekarz spełniający wymagania lekarza POZ? >
Sprawdź również książkę: Prawo wyrobów medycznych >>
Co przewiduje projekt
Projekt nowelizacji zakłada m.in. wydłużenie terminu ogłaszania kolejnego obwieszczenia refundacyjnego z dwóch do trzech miesięcy. Zgodnie z projektem, kobiety w okresie połogu będą uprawnione do bezpłatnego zaopatrzenia się w leki - do tej pory możliwość taka przysługiwała jedynie kobietom w ciąży.
Część leków dostępnych do tej pory bez recepty będzie mogła zostać objęta refundacją; podwyższona zostanie również z 15 proc. do 25 proc. podstawa limitu finansowania, co ma wpłynąć na obniżenie dopłat do leków, które ponoszą pacjenci. Projekt przewiduje ponadto podwyższenie marży hurtowej oraz podwyższenie marży detalicznej (aptecznej). Wprowadzone zostaną też przepisy, które będą przeciwdziałać sprzedaży leków za granicę. Będzie to możliwe przez zobowiązanie do stosowania tej samej marży hurtowej, co w transakcjach krajowych.
Zobacz procedurę w LEX: Zasady wydawania bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych świadczeniobiorcom 75+ >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.