Ulga na zabytki nawet dla paneli solarnych na starym młynie

PIT Budownictwo Polski Ład

Fiskus interpretuje nową ulgę na zabytki dość korzystnie dla podatników. Pozwala nawet na znaczne unowocześnienia starych budynków, o ile tylko zgadza się na to konserwator zabytków. Z wydanych ostatnio interpretacji można nawet wyczytać, że ulga ta nie zniknie w ciągu najbliższych lat. Jednak nie ma co liczyć na jej stosowanie do nieruchomości zakupionych przed 2022 rokiem.

16.08.2022

Nie każdy balkon w bloku zabuduje się bez formalności i zgody sąsiadów

Budownictwo

Prawo budowlane różnie traktuje zabudowę balkonu. W zależności od stosowanych materiałów i efektu końcowego możemy mieć do czynienia z instalacją urządzenia, a czasami nawet z rozbudową budynku. Dodatkowo we wspólnocie mieszkaniowej przeprowadzenie robót budowlanych mających ingerować w części wspólne wymaga uzyskania zgody współwłaścicieli.

15.08.2022

Firmy dostały szansę na odzyskanie dużych kwot z podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy Budownictwo Finanse

Niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego zmienia diametralnie podejście do opodatkowania budynków podatkiem od nieruchomości. Belki czy inne elementy konstrukcyjne i instalacje obniżają opodatkowanie całej powierzchni, a nie tylko jej części. Firmy powinny teraz dokonać nowych pomiarów swoich nieruchomości, złożyć korekty rozliczeń i odzyskać nadpłacone podatki.

09.08.2022

Paneli słonecznych montuje się coraz mniej - zniechęcają skomplikowane rozliczenia

Rynek i konsument Budownictwo

Produkcja prądu ze słońca i mniejsze rachunki za prąd to korzyści zarówno dla planety, jak i dla użytkowników. Jednak po wprowadzeniu systemu net-billingowego zainteresowanie montażem fotowoltaiki istotnie zmalało. Nie wiadomo jeszcze, czy i w jakim stopniu montaż paneli słonecznych stał się mniej opłacalny, ale na pewno zasady rozliczeń stały się niejasne i bardziej skomplikowane.

09.08.2022

Przy podziale gruntów rolnych urząd może naliczyć opłatę adiacencką

Samorząd terytorialny Budownictwo

Obrót gruntami rolnymi, od czasu wprowadzenia daleko idących ograniczeń w tym zakresie, właściwie w każdym przypadku stanowi złożone przedsięwzięcie. Nie inaczej jest wówczas, gdy grunty te mają zostać podzielone. Tym bardziej, że z przeprowadzeniem tej operacji może się wiązać naliczenie opłaty adiacenckiej, gdy po podziale działki zyskają na wartości.

06.08.2022

Mariusz Mazepus: Budowy po 10 sierpnia będą bardziej cyfrowe

Budownictwo

Prowadzenie dziennika budowy oraz książki obiektu budowlanego w formie elektronicznej, a także identyfikacja uprawnień budowlanych, uznanych kwalifikacji zawodowych oraz danych dotyczących osoby, która nabyła te uprawnienia lub kwalifikacje - takie m.in możliwości wprowadzi nowelizacja prawa budowlanego, która obowiązywać będzie od 10 sierpnia 2022 r. - pisze adwokat Mariusz Mazepus, partner w MSN Legal.

05.08.2022

Dwa lata na łatwą zamianę pustych biur i centrów handlowych w mieszkania

Budownictwo Nieruchomości

Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce zwiększyć dostępność mieszkań przez wykorzystanie pustych powierzchni biurowych i handlowych. Zapowiada, że wkrótce przedstawi Radzie Ministrów projekt ustawy o zmianie sposobu użytkowania niektórych budynków niemieszkalnych na budynki mieszkalne, które wprowadzi wiele ułatwień. Tyle, że mają one obowiązywać tylko przed dwa lata.

03.08.2022

NIK: Remonty dworców PKP z dużymi opóźnieniami

Budownictwo Transport

Według Najwyższej Izby Kontroli terminy ukończenia inwestycji na dworcach kolejowych, które są realizowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych są zagrożone. Opóźnienia w realizacji inwestycji dotyczyły 160 dworców i wynosiły średnio 450 dni. Izba uważa, że nie będzie możliwe zrealizowanie PID w zakładanym zakresie do końca 2023 r. Ze środków UE wydano zaledwie 293 mln zł, czyli 46 proc. planu.

02.08.2022

Po spisaniu źródeł ciepła, czas na informacje o grubości ścian i dachów

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Po informacji, czym obywatele ogrzewają mieszkania, Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków będzie zbierać dane m.in. o grubości ścian, dachu oraz rocznym zużyciu paliwa. Dane te mają posłużyć gminom do bardziej racjonalnego wykorzystywania programów związanych z termomodernizacją. Mają to jednak zrobić fachowcy, nie sami właściciele domów.

02.08.2022

NIK krytykuje tempo budowy morskich elektrowni

Budownictwo Prawo gospodarcze

Bezpieczeństwo energetyczne może być zagrożone, bo rząd nie podjął wystarczających działań w celu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – uważa NIK. Bariery to m.in. brak terminala instalacyjnego, niedostosowanie prawa i braki w sieci przesyłowej. Upłynęło już ok. 10 lat, od kiedy wydano pierwsze pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych (MFW), jednak żadna z takich farm dotąd nie powstała.

