Prawo.pl
Choć targi, kongresy i konferencje ruszyły pełną parą, przedsiębiorstwa zajmujące się eventami wciąż z niepokojem patrzą w przyszłość. Jak wynika z bazy danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, w czasie pandemii zadłużenie firm branży MICE wzrosło o ponad 10 mln zł i sięga obecnie prawie 27 mln zł. Firmy te odrabiają straty i po cichu liczą na szybkie unormowanie rynku.
Renata Krupa-Dąbrowska
02.11.2021
Rynek Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo

Najem krótkoterminowy - ma być centralny rejestr, branża chce też licencji

Rynek i konsument Małe i średnie firmy Nieruchomości
Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce uregulować najem na doby. Na razie ma ogólne założenia, z których wynika, że planuje stworzyć centralny rejestr usług hotelarskich. Dla branży to za mało i domaga się wprowadzenia licencji. Jej numer byłby niezbędny do rejestracji mieszkania na takich platformach rezerwacyjnych, jak Booking czy Airbnb. Dzięki temu ma zniknąć szara strefa i wszyscy płaciliby podatek.
Renata Krupa-Dąbrowska
02.11.2021
Rynek i konsument Małe i średnie firmy Nieruchomości
Skarbówka weryfikuje adresy siedzib przedsiębiorców. Jeśli okaże się, że biuro jest zamknięte i nie można się z nikim skontaktować, wykreśla podatników z rejestrów NIP i VAT, co uniemożliwia dalsze prowadzenie biznesu. Takie działania są na porządku dziennym – także teraz w okresie epidemii, gdzie wiele firm działa zdalnie. Najnowsze orzecznictwo staje jednak jednoznacznie po stronie podatników.
Krzysztof Koślicki
02.11.2021
Ordynacja VAT Doradca podatkowy
Spółka cywilna prowadząca jedyny dom pogrzebowy w mieście nie nadużyła pozycji dominującej, odmawiając konkurującej z nią firmie korzystania z niego za darmo. Do takich wniosków doszedł Sąd Okręgowy - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, uchylając decyzję prezesa UOKiK zarzucającą złamanie zasad uczciwej konkurencji. Zdaniem sądu żądanie darmowego użyczenia nie miało uzasadnienia.
Renata Krupa-Dąbrowska
01.11.2021
Rynek

Dotychczasowe obostrzenia covidowe przedłużone

Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Obowiązujące do 30 października dotychczasowe ograniczenia związane z pandemią z niewielkimi zmianami zostały przedłużone. Wśród zmian jest m.in. przywrócenie obowiązku noszenia maseczek w szkołach i na uczelniach. Maseczki nie będą jednak obowiązkowe w trakcie konkursu na aplikację kuratorską. Nowe przepisy obowiązują od niedzieli 31 października do czasu wydania nowych.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Sobczak Renata Krupa-Dąbrowska
31.10.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
W Polsce działa już 69 krematoriów, a kolejne są w budowie i wreszcie pojawiła się nadzieja na uregulowanie ich działania. Rządowy projekt ustawy o cmentarzach przewiduje uporządkowanie kwestii kremacji, także w aspekcie ochrony środowiska, ale nie przewiduje pochówków ekologicznych, ani nie wprowadza możliwości rozrzucania prochów na polach pamięci.
Regina Skibińska
31.10.2021
Administracja publiczna

Ministerstwo sportu i turystyki zajmie się też turystyką

Administracja publiczna Prawo gospodarcze
W ramach niedawnej rekonstrukcji rządu utworzone zostało ministertwo sportu turystyki, ale wbrew nazwie na razie nie ma ono w swej strukturze organizacyjnej komórki odpowiedzialnej za turystykę. Ale Andrzej Gut-Mostowy (fot.), pełniący dotychczas funkcję wiceministra rozwoju i technologii poinformował właśnie, że otrzymał nominację na sekretarza stanu w MSiT i będzie się tam zajmował się turystyką.
Krzysztof Sobczak
30.10.2021
Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Rzecznik generalny TSUE nie bez powodu zadał pytanie: czy każda forma interakcji międzyludzkiej, w której ujawniane są informacje o innych osobach, niezależnie od sposobu ich ujawniania, ma podlegać dość uciążliwym przepisom RODO. Obecne podejście do RODO stopniowo przekształca je bowiem w jedne z najbardziej lekceważonych ram prawnych w prawie Unii - twierdzi dr Mirosław Gumularz.
Mirosław Gumularz
30.10.2021
RODO
Osoby naprawiające pojazdy po wypadkach coraz częściej mówią o cięciu przez ubezpieczycieli kosztorysów z warsztatów. W tej sytuacji bardzo przydałaby się instytucja niezależnego rzeczoznawcy w procesie likwidacji szkód z komunikacyjnego OC. Kilka lat temu postulat taki zgłaszał Rzecznik Finansowy, ale Ministerstwo Finansów uznało, że nie ma potrzeby zmieniać obecnych regulacji.
Regina Skibińska
30.10.2021
Ubezpieczenia

