Chaos przestrzenny kosztuje nas 84,3 mld zł rocznie

Budownictwo

Zespół doradczy powołany przez ministra rozwoju przedstawił założenia reformy planowania przestrzennego. Według ekspertów zmiana systemu jest konieczna, by zmniejszyć koszty ponoszone z powodu chaosu przestrzennego przez społeczeństwo i skończyć z dewastacją przestrzeni.

18.12.2018

Warszawa obniża bonifikatę za przekształcenie użytkowania wieczystego

Budownictwo

Mieszkańcy Warszawy będą mogli przekształcić prawo użytkowania wieczystego we własność z 60 proc. bonifikatą – uchwalili stołeczni radni. Według wcześniejszych propozycji miało być 98 proc. Według ekspertów informację o podwyżce opłaty można będzie oprotestować.

14.12.2018

Rząd chce zmian w zasadach zwrotu wywłaszczonych nieruchomości

Budownictwo

Składanie wniosków o zwrot wywłaszczonej nieruchomości, gdy nie został na niej zrealizowany cel publiczny będzie możliwe w ciągu trzech lat od dnia wejścia w życie ustawy, jeżeli od uprawomocnienia się decyzji o wywłaszczeniu minęło już 20 lat. Tak wynika z przyjętego we wtorek przez rząd projektu nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami.

11.12.2018

Miasta uchwalają standardy urbanistyczne według specustawy. I już są problemy

Administracja publiczna Budownictwo

Warszawa, Gdańsk, Bielsko Biała, Łódź, Słupsk, Opole. W tych miastach uchwalono już standardy urbanistyczne na podstawie tzw. specustawy inwestycyjnej. I już pojawił się pierwszy spór. Chodzi o określenie liczby miejsc parkingowych m.in. dla biurowców i sklepów. Prawnicy uważają, że to dopiero początek kłopotów ze stosowaniem nowych przepisów.

05.12.2018

Czy na budowę piwniczki bez fundamentów wymagane jest pozwolenie?

Budownictwo

W ocenie eksperta budowa piwniczki usytuowanej na gruncie bez fundamentów, okryta ziemią i trawą, nie stanowi budowli ziemnej, której realizacja wiązać się będzie z koniecznością uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, a jedynie obiekt małej architektury, którego realizacja nie wiąże się z koniecznością uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.

05.12.2018

SN: Wszyscy winni zawalenia hali MTK poniosą karę

Prawo karne Budownictwo

Sąd Najwyższy uchylił wyrok uniewinniający wobec Nowozelandczyka, byłego członka zarządu hali MTK, Bruce'a R. i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w Katowicach. SN stwierdził, że dowody wskazują, iż wiedział o wadliwej konstrukcji dachu hali i był świadomy zagrożenia katastrofą, lecz jej nie przeciwdziałał.

29.11.2018

W nowych blokach zamiana użytkowania we własność z opóźnieniem

Administracja publiczna Budownictwo

Nowelizacja tzw. ustawy przekształceniowej wprowadza uproszczone zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność, ale nie tylko. Zmieni też zasady uwłaszczenia lokali w blokach, które pozwolenie na użytkowanie otrzymają po 1 stycznia 2019 r. Pozwoli to uniknąć deweloperom konsekwencji korzystania z pomocy publicznej.

29.11.2018

Resort rolnictwa łagodzi przepisy o obrocie ziemią rolną

Prawo cywilne Budownictwo

Działki rolne o powierzchni do 1 hektara oraz grunty położone w obrębie miast będzie mogła kupić osoba nie będąca rolnikiem. Takie zmiany zakłada projekt nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

28.11.2018

Wyrok SN dotyczący sprawców katastrofy hali MTK 29 listopada

Prawo karne Budownictwo

Sąd Najwyższy ogłosi 29 listopada br. wyrok w sprawie pięciu mężczyzn odpowiedzialnych za przyczynienie się do katastrofy katowickiej hali Międzynarodowych Targów Katowickich w 2006 r., w której zginęło 65 osób, a 26 odniosło bardzo poważne rany.

27.11.2018

Artur Soboń zapowiada likwidację użytkowania wieczystego dla firm

Budownictwo

Do końca kadencji zaproponujemy likwidację użytkowania wieczystego dla przedsiębiorców, fabryk, galerii handlowych - powiedział w poniedziałek wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Najpierw jednak chce uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na pomoc publiczną.

26.11.2018

Specjalistami od ładu przestrzennego są architekci

Budownictwo

Relacje między architektami, a inżynierami budownictwa przypominają trochę te pomiędzy kompozytorem, a poszczególnymi muzykami w orkiestrze. Koncert nie może się odbyć, ani bez kompozytora, ani bez...

25.11.2018

Architekci i inżynierowie poczekają dłużej na nowe ustawy

Budownictwo

Minister Inwestycji i Rozwoju zwrócił się do Komisji Ustawodawczej Senatu RP o przygotowanie projektu wykonującego wyrok Trybunału, który dotyczy ograniczenia zakresu uprawnień budowlanych. To oznacza, że projekty ustaw o architektach i inżynierach nie będą szybko uchwalone.

23.11.2018

WSA: Architekt nie poniesie kary za błędy w projekcie

Budownictwo

Półroczny termin przedawnienia karalności architekta z powodu czynu, za który odpowiada dyscyplinarnie mija w momencie złożenia wniosku do Sądu Dyscyplinarnego, a nie do sekretariatu Izby Architektów - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

23.11.2018

Miejscowy plan nie zawsze zablokuje budowę fermy

Budownictwo

Nie można w planie zagospodarowania zakazać lokalizacji ferm, jeśli narusza to ustalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

21.11.2018

Czy istnieje legalna definicja garażu?

Budownictwo

Obecnie nie istnieje jednolita, obowiązująca, a jednocześnie ustawowa definicja garażu. Charakter przesądzający w przypadku wątpliwości co do funkcji danego budynku mają kwestie konstrukcyjne.

21.11.2018
Prawo.pl