Jak podaje URE, z ofert wolnorynkowych, czyli tych, których cenniki nie podlegają zatwierdzeniu przez prezesa URE, korzysta już 40 proc. klientów w gospodarstwach domowych w kraju (blisko 6,5 mln). W pierwszym półroczu na zmianę zdecydowało się 13 tys. odbiorców. Sprzedawcę prądu zmieniło 8 tys. odbiorców indywidualnych (należących do tzw. grupy taryfowej G) oraz 5 tys. odbiorców biznesowych (grupy A,B,C). Dane wskazują, ze konsumenci coraz częściej decydują się na samodzielny wybór dostawcy energii - i to pomimo wprowadzenia rozwiązań osłonowych mających obniżyć rachunki za prąd. 

- Od 2007 r. – tj. od czasu, gdy jako klienci mamy taką możliwość - sprzedawcę prądu w naszym kraju zmieniło ponad 985 tys. odbiorców, z czego prawie 750 tys. to odbiorcy w gospodarstwach domowych (w grupach taryfowych G), a ponad 235 tys. to odbiorcy w grupach taryfowych A, B i C - wskazuje URE.

Czytaj też: UE pracuje nad przepisami, które wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne Europy

Zmiana może się opłacać, ale trzeba uważać 

Klienci decydują się na zmianę przede wszystkim w momencie, gdy dojdą do wniosku, że mają szansę na tym zaoszczędzić. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ niektórzy sprzedawcy - bazując na nieświadomości klientów - postępują nieuczciwie, dodając na przykład ukryte opłaty. Dlatego URE wymienia następujące warunki, które warto sprawdzić przed zawarciem umowy: 

  • czy oprócz sprzedaży gazu oferta zawiera dodatkowe usługi i związane z tym opłaty,
  • na jaki okres zawierany jest kontrakt,
  • na jakich zasadach będzie odbywać się rozliczenie po upływie okresu obowiązywania oferty,
  • jakie są warunki wypowiedzenia (czy są przewidziane opłaty za wcześniejsze wypowiedzenie umowy),
  • na jakich zasadach będzie odbywać się rozliczenie po upływie okresu obowiązywania oferty.

Od 2021 r. obowiązuje także zakaz zawierania umów sprzedaży energii w ramach sprzedaży "door - to door", a więc poza lokalem przedsiębiorstwa. 

Sprawdź w LEX: Czy w przypadku zmiany ceny sprzedaży energii elektrycznej za minione okresy rozliczeniowe należy wystawić faktury korygujące? >

 

Rynek mocy. Komentarz
-20%

Filip Grzegorczyk, Urszula Wiśniewska

Sprawdź  

Cena promocyjna: 135.2 zł

|

Cena regularna: 169 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 152.09 zł


"Zamrożona" stawka się nie kumuluje 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśniło również wątpliwości, które pojawiały się na tle ustawowych rozwiązań osłonowych mających obniżyć rachunki za prąd. Obecnie, aby skorzystać z niższych stawek, odbiorca musi zmieścić się w limicie zużycia prądu w wysokości 2 MWh. Limit jest liczony od początku roku, niezależnie od tego, który sprzedawca dostarcza energię. Tak więc nawet jeśli odbiorca zdecyduje się na zmianę sprzedawcy, podstawowy limit dalej będzie go obowiązywał. 

Sprawdź w LEX: Czy oświadczenie odbiorcy uprawnionego złożone do pierwotnego sprzedawcy energii powinno być przez niego przekazane rezerwowemu sprzedawcy energii? >