Mniej towaru za tę samą cenę, czyli jak producenci i handel nabijają klientów w butelkę

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Downsizing w branży spożywczej to praktyka wątpliwa moralnie i niezgodna z dobrymi obyczajami, ale na gruncie prawnym trudno z nią walczyć - uważają prawnicy. Wprost nie zabraniają jej ani przepisy krajowe, ani unijne. Wciąż trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, czy tego typu działania mogą zostać uznane za wprowadzanie konsumentów w błąd i stosowanie tzw. ukrytych podwyżek cen.

30.03.2023

Dom bez formalności powyżej 70 metrów – kolejny krok w deregulacji prawa budowlanego

Administracja publiczna Budownictwo

W środę Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji prawa budowlanego. Budowa jednorodzinnych budynków mieszkalnych o powierzchni zabudowy powyżej i poniżej 70 mkw., będzie możliwa na podstawie tej samej procedury – jedynie na podstawie zgłoszenia. To kolejny etap upraszczania, przyspieszania i cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego.

29.03.2023

Wspólnoty i spółdzielnie też są uprawnione do niższych stawek za prąd

Energetyka

Po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich prezes Urzędu Regulacji Energetyki wyjaśnia, że wspólnoty mieszkaniowe oraz spółdzielnie także są uprawnione do ochrony wynikającej z ustawy mającej zapobiec nadmiernym podwyżkom stawek za prąd. I to niezależnie od tego, czy korzystają z usług sprzedawcy rezerwowego, czy z urzędu.

29.03.2023

URE przypomina przedsiębiorcom o odpisach na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny

Prawo gospodarcze Energetyka

Przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą energii oraz wydobywaniem gazu ziemnego muszą rozliczyć się z obowiązku dokonywania odpisów na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny oraz składania sprawozdań. Przypomina o tym prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Przedsiębiorcy, którzy nie dopełnią tego obowiązku, będą musieli liczyć się z koniecznością uiszczenia kar.

29.03.2023

Wpis do rejestru zabytków a prawa właściciela - RPO przyłącza się do postępowania TK

Nieruchomości

Brak ochrony prawnej właściciela zabytkowej nieruchomości przed wpisaniem jej do ewidencji zabytków jest tematem pytania prawnego Naczelnego Sądu Administracyjnego do Trybunału Konstytucyjnego. Rzecznik Praw Obywatelskich przyłącza się do tego postępowania TK, wnosi o uznanie niekonstytucyjności art. 22 ust. 2 ustawy o ochronie zabytków.

29.03.2023

Wzrosły grzywny skarbowe, więc polisy skarbowe zyskały na znaczeniu

Prawo gospodarcze Ubezpieczenia

Rosnąca płaca minimalna w ciągu 2023 r. oznacza, że maksymalna wysokość grzywny skarbowej pójdzie w górę, gdyż jest ona zależna od wysokości minimalnego wynagrodzenia. W związku z tym ubezpieczeni, korzystający z polis skarbowych, powinni rozważyć zwiększenie sumy ubezpieczenia w związku ze wzrostem kar, jeśli chcą mieć taki poziom ochrony, jak w ubiegłym roku.

29.03.2023

Rada UE przyjęła przepisy o zakazie sprzedaży samochodów spalinowych od 2035 r.

Prawo europejskie

Od 2035 r. na terenie Unii Europejskiej będzie obowiązywała zasada 100 proc. redukcji emisji dwutlenku węgla w przypadku nowych samochodów osobowych i dostawczych. W praktyce oznacza to zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikiem spalinowym. Rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie przyjęte przez Radę UE. Polska była przeciwna temu rozwiązaniu.

28.03.2023

„Podatek Belki” do likwidacji lub zmiany. Rzecznik pisze do MF

Podatki i opłaty lokalne Finanse Banki

Rzecznik praw obywatelskich prosi minister finansów o zajęcie stanowiska co do zasadności likwidacji „podatku Belki”, ewentualnie ograniczenia jego zakresu lub obniżenia stawki tego podatku. Pyta też o ocenę zasadności opodatkowania zysków kapitałowych w przypadku obywateli w związku z szybującą inflacją. Ministerstwo Finansów odpowiada wymijająco.

28.03.2023

Branża budowlana nadal pod presją kryzysu wywołanego wojną w Ukrainie

Budownictwo

​Zdecydowana większość firm budowlanych w Polsce nadal odczuwa skutki szoku cenowego związanego z konfliktem zbrojnym w Ukrainie. Aż 8 na 10 firm realizujących długoterminowe kontrakty budowlane mierzy się z ogólnym wzrostem kosztów realizacji inwestycji, w tym zwłaszcza materiałów budowlanych. Tylko co czwarta firma zdołała osiągnąć porozumienie z inwestorem i dokonać waloryzacji wynagrodzenia.

28.03.2023

Trudniejsza restrukturyzacja po transpozycji dyrektywy drugiej szansy

Prawo gospodarcze Restrukturyzacja

Obowiązek implementacji dyrektywy o restrukturyzacji zapobiegawczej nie doprowadzi do przekonstruowania całej, polskiej ustawy restrukturyzacyjnej, ponieważ szereg jej konstrukcji wpisuje się w ideę dyrektywy. Wprowadzane zmiany dotkną jednak samych podstaw restrukturyzacji, które zmienią całą optykę ratowania zagrożonych niewypłacalnością przedsiębiorstw.

