Nowa ustawa ma usprawnić budowę elektrowni szczytowo-pompowych

Energetyka

Przepisy usprawniające przygotowanie, realizację i rozbudowę elektrowni szczytowo-pompowych weszły w życie 30 czerwca. Elektrownie te będą pełnić rolę magazynów energii elektrycznej. Magazynowanie energii stanowi kluczowy warunek transformacji energetycznej.

30.06.2023

Audyt termomodernizacyjny i certyfikat energetyczny to dwa różne dokumenty

Budownictwo Energetyka

Wydawałoby się, że audyt termomodernizacyjny i świadectwo charakterystyki energetycznej to tożsame pojęcia. Nic bardziej mylnego. Audyt najczęściej przygotowuję się w celu przeprowadzenia termomodernizacji obiektów użytkowanych, których koszty ogrzewania często są bardzo wysokie. Natomiast świadectwo częściej dotyczy obiektów projektowanych.

29.06.2023

Raport Deloitte: Kryzys wymusi na przedsiębiorcach wdrażanie strategii energetycznych

Prawo gospodarcze Energetyka

Gwałtowne wzrosty cen energii i braki surowców w Europie po napaści Rosji na Ukrainę pokazały, że potrzebne jest podjęcie działań w kierunku ujednolicenia rynku energii. Prawdopodobnie wpłynie to również na podjęcie przez przedsiębiorstwa działań w kierunku aktualizacji działań dotyczących zarządzania ryzykiem energetycznym – wynika z najnowszego raportu Deloitte.

29.06.2023

Z nowego programu rekompensat podwyżek cen prądu i gazu skorzysta więcej przedsiębiorstw

Prawo gospodarcze Energetyka

Celem programu jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom wzrostu cen energii elektrycznej i gazu ziemnego, a pomoc publiczna ma być skierowana głównie do przedsiębiorców najbardziej dotkniętych trudną sytuacją rynków energetycznych, spowodowaną bezprawną agresją rosyjską na Ukrainę. Ceny energii elektrycznej i gazu z pierwszego kwartału obecnego roku są wyższe o 150–200 proc. od tych z połowy 2021 r. - pisze Krzysztof Wiński, dyrektor w PwC.

29.06.2023

Rząd przyjął uchwały o wsparciu inwestycji jądrowych i modernizacji reaktora MARIA

Energetyka

Rada Ministrów przyjęła we wtorek dwie uchwały: w sprawie programu modernizacji badawczego reaktora jądrowego MARIA umożliwiającego jego eksploatację po 2027 r. oraz ustanowienia programu wspierania inwestycji infrastrukturalnych w województwie pomorskim, m.in. na potrzeby elektrowni jądrowej. Na realizację drugiego programu przewidziano ponad 4,7 mld zł.

20.06.2023

Spółka nie zadbała o świadectwo energetyczne? Odpowie prezes

Nieruchomości Energetyka

To zarząd odpowiada za brak świadectwa energetycznego w przypadku, gdy nieruchomość sprzedaje lub wynajmuje spółka. Natomiast w razie najmu pokoju wystarczy przedstawić certyfikat wydany dla całego mieszkania - wskazuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wątpliwości jest jednak więcej - dotyczą m.in. kar za nieprzekazanie świadectwa energetycznego.

01.06.2023

Jeden wymiar kary dla przedsiębiorcy narusza prawo do sądu? Rozstrzygnie TK

Wymiar sprawiedliwości Energetyka

Trybunał Konstytucyjny ma rozstrzygnąć, czy przepis nakładający na przedsiębiorcę sztywną karę za niedopełnienie obowiązku z zakresu prawa przedsiębiorców jest zgodny z ustawą zasadniczą. Sąd, który zajmował się sprawą doszedł bowiem do wniosku, że tego typu regulacja może nie tylko naruszać prawo sędziego do indywidualnej oceny sprawy, ale wręcz godzić w zasadę swobody działalności gospodarczej.

26.05.2023

Certyfikaty energetyczne na nowych zasadach to też nowe obowiązki dla galerii handlowych

Nieruchomości Energetyka

Od 28 kwietnia 2023 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Istniejące obiekty handlowe, jeżeli jeszcze nie pozyskały świadectw charakterystyki energetycznej, wkrótce będą musiały to zrobić. Zarówno dla samego budynku jak i wszystkich znajdujących się w nim lokali. Problem analizuje Patrycja Chmiel z kancelarii prawnej Causa Finita.

19.05.2023

Mieszkanie w zabytkowym budynku nie wymaga świadectwa energetycznego, ale jest haczyk

Nieruchomości Energetyka

Z obowiązku uzyskania świadectwa energetycznego zwolnione są budynki wpisane do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków. Według ministerstwa rozwoju nie dotyczy to nowych budynków położonych w strefie ochrony konserwatorskiej lub objętych ochroną jako układ urbanistyczny lub ruralistyczny. Jednak żaden przepis nie rozstrzyga, co należy rozumieć pod pojęciem "nowego budynku", a zabytkiem mogą być też... nowe budynki.