Senat przyjął zmiany w ustawie o odpadach

Środowisko Odpady Finanse samorządów
Senat przyjął nowelizację ustawy o odpadach. Celem regulacji jest zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów na składowiskach, zapewnienie wysokiej jakości recyklingu oraz wykorzystanie poddanych recyklingowi odpadów jako ważnego źródła surowców.
Renata Krupa-Dąbrowska Robert Horbaczewski
29.10.2021
Środowisko Odpady Finanse samorządów
Prezydent podpisał ustawę znoszącą formalności związane z budową domu do 70 m kw. Ustawa stanowi, że budynki takie powinny być wolnostojące i nie więcej niż dwukondygnacyjne, ich obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce, na której zostały zaprojektowane, a budowa ma być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.
Renata Krupa-Dąbrowska Jolanta Ojczyk
29.10.2021
Budownictwo Polski Ład
Sejm przyjął w piątek nowelizacją przepisów o elektromobilności. Dotyczy ona także zmian w podatkach - od stycznia 2026 r. podatkowa amortyzacja niektórych firmowych samochodów zostanie znacząco ograniczona. Preferencje lub dotychczasowe zasady obejmą tylko pojazdy ekologiczne. Zdaniem ekspertów, nie chodzi tu jednak o ekologię, a o dodatkowe wpływy z podatków.
Krzysztof Koślicki
29.10.2021
CIT PIT Rachunkowość Polski Ład
Zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku. Sejm odrzucił w piątek wczorajszą poprawkę Senatu dotyczącą wydłużenia okresu vacatio legis. Zmiany trafią teraz do podpisu prezydenta. Dotyczą one m.in. obliczania składki zdrowotnej i wyższej kwoty wolnej od podatku.
Krzysztof Koślicki
29.10.2021
CIT PIT Polski Ład

Dr Jagura: Projekt ustawy o sygnalistach nie jest doskonały

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Compliance
Bardzo dobrze, że projekt o ochronie sygnalistów się wreszcie pojawił. Szkoda jednak, że pomija wiele obszarów, w których zazwyczaj liczyć można na dokonywanie zgłoszeń, np. o naruszeniach prawa pracy, dyskryminacji mobbingu czy czynach korupcyjnych. Z drugiej strony, jeśli zostanie uchwalony – w niektórych sytuacjach możliwe będzie zgłaszanie anonimowe, w innych nie.
Jolanta Ojczyk
29.10.2021
Administracja publiczna Prawo gospodarcze Compliance
Mikroprzedsiębiorca, któremu wszystkie osoby zatrudnione złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczego programu kapitałowego, jest zwolniony ze stosowania ustawy o PPK. Zwolnienie ze stosowania ustawy o PPK nie jest jednak bezterminowe. Jeśli pracodawca przestanie spełniać jakikolwiek warunek, od którego ono zależy, będzie zobowiązany wdrożyć PPK w swojej firmie.
Joanna Gawęda
29.10.2021
Prawo pracy Małe i średnie firmy PPK
Okoliczność, że pozaodsetkowe koszty kredytu konsumenckiego nie przekraczają wysokości maksymalnej granicy określonej w ustawie o kredycie konsumenckim nie wyłącza oceny przez sąd, czy postanowienia określające te koszty są niedozwolone. Przy czym prowizja nie jest świadczeniem głównym - taki jest sens uchwał, które zapadły w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego 26 i 27 października br.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.10.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
W ubezpieczeniach dla rolników szykują się zmiany. Na rynku ma się pojawić nowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, które będzie ubezpieczać w zakresie ryzyk obecnie trudno ubezpieczanych. Nie jest jeszcze jasne, jak rząd chce sprawić, że uda się niskim kosztem ubezpieczać na wypadek zdarzeń, które są prawie pewne. Wyjaśnieniem może być to, że pieniądze na to ma wyłożyć KRUS.
Regina Skibińska
29.10.2021
Ubezpieczenia

Skarbówka domaga się VAT od mieszkań pracowniczych

PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów uważa, że aby skorzystać ze zwolnienia z VAT przy najmie mieszkań, konieczne jest spełnienie warunku dotyczącego realizacji celu mieszkaniowego nabywcy świadczenia. Zdaniem doradców podatkowych, stanowisko MF jest kompletnie oderwane od aktualnej linii orzeczniczej. Sprawia to, że kontekst fiskalny wydanej interpretacji jest aż nazbyt wyczuwalny.
Krzysztof Koślicki
29.10.2021
PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Senat przyjął w czwartek z poprawkami nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług. Chodzi o wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur. Nowy system zacznie działać w styczniu 2022 roku. Na początek korzystanie z niego będzie dobrowolne, ale MF chce objąć obowiązkiem elektronicznego fakturowania wszystkie podmioty.
Krzysztof Koślicki
28.10.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Rząd o Turowie: Czeskie zarzuty i kara TSUE bezpodstawne