28.03.2023

Do końca marca firmy muszą rozliczyć się za korzystanie ze środowiska

Środowisko Administracja publiczna Małe i średnie firmy

Wystarczy służbowy samochód albo gazowy piec ogrzewający jedno pomieszczenie, by przedsiębiorca czy instytucja podlegały dość uciążliwemu obowiązkowi składania corocznych sprawozdań za korzystanie ze środowiska, a często również wnoszenia odpowiednich opłat. Termin rozliczenia się z tego ekopodatku przypada na 31 marca, czyli w najbliższy piątek.

28.03.2023

Rzeczkowska: Resort pracuje nad prawnym rozwiązaniem kwestii kredytów hipotecznych w CHF

Rynek i konsument Banki Kredyty

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska, cytowana przez agencję Bloomberg powiedziała, że Ministerstwo Finansów pracuje nad prawnym uregulowaniem kwestii walutowych kredytów hipotecznych w CHF. Podkreśliła, że ostateczny kształt rozwiązania będzie zależeć od wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w przedmiotowej sprawie.

27.03.2023

Meble pod ścianą - długi w branży znów zaczęły rosnąć

Rynek Finanse

Problemy z pozyskaniem surowców, rosnące koszty energii, utrzymująca się wysoka inflacja i spadek popytu – z tym wszystkim zmaga się obecnie branża meblarska. Ma to odzwierciedlenie w bazie danych Krajowego Rejestru Długów. Od siedmiu miesięcy zadłużenie tego segmentu rośnie i obecnie wynosi 101,1 mln zł. W najbliższym czasie branża prognozuje dalszy spadek wartości produkcji sprzedanej.

27.03.2023

Bon turystyczny można pobrać tylko do 31 marca 2023 r.

Domowe finanse

To już ostatni dzień, kiedy z PUE ZUS można pobrać bon turystyczny. Ostateczny termin upłynie 31 marca 2023 r., ale można nim opłacić zaliczkę np. na tegoroczne wakacje. Ważne, aby płatność nastąpiła przed 31 marca, czyli dniem, w którym upływa termin obowiązywania programu. Z danych ZUS wynika, że płatności bonem dokonano już ponad 5 mln razy.

27.03.2023

Frankowiczom opłaca się zabezpieczyć roszczenia, nawet gdy Getin Noble Bank ich nie honoruje

Banki Kredyty frankowe

Getin Noble Bank zaczął wypowiadać umowy kredytowe frankowiczom. Pisma otrzymują także osoby, którym sąd wydał postanowienie o zabezpieczeniu ich powództwa. Kredytobiorcy zastanawiają się więc, czy jest sens zabiegać o zabezpieczenie, skoro i tak bank ich nie honoruje. Prawnicy nie mają wątpliwości, że tak. Nie jest to kosztowne, a dzięki zabezpieczeniu kredytobiorcy nie muszą spłacać rat. Zupełnie inaczej uważa Związek Banków Polskich oraz część sądów.

27.03.2023

Rada Przedsiębiorczości o groźnych dla gospodarki skutkach frankowego wyroku TSUE

Banki Kredyty frankowe

16 lutego br. została opublikowana opinia Rzecznika Generalnego TSUE, który uznał, że banki nie mogą pobierać wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w przypadku unieważnienia przez sąd umów o kredyt indeksowany. Rada Przedsiębiorczości zwraca uwagę na groźne skutki możliwego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

24.03.2023

Powiadomienia o zablokowanym dostępie do banku - nowy sposób na wyłudzenie danych

Nowe technologie RODO

Hakerzy znajdują coraz to doskonalsze sposoby na wyłudzanie danych osobowych. Były już metody na Sanepid, kuriera, rachmistrza spisowego, ostatnio nastąpił wysyp e-maili i sms-ów z informacjami o zablokowanym dostępie do platformy zakupowej lub banku. Takich prób doświadczyło już 40 proc. Polaków, a 15 proc. padło ich ofiarą – jak wynika z badań serwisu ChronPESEL.pl.

24.03.2023

Raportowanie niefinansowe coraz bliżej - niewiele firm gotowych

Środowisko Spółki Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Wiele przedsiębiorstw będzie musiało składać sprawozdawania niefinansowe, czyli dotyczące kwestii środowiskowych, procesów związanych z pracownikami, zarządzaniem i kontrolą firm (ESG). Czasu zostało niewiele, a tylko nieliczne firmy czynią przygotowania do realizacji tego obowiązku. Właśnie pojawił się pierwszy w Europie poradnik o tym, jak taki dokument przygotować.

24.03.2023

Raport "How to do fintech in Poland" - Polska coraz bardziej atrakcyjnym rynkiem dla innowacji

Finanse

Polska jest jednym z najatrakcyjniejszych krajów dla inwestorów z sektora technologii finansowych, a liczba podmiotów działających w tym obszarze systematycznie rośnie. Stale rosną również ich przychody, a polskie firmy debiutują również na rynkach zagranicznych. Potrzebne jest jednak m. in. wypracowanie mechanizmów wsparcia. Takie są najważniejsze wnioski z najnowszego raportu "How to do fintech in Poland" fundacji Fintech Poland.

23.03.2023