17.05.2023

Bezpośrednie umowy na dostawę energii nie tylko dla odbiorców przemysłowych

Prawo europejskie Energetyka

Położony w propozycji Komisji Europejskiej nacisk na transakcje zawierane bezpośrednio pomiędzy wytwórcami energii oraz odbiorcami końcowymi, to pokłosie dotychczasowych sukcesów takich transakcji i dążenia do tego, by korzyści z nich czerpali nie tylko najwięksi odbiorcy przemysłowi, lecz również mniejsze podmioty - pisze radca prawny Tomasz Młodawski, partner w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.

02.05.2023

Wchodzi w życie nowela ustawy wiatrakowej, wysypu farm jednak nie będzie

Samorząd terytorialny Nieruchomości Energetyka

Za kilka dni będzie można budować elektrownie wiatrowe na nowych zasadach. Nowe prawo jednak rozczarowuje. Dużym problemem będzie nie tylko określenie odległości od domów, ale też obowiązek uchwalania miejscowych planów dla farm. I dla inwestorów, i dla samorządowców, będzie to nie lada wyzwanie. Przepisy bardziej bowiem przeszkadzają, niż pomagają.

20.04.2023

Branża chce ułatwień w zakresie inwestycji w biogazownie rolnicze

Środowisko Energetyka

Aby w Polsce rzeczywiście rozwinął się sektor biometanu, konieczne jest objęcie preferencyjnymi rozwiązaniami wszystkich, nie tylko rolniczych, podmiotów zainteresowanych inwestycjami w biogazownie - podkreśla w swoim stanowisku Polska Organizacja Biometanu. Zaznacza również, że projektowana ustawa to krok w dobrym kierunku, ale powinna zostać uzupełniona o kilka dodatkowych rozwiązań.

18.04.2023

Specustawa jądrowa wchodzi w życie

Energetyka

Nowelizacja ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących obowiązuje od 13 kwietnia 2023 r. Ma ona przede wszystkim kompleksowo usprawnić procesy inwestycyjne związane z budową elektrowni jądrowych i zapewnić lepszy nadzór państwa nad całą inwestycją.

13.04.2023

Trzeba wyjaśnić, dlaczego niewiele firm korzysta ze wsparcia dla sektorów energochłonnych

Małe i średnie firmy Energetyka

Gdy na pomoc dla sektorów energochłonnych wydano niespełna połowę planowanych funduszy, powstaje pytanie, dlaczego tak mała liczba mikro- i małych firm, wystąpiła o rekompensaty. Czy blokadą był stopień skomplikowania programu? Należałoby wyciągnąć odpowiednie wnioski, żeby w kolejnych latach jak największa liczba przedsiębiorców mogła korzystać z dodatkowego wsparcia.

12.04.2023

UE ogranicza wsparcie dla spalania niektórych rodzajów drewna w elektrowniach

Środowisko Energetyka

Instytucje Unii Europejskiej doszły do porozumienia w sprawie rewizji dyrektywy OZE. Nie będzie dopłat do spalania drewna, które może zostać wykorzystane przez przemysł. Nadal jednak energia pochodząca z biomasy drzewnej będzie uznawana za odnawialną i zaliczana do celów udziału OZE w produkcji energii. Aktywiści ostrzegają, że taka polityka może doprowadzić do większych wycinek i wyższych emisji.

05.04.2023

Przedsiębiorstwa energochłonne potrzebują wsparcia, nie wszystkie dostały rządową pomoc

Prawo gospodarcze Energetyka

2,4 mld zł - tyle wyniosła ostateczna kwota pomocy przyznanej z rządowego programu wsparcia przedsiębiorstw energochłonnych w związku z drożejącym gazem i prądem. Problem w tym, że miało z niego skorzystać o wiele więcej firm, a budżet przeznaczony na wsparcie wykorzystano jedynie w połowie. Prawnicy wskazują, że jedną z przyczyn mogły być zbyt wyśrubowane kryteria i krótkie terminy na złożenie wniosku.

05.04.2023

URE: W 2022 r. średnia cena energii dla gospodarstw domowych wzrosła o 22 proc.

Energetyka

W 2022 r. odnotowano niemal dwukrotny skok średniej rocznej ceny energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym - wynika z raportu przedstawionego przez Urząd Regulacji Energetyki. To pierwszy tak znaczący wzrost od siedmiu lat. O 22 proc. podrożała również średnia cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.

03.04.2023

Wspólnoty i spółdzielnie też są uprawnione do niższych stawek za prąd

Energetyka

Po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich prezes Urzędu Regulacji Energetyki wyjaśnia, że wspólnoty mieszkaniowe oraz spółdzielnie także są uprawnione do ochrony wynikającej z ustawy mającej zapobiec nadmiernym podwyżkom stawek za prąd. I to niezależnie od tego, czy korzystają z usług sprzedawcy rezerwowego, czy z urzędu.

29.03.2023