Nowe stawki obowiązkowego ubezpieczenia OC dla podmiotów leczniczych

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Zawody medyczne

1 czerwca wchodzi w życie rozporządzenie dotyczące  obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Uwzględnia ono już także minimalne sumy gwarancyjne ubezpieczenia dla działalności leczniczej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej w indywidualnej praktyce fizjoterapeutycznej.

31.05.2019

Kontrolerzy NFZ będą już mogli karać zza biurka

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Nowe zasady kontroli przeprowadzanych zaczną obowiązywać od 1 czerwca. Kontrolerzy Narodowego Funduszu Zdrowia nie będą musieli się pojawić w placówce medycznej, skorzystają z systemu informatycznego, by wyjaśnić nieprawidłowości. Eksperci podkreślają, że przepisy nadają Funduszowi szerokie, nowe uprawnienia kontrolne

31.05.2019

Biała lista podatników VAT ma wpłynąć na staranność przedsiębiorców

VAT Prawo gospodarcze

Ustawodawca nie poprzestaje w dostarczaniu kolejnych rozwiązań prawnych, które mają przeciwdziałać wyłudzeniom w VAT. Ostatnia nowelizacja wprowadza jeden, wspólny rejestr podatników. Jest jednak pytanie, czy korzystanie z niego wystarczy do udowodnienia należytej staranności – piszą Patryk Bialic i Tomasz Bek

31.05.2019

Zmiany w egzekucji sądowej - zaproszenie na szkolenie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Postępowanie egzekucyjne i współpraca z komornikami sądowymi po wejściu w życie w 2019 r. nowych ustaw komorniczych - to temat szkolenia on-lie, które 14 czerwca przeprowadzi Marcin Świtkowski, doświadczony komornik sądowy z Warszawy.

30.05.2019

Surowa kara dla Polkomtela za "czasoumilacz" bez zgody abonenta

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Prawie 40 mln zł kary ma zapłacić Polkomtel za bezprawnie pobierane opłaty wykraczające poza kwotę abonamentu za dziewięć automatycznie aktywowanych usług, np. „Czasoumilacz” czy „Serwis wyświetlacza”, nie mając na to wyraźnej zgody abonentów.

30.05.2019

Kary za fałszowanie faktur jak za zbrodnie

Prawo karne Ordynacja Prawo gospodarcze

Nowelizacja kodeksu karnego miała zaostrzyć kary na przestępstwa związane z pedofilią. Przy okazji zmienia jednak diametralnie cały system kar za fałszowanie faktur i posługiwanie się fałszywymi dokumentami. Orzeczenie grzywny będzie ograniczone, a fałszerze będą częściej trafiać do więzienia. W skrajnych przypadkach nawet na 20 albo 30 lat.

30.05.2019

Niedobór kadr, nie procedury słabą stroną sądów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Przyczyną niewydolności sądownictwa powszechnego nie jest słabość procedury cywilnej, ale braki kadrowe. Żadne uproszczenie procedur nie usunie tego problemu. Trzeba rozbudowywać kadry, tak jak rozbudowujemy metro, by wszyscy wygodnie i szybko mogli nim jeździć - twierdzi pisze Piotr Jeżółkowski z kancelarii Patpol Legal.

29.05.2019

Operatorzy TV kwestionują decyzje prezesa UKE o kablowaniu budynków

Prawo gospodarcze

Netia, UPC, Multimedia, Vectra, INEA oraz TOYA chcą odwołać się od decyzji prezesa UKE określających zasady udostępniania ich infrastruktury innym przedsiębiorcom. Prawnicy twierdzą, że taka decyzja może odnosić się tylko do konkretnego budynku, a nie określać jednakowe zasady dla wszystkich.

29.05.2019

Widmo decyzji prezesa UKE nad operatorami kablówek

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Technologia, także wykorzystywana przez telewizję kablową zmienia się nieustannie. Nie można zatem wykluczyć sytuacji, w której udostępnienie infrastruktury będzie nie tylko możliwe, ale i opłacalne dla potencjalnych korzystających. To jednak nie jest element wystarczającym do zastosowania regulacji ex-ante

28.05.2019

Senat też za przywracaniem połączeń do małych miejscowości

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Prawo gospodarcze

Bez poprawek Senat przyjął w piątek ustawę o przywracaniu lokalnych połączeń autobusowych. Dzięki zawartym w niej rozwiązaniom mają być przywracane zlikwidowane wcześniej połączenia do małych miejscowości, co ma przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu.