01.08.2022

Budowa przyłączy - po 10 sierpnia ani urzędnik, ani sąd nie podważy legalności

Budownictwo

Przyłącza stanowią niezbędny element większości inwestycji. Inwestorzy często decydują się na wyłączenie ich z zakresu pozwolenia na budowę. W związku ze zmianą prawa budowlanego od 10 sierpnia 2022 r. takie działanie nie będzie mogło być już podważane przez organy oraz sądy. Więcej na ten temat w Legal Alercie.

30.07.2022

Chcesz mieć w sierpniu wakacje kredytowe, złóż wniosek w lipcu

Budownictwo Banki Kredyty

Od 29 lipca osoby, które kupiły mieszkania za kredyty hipoteczne, mogą składać wnioski o wakacje kredytowe Jeśli ktoś nie chce płacić sierpniowej raty, musi się pospieszyć. Wniosek trzeba złożyć przed terminem jej zapłaty. Rzecznik Finansowy radzi, by zachować potwierdzenie jego złożenia. Ze wsparcia skorzystają złotówkowicze. Ustawa nie przewiduje tego rodzaju pomocy dla frankowiczów. Więcej na ten temat w Legal Alercie.

29.07.2022

Popękane ściany, nieszczelne okna - usuwanie wad według nowych zasad nie będzie łatwe

Rynek i konsument Budownictwo

Od 1 lipca kupujący mieszkanie są teoretycznie lepiej chronieni przez przepisy, także gdy chodzi o usuwanie usterek w mieszkaniu, ale tylko teoretycznie. W praktyce kupujący nie będą mieli lekko. Nowe zasady reklamacji są skomplikowane i kosztowne, bo wymagają zatrudnienia rzeczoznawcy budowlanego. Trudno też się zorientować, które zasady obowiązują - nowe czy może jeszcze stare.

23.07.2022

Ustawa podpisana - dziennik budowy będzie można prowadzić w formie elektronicznej

Budownictwo Nowe technologie

Prowadzenie dziennika budowy oraz dokumentowanie przebiegu robót budowlanych będzie możliwe w formie elektronicznej, co nie wyklucza prowadzenia tej dokumentacji w formie papierowej - wynika z przyjętej w czwartek przez Sejm nowelizacji Prawa budowlanego. Sejm zaakceptował jednocześnie poprawki Senatu, które dotyczą zmiany nazwy systemu do przechowywania elektronicznych książek obiektu budowlanego.

21.07.2022

Ocieplanie domów - premier zachęca, korzyść podatkowa topnieje

Doradca podatkowy Budownictwo

Do ocieplania domów przed zimą zachęcają nie tylko niedawne słowa premiera, ale też podatkowa ulga modernizacyjna. Niestety, realnie topnieje ona z miesiąca na miesiąc, bo jej kwota - 53 tys. zł - nie zmieniła się od 2019 roku. W tym czasie ceny materiałów i usług budowlanych poszły w górę o kilkadziesiąt procent. Jednak o jej waloryzacji na razie nie ma mowy.

19.07.2022

Budowa nie każdej wiaty wymaga zgłoszenia

Budownictwo

To, jakie formalności obowiązują przy budowie wiaty, w dużej mierze zależy od jej powierzchni. Wolnostojąca wiata do 35 mkw. wymaga zgłoszenia, ale już taka do 50 mkw. na działce przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, wolna jest od tego typu formalności. Prawo budowlane przewiduje jednak jeszcze inne ograniczenia.

16.07.2022

Wkrótce TSUE zdecyduje, co z roszczeniami banków wobec frankowiczów o wynagrodzenie

Budownictwo Kredyty frankowe

Trybunał Sprawiedliwości UE 12 października 2022 r. zajmie się najgorętszym ostatnio tematem dla frankowiczów, czyli tzw. wynagrodzeniem za korzystanie z kapitału kredytu w wypadku uznania umowy za nieważną. Obecnie w Polsce toczą się już tysiące postępowań sądowych z powództw banków przeciwko frankowiczom, które dotyczą właśnie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu.

15.07.2022

Rząd przygotowuje kolejny program wspierający poprawę warunków mieszkaniowych

Finanse samorządów Budownictwo

Poprawa warunków życia w istniejącym zasobie mieszkaniowym, rozszerzenie programu budownictwa socjalnego i komunalnego, rozwiązania dotyczące premii termomodernizacyjnej i remontowej - to niektóre ze zmian proponowanych w przyjętym we wtorek przez rząd projekcie ustaw mających wspierać poprawę warunków mieszkaniowych. Program ma być realizowany w ramach KPO.

12.07.2022

Przejęcie terenu budowy to też przejęcie odpowiedzialności

BHP Budownictwo

Jeżeli wykonawca przejął protokolarnie od inwestora teren budowy, ponosi on aż do chwili oddania obiektu odpowiedzialność na zasadach ogólnych za szkody wynikłe na tym terenie. Dopóki protokolarne przekazanie nie nastąpi, odpowiedzialność ta obciąża inwestora - pisze dr Martyna Sługocka, autorka Legal Alertu.

09.07.2022
Prawo.pl