Chodzi o nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku, która podczas ostatniego posiedzenia została uchwalona przez Sejm i przekazana do Senatu. Głównym celem nowej ustawy ma być rozszerzenie ochrony przed nadmiernymi podwyżkami cen energii elektrycznej, m.in. poprzez rozszerzenie katalogu podmiotów objętych niższą stawką za energię. Ustawa wprowadza także składkę solidarnościową od największych podmiotów działających w sektorze węglowym. W praktyce, po poprawkach wprowadzonych w Sejmie, ze względu na kryteria, składka ma objąć Jastrzębską Spółkę Węglową.
Czytaj też: Nowe rozwiązania osłonowe mają obniżyć rachunki za prąd - ustawą zajmie się Senat >>
Pilny tryb sposobem na ominięcie konsultacji
Jak wskazuje Konfederacja Lewiatan w stanowisku, które zostało skierowane do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, nowelizacja przewiduje też poważne zmiany, które wykraczają poza rozwiązania osłonowe. A z racji tego, że projekt był procedowany w trybie pilnym, nie objął go obowiązek przeprowadzenia konsultacji. Szczególnie kontrowersyjne mają być przepisy dotyczące przekazywania odpisów na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny. Jak wskazują eksperci, w obecnym kształcie nie tylko nie wykonują one założeń unijnej dyrektywy, która ma być realizowana właśnie poprzez procedowaną ustawę, ale wręcz mogą być z nią sprzeczne.
Czytaj też: Charakter prawny i skutki oświadczenia odbiorcy przemysłowego >>
- Zwracamy jednak uwagę, że unijne przepisy dające państwom członkowskim podstawę do wprowadzenia pułapu dochodów rynkowych wytwórców energii przestały obowiązywać z dniem 30 czerwca 2023 r. Proponowane zmiany w zakresie, w jakim obejmują odpis na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny przedsiębiorstw energetycznych nie wykonują prawa unijnego, a wręcz są sprzeczne z prawem unijnym - zaznaczono w stanowisku organizacji.
Cena promocyjna: 135.2 zł
|Cena regularna: 169 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 152.09 zł
Konfederacja Lewiatan wskazuje także, że procedowana ustawa zmienia przepisy aktu prawnego, który... nie został jeszcze nawet uchwalony.
- Projekt zmienia przepisy, które obecnie są dodawane przez ustawę będącą nadal przedmiotem prac legislacyjnych. Zasady obliczania odpisu z uwzględnieniem gwarancji pochodzenia oraz umów sprzedaży energii obejmujących instrumenty finansowe zostały zaproponowane w ustawie z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw, która w dniach 12 - 13 lipca 2023 r. była procedowana w Senacie. Niestety różny będzie moment wejścia w życie obu aktów prawnych, co tylko zwiększy niepewność prawną przedsiębiorstw. Stan prawny w tak istotnej materii, jaką są zasady obliczania należności finansowej wnoszonej do funduszu celowego, powinien być stabilny i przewidywalny - podkreślają eksperci Lewiatana.
Czytaj też: Programy pomocowe dla firm energochłonnych >>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.