25.05.2019

Proboszcz odpowiada cywilnie i karnie za prawidłowe prowadzenie interesów parafii

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Proboszcz jest odpowiedzialny za należyte prowadzenie spraw majątkowych parafii i przed decyzją o sprzedaży ziemi rolnej powinien powołać rzeczoznawcę majątkowego, aby określić rynkową wartość tego gruntu tak, aby osiągnąć z tej transakcji cenę, która byłaby zgodna z interesem parafii - uważa radca prawny Mariusz Łątkowski.

25.05.2019

Polska skarży do TSUE dyrektywę o prawach autorskich

Prawo cywilne Nowe technologie Prawo gospodarcze

Polski rząd złożył skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. dyrektywy o prawach autorskich. Według ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego chodzi o artykuł 17 dyrektywy, który "zagraża wolności w internecie i jest sprzeczny z podstawowymi wartościami UE, dot. wolności słowa, idei, kreowania nowych treści".

24.05.2019

Promieniowanie z komórek ma być lepiej kontrolowane

Nowe technologie Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Rząd zapowiada poprawienie systemu ochrony przed promieniowaniem elektromagnetycznym z urządzeń telefonii komórkowej. Słabość tego systemu stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli, a po opublikowaniu raportu rząd uznał zwarte w nim oceny i zapowiedział podjęcie potrzebnych działań oraz wprowadzenie niezbędnych zmian w prawie.

24.05.2019

Kobiety dyskryminowane nowelą ustawy o PPK

Emerytury i renty Prawo gospodarcze PPK

Nowelizacja ustawy o PPK dyskryminuje osoby, które przebywają na urlopach wychowawczych lub pobierają zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. W większości sytuacji tracą one możliwość otrzymania wpłaty powitalnej w wysokości 250 zł - pisze Oskar Sobolewski

24.05.2019

Prezes Wolters Kluwer Polska wśród osobowości rynku książki

Prawo gospodarcze

Włodzimierz Albin, prezes Polskiej Izby Książki został laureatem plebiscytu 30-lecia na najważniejsze i najbardziej wpływowe osobowości polskiego rynku książki - obok innych wydawców, księgarzy, autorów i byłego szefa Instytutu Książki. - 30-lecie wolnego rynku świętujemy, niestety, w trudnym dla książki momencie - mówi Włodzimierz Albin.

23.05.2019

Trochę niższe kary za łamanie prawa antymonopolowego UE

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Choć Komisja Europejska najsurowiej karze za łamanie przepisów o ochronie konkurencji, to w sumie łączna wysokość kar spadła z 4 mld euro w 2016 roku do 900 mln dolarów w 2018 r. Coraz więcej jest kar za zmowy przy sprzedaży on-line, spada natomiast liczba wniosków o odstąpienie od wymierzenia kary.

23.05.2019

Prezes UKE reguluje udostępnianie kabli

Prawo gospodarcze

Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał decyzje określające warunki zapewnienia w budynkach wielorodzinnych dostępu do kabli telekomunikacyjnych sześciu operatorów telewizji kablowych. Nie nadał im rygoru natychmiastowej wykonalności. Operatorzy mogą się od nich odwołać.

21.05.2019

Pyrrusowe zwycięstwo w sporze o podatek handlowy

CIT Prawo gospodarcze

Polska wprawdzie wygrała przed Sądem Unii Europejskiej spór o podatek handlowy, jednak gdyby podjęto rozmowy z Komisją Europejską w tej sprawie, byłaby szansa, że Komisja ostatecznie by go nie zakwestionowała i przez ostatnie trzy lata podatek mógłby być pobierany - twierdzi dr Magdalena Porzeżyńska

21.05.2019

Coraz więcej zezwoleń na pracę dla cudzoziemców

Prawo pracy Prawo gospodarcze

W 2018 r. wydano 328,8 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców w Polsce, czyli blisko 40 proc. więcej niż w 2017 r. i prawie 5-krotnie więcej niż w 2015 r. - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Zezwolenia takie najczęściej wydawane są obywatelom Ukrainy, ale na drugim miejscu są Nepalczycy.

20.05.2019