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Działania Trybunału Sprawiedliwości UE wobec Polski w sprawie kopalni Turów nie mają podstaw prawnych, a pretensje Czech na działalność kopalni nie mają podstaw faktycznych - deklarowali przedstawiciele rządu, przedstawiając w czwartek w Senacie informację o sytuacji wokół Turowa.
Renata Krupa-Dąbrowska
28.10.2021
Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Rząd chce zmienić zasady ustalania odszkodowań za wywłaszczone nieruchomości. Dawni właściciele będą mogli liczyć na więcej, dostaną pieniądze także na przeprowadzkę i urządzenie się w nowym miejscu. Wciąż jednak przedsiębiorcy nie będą mieli żadnych szans na rekompensatę utraconych na skutek wywłaszczenia korzyści. Właśnie opublikowano projekt w tej sprawie.
Renata Krupa-Dąbrowska
28.10.2021
Drogi Nieruchomości
Resort finansów opublikował nową, zaktualizowaną wersję „Informacji o cenach transferowych - pytania i odpowiedzi” (Informator TPR, Q&A TPR). Odniósł się niej do pytań i wątpliwości podatników, co do sposobu wypełniania formularza TPR za rok 2020. Dokument omawia Angelika Szambara z Enodo Advisors.
Angelika Szambara
28.10.2021
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Krajowa Informacja Skarbowa komplikuje rozliczenia spółek nieruchomościowych. Problemy mają zwłaszcza te podmioty, które mają łamany rok podatkowy. Nie wiadomo bowiem, czy sprawozdania o strukturze właścicielskiej składać teraz, czy dopiero w 2022 roku. Doradcy podatkowi twierdzą, że fiskus pomija przepis przejściowy i myli realizację obowiązków płatnika z obowiązkiem raportowania struktury.
Krzysztof Koślicki
28.10.2021
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Porozumienie zawarte pomiędzy inwestorem zamierzającym nabyć akcje spółki, którego akcjonariuszami są pracownicy, a zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi w tej spółce, nie stanowi źródła prawa pracy jako nie oparte na ustawie - to najnowsza uchwała podjęta przez Izęa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego w składzie siedmiorga sędziów przy jednym zdaniu odrębnym.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.10.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Zagraniczne fundusze mieszkaniowe wykupują od deweloperów na pniu całe osiedla. Hurtowy zakup tysiąca mieszkań w stolicy nikogo już nie dziwi. Nowe mieszkania stają się powoli towarem deficytowym, a ich wybór dla przeciętnego Polaka jest coraz mniejszy. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zastanawia się więc nad wprowadzeniem przepisów w tym zakresie. Póki co, bacznie przygląda się rynkowi.
Renata Krupa-Dąbrowska
28.10.2021
Rynek i konsument Nieruchomości
Komisja Europejska przyjęła w środę projekt nowelizacji unijnych przepisów bankowych. Dzięki nowym regulacjom banki w UE mają stać się bardziej odporne na potencjalne wstrząsy gospodarcze w przyszłości, a jednocześnie przyczynić się do odbudowy Europy po pandemii Covid-19 i transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu.
Renata Krupa-Dąbrowska
27.10.2021
Finanse Prawo europejskie
Środowiska inicjujące prace nad projektami kodeksów postępowania w zakresie RODO popełniają błędy, które często wpływają na wydłużenie procedury zatwierdzenia kodeksu, zawieszenie prac nad projektem, a nawet całkowite zaniechanie przygotowania takiego dokumentu - stwierdza prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. I doradza, jak to zrobić dobrze.
Krzysztof Sobczak
27.10.2021
Prawo gospodarcze RODO
Opłaty za zamówienia wyższe od tych, o których klienci byli informowani przed złożeniem zamówienia, to powód podjęcia przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów wobec firmy obsługującej aplikację Glovo oraz postępowania wyjaśniającego wobec Uber Eats.
Krzysztof Sobczak
27.10.2021
Rynek i konsument
W środę rozpoczyna się posiedzenie, na którym Senat będzie zajmował się podatkową częścią Polskiego Ładu. Jedną z planowanych zmian jest wprowadzenie od stycznia 2022 roku minimalnego podatku dochodowego. Zapłacą go firmy, które mają zbyt niską rentowność. Może się jednak zdarzyć, że przedsiębiorcy, by uniknąć dodatkowej daniny, będą próbować ograniczać zatrudnienie.
Krzysztof Koślicki
27.10.2021
CIT Doradca podatkowy Polski Ład
Ustawa o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa ma wejść w życie zaraz po ogłoszeniu. Podmioty w sektorze prywatnym zatrudniające co najmniej 50 i mniej niż 250 pracowników mają mieć czas do 17 grudnia 2023 r. na stworzenie regulaminów zgłoszeń wewnętrznych. Ze względu na stosunkowo krótki okres vacatio legis, konieczne jest szybkie podjęcie prac nad regulaminami zgłoszeń.
Maciej Sawczuk
27.10.2021
Prawo pracy Prawo europejskie