Od marca spore zmiany w prawie spółek handlowych

Prawo gospodarcze

Od marca 2019 roku wspólnicy będą mogli podejmować uchwały w trybie obiegowym. Za to ostatni członek zarządu, gdy zechce złożyć rezygnację, będzie musiał zwołać zgromadzenie wspólników. Prezydent właśnie podpisał ustawę wprowadzającą takie zmiany.

30.11.2018

RODO nie zmusza do szyfrowania maili

Prawo gospodarcze RODO

W Danii od nowego roku maile z danymi wrażliwymi będą obowiązkowo szyfrowane. Ta informacja wywołała dyskusję, także w Polsce, kiedy i jak należy zabezpieczać korespondencję elektroniczną. Szyfrowania nie trzeba stosować zawsze, ale tylko tam, gdzie jest to konieczne - uważają eksperci.

30.11.2018

Sprawy frankowe czekają na głos Sądu Najwyższego

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Kredyty frankowe

To Sąd Najwyższy wywołał chaos orzeczniczy w sprawach frankowych. Dlatego potrzebny jest niezwłocznie jego głos aby przywrócić zaufanie do wymiaru sprawiedliwości w orzecznictwie konsumenckim - mówi adwokat Iwo Gabrysiak, wspólnik zarządzający Gabrysiak i Wspólnicy.

29.11.2018

Prof. Nowińska: Wyższe honorarium dla Sapkowskiego nieoczywiste

Prawo gospodarcze

Wynikająca z artykułu 44. Prawa autorskiego możliwość podwyższenia określonego w umowie honorarium w związku z wyjątkowym sukcesem rynkowym produktu może mieć zastosowanie w głośnej sprawie Andrzeja Sapkowskiego - twierdzi prof. Ewa Nowińska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ale zastrzega, że sprawa nie jest oczywista.

29.11.2018

UOKiK: Windykator nie może naciskać przez rodzinę i sąsiadów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Zmuszanie konsumentów do zapłaty długu poprzez wywieranie na nich nacisku, który stanowi niedozwoloną agresywną praktykę rynkową, narusza prawo - stwierdził UOKiK. A jako przykład takich praktyk podaje m.in. odwiedzanie dłużników w domu oraz informowanie o tym ich rodziny i sąsiadów.

28.11.2018

Podmioty powiązane złożą nowe deklaracje

CIT PIT Prawo gospodarcze

Od stycznia 2019 roku podmioty powiązane będą miały obowiązek składania nowych informacji o cenach transferowych. Druki TP-R zastąpią formularze PIT/TP i CIT/TP. Ministerstwo Finansów liczy w związku z tym na uszczelnienie i uproszczenie systemu podatkowego.

27.11.2018

Rząd chce "skodyfikować" kuchnię polską

Prawo gospodarcze

Ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi zamierza, wspólnie z miłośnikami kuchni polskiej, opracować „Kanon kuchni polskiej”/„Polskie dziedzictwo kulinarne”. - Chodzi o skodyfikowanie i określenie cech kuchni polskiej - deklaruje resort.

27.11.2018

Sprawy gospodarcze piętą achillesową sądów

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Tylko 61,5 proc. wyroków wydanych w ubiegłym roku przez sądy powszechne utrzymało się po odwołaniu. Najczęściej uchylane są wyroki w sprawach gospodarczych – w 2017 r. utrzymało się zaledwie 54,3 proc. z nich. Dla wielu przedsiębiorstw to prawdziwy gwóźdź do trumny, bo uchylenie wyroku po latach procesu oznacza dodatkowe koszty związane z ponownym postępowaniem oraz kolejne lata niepewności w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie.

26.11.2018

Patent jest jak tarcza. By podbić świat, warto w niego inwestować

Prawo gospodarcze

Zajmujemy 12 miejsce na świecie pod względem liczby udzielonych patentów, a w liczbie udzielonych praw z rejestracji wzorów przemysłowych 13. To pokazuje nasz ogromny, choć wciąż na zbyt małą skalę wykorzystywany potencjał, który jest aktywnie i profesjonalnie chroniony już od stulecia – mówi dr Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP.

26.11.2018

Waldemar Koper: Prawnicy przedsiębiorstw rosną w siłę

Prawnicy Prawo gospodarcze

Obecność aż trzech reprezentantów firm w pierwszej dziesiątce konkursu dla młodych ambitnych prawników to dowód na umacnianie się pozycji i atrakcyjności zawodu prawnika przedsiębiorstw - uważa Waldemar Koper, prezes Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw.

24.11.2018

UOKiK sprawdzi więcej firm, które wykorzystują przewagę kontraktową

Prawo gospodarcze

Już niedługo każdy będzie mógł złożyć zawiadomienie o nieuczciwym wykorzystywaniu przewagi kontraktowej. Obecnie może tylko ten przedsiębiorca, który podejrzewa, że wobec niego są stosowane takie praktyki. O efektach działania ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi - mówi Katarzyna Racka, radca prawny w kancelarii BWHS.

24.11.2018

Ułatwienia dla firm czekają tylko na podpis prezydenta

Spółki Prawo gospodarcze

Już w 2019 roku wspólnicy będą mogli zdalnie podejmować uchwały. Gdy ostatni członek zarządu spółki zechce złożyć rezygnację, będzie musiał zwołać zgromadzenie wspólników. Ważność umowy zawartej przez osobę bez umocowania lub z jego przekroczeniem będzie wymagała potwierdzenia.

23.11.2018

W cieniu afery Senat przyjął ustawę o KNF

Prawo gospodarcze Finanse

Większa władza dla Komisji Nadzoru Finansowego i paraliż rynku prywatnych obligacji. To skutki uchwalonej w piątek wieczorem przez Senat bez poprawek ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym.

23.11.2018

Ruszyły zapisy na konferencję o konkurencji w erze cyfrowej

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Zainteresowani tematyką rozwoju gospodarczego oraz ochrony konkurencji w erze cyfrowej mogą zapisywać się na konferencję, która odbędzie się już 5 grudnia. Jej organizatorami są: Stowarzyszenie Prawa...

23.11.2018

TSUE odpowie czy Airbnb to tylko aplikacja "sharing economy"

Prawo gospodarcze

Szykuje się kolejna ciekawa sprawa w Trybunale Sprawiedliwości dotycząca ekonomii współdzielenia. Tym razem pytanie francuskiego sądu dotyczy Airbnb, a zatem usług świadczonych nieco inaczej niż przez Ubera.

23.11.2018

Brak szczegółów w deklaracji dotyczącej brexitu

Prawo gospodarcze

Przedstawiona w czwartek deklaracja polityczna dotycząca przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z UE zawiera tylko ogólne zapowiedzi kompleksowego traktatu. Szczegóły dotyczące prawa czy ceł będą...

22.11.2018

Wiceszef KE: Naruszanie praworządności szkodzi gospodarce

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Jestem zaniepokojony sytuacją w kilku krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce, pod względem praworządności. Sytuacja zatruwa środowisko inwestycyjne, a to szkodzi zatrudnieniu i wzrostowi gospodarczemu - stwierdził wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jyrki Katainen.

22.11.2018