Senatorowie proponują poprawki do tarczy antykryzysowej 3

Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 3 (zawieszona)

We wtorek 12 maja senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych zaproponowała wprowadzenie 75 poprawek do tarczy antykryzysowej 3. Wśród nich jest podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych do 1800 zł i wykreślenie przepisów o wstrzymaniu egzekucji z nieruchomości.

13.05.2020

PFR uzupełnia informacje w sprawie tarczy finansowej

Tarcza finansowa

Polski Fundusz Rozwoju uporządkował dokumentację dotyczącą tarczy finansowej dla małych i średnich przedsiębiorstw. Wciąż jednak nie ma publicznie dostępnej uchwały Rady Ministrów w sprawie programu. Mimo to fundusz wypłacił już za pośrednictwem banków ponad 18 miliardów złotych na konta 85 292 firm.

13.05.2020

Zostaniemy z górą śmieci. Połowa firm z branży planuje zakończyć działalność

Środowisko

Zaostrzenie przepisów odpadowych miało zwalczyć szarą strefę, w tym nielegalne wysypiska śmieci. A okazuje się, że legalnie działające firmy nie są w stanie wypełnić wygórowanych i drogich wymagań. 14 proc. firm już planuje zamknąć działalność, a 47 proc. rozważa taki krok. Tak wynika z najnowszego raportu o branży odpadowej.

12.05.2020

Branża turystyczna walczy o kolonie w 2020 roku

Koronawirus

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie planuje zakazywać organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży, ale kurator oświaty będzie mógł odwołać wypoczynek w danym województwie. To oznacza, że wciąż nie wiadomo, czy kolonie się odbędą. Mimo to Ministerstwo Rozwoju pracuje nad wytycznymi dla turystyki na czas epidemii.

11.05.2020

UOKiK zbadał dlaczego rosną ceny za odbiór śmieci

Środowisko

Wzrost kosztów działalności, brak konkurencji, niewystarczające narzędzia nadzorcze w rękach samorządów – to główne przyczyny wzrostu cen w instalacjach przetwarzania odpadów uważa UOKiK. Problem w tym, że bada on lata 2014-2019, czyli te, w których jeszcze nie zadziałały nowelizowane przepisy ustawy odpadowej. Obraz za 2020 rok może wyglądać jeszcze dramatyczniej.

11.05.2020

Nieżyciowe, niespójne z przepisami i drogie. Takie są zalecenia PIP dla firm

BHP Koronawirus

Pracodawcy nie zostawiają suchej nitki na zaleceniach Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie bezpiecznego powrotu do pracy. Mówią, że są za ogólne. Niektóre też generują koszty, są trudne do zrealizowania w stanie epidemii, a także sprzeczne z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów czy ministra zdrowia.

11.05.2020

Tarcza finansowa ruszyła, ale uchwała rządu w jej sprawie wciąż czeka na publikację

Administracja publiczna Koronawirus Tarcza finansowa

Program tarcza finansowa dla małych i średnich firm ruszył w środę 28 kwietnia o godz. 18, choć w Monitorze Polskim wciąż nie ukazała się uchwała Rady Ministrów w jego sprawie. By ją dostać, trzeba napisać mail do kancelarii premiera. W efekcie nie ma pewności, czy program działa legalnie. A wydano w jego ramach już 5 mld zł.

09.05.2020

MR: Nie będzie zmian w przepisach o umowach najmu w galeriach

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Ministerstwo Rozwoju nie planuje nowelizacji art. 15ze tarczy antykryzysowej, który zobowiązuje najemców powierzchni w galeriach handlowych do płacenia czynszów w wysokości sprzed wprowadzenia stanu epidemii. Nie oznacza to, że po złożeniu oferty, umowy nie mogą być zmieniane, w tym także w zakresie wysokości czynszu - podkreśla ministerstwo.

08.05.2020

Wojna galerii handlowych z najemcami szybko się nie skończy

Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Najemcy galerii handlowych dostają faktury na takie kwoty, jakby mogli w czasie epidemii normalnie prowadzić działalność. Gdy odmawiają zapłaty, a wciąż mają zakaz handlu, dostają propozycję umowy o... przechowywanie rzeczy. Przepisy tarczy antykryzysowej zawiodły - także dlatego, że nie sprecyzowały, co jest powierzchnią handlową. Według galerii nie są nią restauracje czy punkty usługowe i żądają od nich opłat. W narastających sporach - pozostaje kodeks cywilny i sądy.

08.05.2020

Rzecznik Finansowy pozywa Santander Bank za wakacje kredytowe

Kredyty frankowe

Rzecznik Finansowy Mariusz Golecki skierował do sądu wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczenia o zaniechanie nieuczciwej praktyki rynkowej przeciwko Santander Bank. Chodzi o zawieranie w aneksach dotyczących „wakacji kredytowych” postanowień potwierdzających jakoby bank posiadał bezsporną wierzytelność względem klienta. Bank podkreśla, że już w połowie kwietnia wycofał klauzule dotyczące potwierdzania salda.

