Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców to kolejny etap zmian, które generalnie mają ułatwić przedsiębiorcom funkcjonowanie na rynku. Ma on znowelizować łącznie kilkanaście ustaw. Projekt został przyjęty przez rząd podczas poniedziałkowego posiedzenia. 

- Celem proponowanych w projekcie rozwiązań jest zmniejszenie liczby zbędnych i nadmiernych wymogów regulacyjnych, co wygeneruje oszczędności czasowe i kosztowe po stronie obywateli i przedsiębiorców. Rezultatem będą szybsze i sprawniejsze procedury administracyjne, co przełoży się również na efektywność pracy administracji publicznej. Przewiduje się, że podjęte działania będą stanowić pozytywny impuls dla przedsiębiorców oraz obywateli, istotnie wpływając na jakość życia i poprawę warunków do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej – wskazano w uzasadnieniu projektu.

 

Firma prowadzona przez małoletniego? Tylko za zgodą sądu

Nowelizacja ma wprowadzić ułatwienia w obszarze działania w ramach nierejestrowanej działalności gospodarczej – tak, by mogła być ona szerzej wykorzystywana i by zwiększyć jej popularność. W nowych przepisach jednoznacznie ma zostać wskazane m. in. to, że osoby prowadzące taką działalność co do zasady będą mogły posługiwać się numerem PESEL, co pozwoli ograniczyć formalności.

Czytaj w LEX: Działalność nierejestrowana i niższe składki ZUS >

Zmiany obejmą także zakładanie działalności przez osobę małoletnią. W przepisach zostanie wprowadzona zasada, zgodnie z którą przed zarejestrowaniem działalności zgody będzie udzielał sąd rodzinny. Ma to zapobiec nadużyciom, ale jednocześnie umożliwić wejście na rynek młodym osobom.

Sprawdź w LEX: Czy obcokrajowiec spoza UE może prowadzić działalność nieewidencjonowaną? >

 

Cena promocyjna: 55.3 zł

|

Cena regularna: 79 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Zmiany w procedurach

Projekt przewiduje też wprowadzenie licznych zmian proceduralnych, m. in. w zakresie postępowań administracyjnych. Po zmianach część z nich ma kończyć się na jednej instancji. Szerzej wykorzystywane wobec przedsiębiorców mają być również tzw. wezwania miękkie. Wydłużeniu ulegnie termin związany z autokontrolą decyzji administracyjnych.

Zobacz procedurę w LEX: Autokontrola decyzji administracyjnej >

Prostsza sukcesja

Po przyjęciu nowelizacji łatwiejsze ma być ustanowienie oraz wykonywanie zarządu sukcesyjnego (w sytuacji, gdy przedsiębiorca prowadzący firmę zmarł). Aby ustanowić zarządcę do czasu zakończenia postępowania spadkowego, konieczna będzie zgoda trzech czwartych spadkobierców. Dodatkowo zmiany projektowane przez resort przewidują też modyfikacje we wprowadzaniu zmian w prawie gospodarczym, które mają zwiększyć udział przedsiębiorców w procesie legislacyjnym oraz konsultacjach. MRiT przewiduje, że większość zmian wejdzie w życie w styczniu 2024 r.

Czytaj w LEX: Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej w praktyce notarialnej >