07.05.2020

Bez pomocy państwa galerie czynszów nie obniżą

Koronawirus

21 właścicieli i zarządców galerii deklaruje chęć rozmów z najemcami i indywidualne ustalenie warunków wsparcia, ale ich zdaniem handlowcy potrzebują pomocy od państwa. Wynajmujący liczą też na umorzenie opłat z tytułu użytkowania wieczystego, podatku od nieruchomości oraz podatku galeryjnego, by mogli znacząco zmniejszyć czynsze.

07.05.2020

Rada Legislacyjna: Wszystkie sprawy restrukturyzacyjne powinny być pilne w czasie pandemii

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Wszystkie sprawy upadłościowe i restrukturyzacyjne powinny być traktowane jako pilne - uważają eksperci Rady Legislacyjnej. Wymagałoby to zmiany przepisów już dwa razy znowelizowanych w marcu 2020 roku i powinno dotyczyć spraw prowadzonych po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego. Rada dostrzega też, że nowe przepisy działają na niekorzyść wierzycieli.

07.05.2020

Opłaty drogowe będą na podstawie pozycjonowania satelitarnego

Administracja publiczna Prawo AI Prawo gospodarcze

Oparcie poboru opłat o pozycjonowanie satelitarne i wykorzystanie darmowej aplikacji mobilnej do uiszczania opłaty - to jeden z celów uchwalonej w środę nowelizacji ustawy o drogach publicznych. Natomiast pobieranie opłat przejmie teraz od Generalnego Inspektora Transportu Drogowego Krajowa Administracja Skarbowa.

06.05.2020

Rzecznik przedsiębiorców chce objaśnień do tarczy finansowej

Małe i średnie firmy Koronawirus Tarcza finansowa

Zastępca rzecznika małych i średnich przedsiębiorców zwrócił się do Jadwigi Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju o wydanie dwóch objaśnień prawnych do tarczy finansowej. Chce wiedzieć, czy mogą z niej skorzystać samozatrudnieni, a po drugie czy z pomocy mogą skorzystać mikroprzedsiębiorcy zatrudniającemu dziewięciu pracowników na pełen etat oraz jednego pracownika w niepełnym wymiarze. Zdaniem rzecznika mogą.

06.05.2020

ARP uruchamia wsparcie dla firm z branży transportowej

Tarcza Antykryzysowa (zawieszona) Tarcza finansowa

Od 6 maja firmy transportowe mogą starać się leasing operacyjny z 12-miesięczną karencją w spłacie oraz pożyczki obrotowe. To wsparcie dla firm transportowych oferowanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Wnioski będzie można składać on-line, tak samo będzie zawierana umowa.

06.05.2020

Tarcza finansowa: Zatrudnienie z końca grudnia decyduje o statusie firmy

Tarcza finansowa

Polski Fundusz Rozwoju weryfikuje stan zatrudnienia decydujący o tym, czy wnioskodawca jest mikro, małą czy średnią firmą na ostatni dzień grudnia. W tym wypadku nie ma znaczenia polskie prawo przedsiębiorców czy unijne rozporządzenie pomocowe odnoszące się do średniorocznego zatrudnienia.

06.05.2020

Prokura samoistna – co to jest i jakie daje uprawnienia

Spółki Małe i średnie firmy

Spółki, a także prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, mogą ustanowić prokurenta. To osoba, która pomaga prowadzić biznes, bo może dokonywać wielu czynności prawnych. Praktycznie zyskuje szerokie umocowanie do reprezentowania przedsiębiorcy, w tym w sprawach sądowych.

05.05.2020

W tarczy finansowej definicje zmieniają się z dnia na dzień

Małe i średnie firmy Tarcza finansowa

Przedsiębiorcy i prawnicy nie mają wątpliwości, że tarcza finansowa to najbardziej atrakcyjna pomoc dla firm. Problem w tym, że mogą mieć spory problem ze skorzystaniem z niej. Wszystko rozbija się o definicję mikro, małego i średniego przedsiębiorcy, która zmieniła się diametralnie w ciągu pierwszych dni działania programu.

05.05.2020

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości – na co uważać, czego unikać

Prawo cywilne Budownictwo

Kupno nieruchomości zwykle nie odbywa się tak szybko jak na przykład auta. Najpierw rezerwujemy mieszkanie, dom, działkę, potem staramy się o finansowanie, zbieramy niezbędne dokumenty, co trwa nawet kilka tygodni. By w tym czasie sprzedawca nie znalazł lepszego kupca warto zawrzeć umowę przedwstępną, i to notarialną.

04.05.2020